moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana warty w Hetmańskiej Brygadzie

30 stycznia na placu apelowym 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania nastąpiło uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy Hetmańskiej Brygady. Dotychczasowy dowódca płk dypl. Dariusz Lewandowski 4 lutego obejmie obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Czasowo pełniącym obowiązki dowódcą hetmańczyków został szef sztabu brygady ppłk Ireneusz Ignasiak.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy Czarnej Dywizji, gen. dyw. Stanisławowi Czosnkowi, przez prowadzącego ceremonię szefa sztabu batalionu zmechanizowanego, mjr. Krzysztofa Łażewskiego. Podczas przeglądu pododdziałów, dowódcy dywizji towarzyszyli dotychczasowy dowódca 34 BKPanc, pułkownik dypl. Dariusz Lewandowski oraz czasowo obejmujący obowiązki, podpułkownik Ireneusz Ignasiak.

Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy brygady. Głównym punktem uroczystego apelu było przekazanie sztandaru brygady. Następnie podpisano protokół przekazania i przyjęcia obowiązków dowódcy 34BKPanc.

Dowódca 11LDKPanc, gen. dyw. Stanisław Czosnek w swoim przemówieniu powiedział: - W życiu, w karierze każdego dowódcy nadchodzi czas przekazania stanowiska, by iść wyżej, awansować, tak jest dziś z dowódcą 34 Brygady. Dziękuję za wykonaną tu tytaniczną pracę, za szkolenie, za to, że pomimo ciężkiej sytuacji w jakiej znalazła się brygada byliście w stanie sprostać najtrudniejszym stawianym przed wami zadaniom.

Odchodzący dowódca brygady, płk dypl. Dariusz Lewandowski podsumował okres swojego dowodzenia słowami:  Dowodzenie 34 Brygadą – Hetmańska Brygadą było dla mnie nie tylko ogromnym zaszczytem, ale także dużym wyzwaniem. Był to czas, w którym wspólnie z żołnierzami brygady wykonaliśmy wiele zadań postawionych przez przełożonych a wymagających wielkiego zaangażowania. Dowódca nigdy nie działa sam, to jego podwładni są miarą jego sukcesu bądź porażki – w tym przypadku można mówić jedynie o samych sukcesach. Dziś z tego miejsca dziękuję wszystkim żołnierzom brygady, pracownikom resortu obrony narodowej za służbę i pracę, za wzorowe wypełnianie obowiązków, za starania i wysiłek. Dziękuję!

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie rozkazu specjalnego dowódcy brygady, w którym płk dypl. Dariusz Lewandowski podziękował swoim podwładnym. - Dwa lata mojej służby w 34 BKPanc to był czas wyzwań, kryzysów i przede wszystkim wielkich sukcesów. Dziś spokojnie mogę powiedzieć, że dokonaliście wielu wspaniałych rzeczy, podjęliście wiele wyzwać i przekuliście je w sukces, pokonaliście kryzysy, a nieliczne porażki wzmocniły tylko Waszą determinację. Jako dowódca serdecznie wam wszystkim po żołniersku dziękuję.

Wojskową asystę honorową stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34 BKPanc, dowodzona przez kpt. Piotra Woźniaka, orkiestra dywizyjna oraz poczty trąbek z płomieniami 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów i drezdeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. Uroczystość przekazania dowodzenia zakończyła defilada pododdziałów 34 BKPanc.

Pułkownik dypl. Dariusz Lewandowski urodził się 25 sierpnia 1968 roku w Jedwabnem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1990), kursu dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów - 1997), Akademii Obrony Narodowej (2001), Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej (2007), Studiów Polityki Obronnej (2015).

Karierę wojskową rozpoczął w 2. Berlińskim Pułku Zmechanizowanym w Giżycku, gdzie zajmował kolejno stanowiska dowódcy plutonu, a następnie dowódcy kompanii. W latach 1994-1999 pełnił służbę w 4. Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, gdzie dowodził batalionem czołgów. Po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej i uzyskaniu tytułu oficera dyplomowanego w 2001 roku, został skierowany do 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisko zastępcy dowódcy 1. Legionowskiego Batalionu Dowodzenia. W latach 2002 -2014 płk Lewandowski zajmował szereg stanowisk sztabowych w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a następnie Dowództwie Operacyjnym SZ i Dowództwie Operacyjnym Rodzaju Sił Zbrojnych, do stanowiska Szefa Zarządu Planowania – J5 włącznie. W tym okresie był odpowiedzialny za planowanie użycia Polskich Kontyngentów Woskowych w misjach i operacjach poza granicami kraju. Uczestniczył w planowaniu operacyjnym w siłach zbrojnych oraz przygotowaniu części operacyjno – taktycznej ćwiczeń zgrywających systemy walki na szczeblu strategiczno - operacyjnym, we współdziałaniu z administracją państwową i układem pozamilitarnym, m.in. wszystkich edycji ćwiczenia ANAKONDA. Odbywał praktykę w ramach rezerwy kadrowej w dowództwie 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku szefa szkolenia dywizji oraz w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej na stanowisku zastępcy dowódcy brygady. Od 9 stycznia 2017 roku był dowódcą 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Tekst: por. Magdalena Czekatowska

red. PZ

autor zdjęć: por. Magdalena Czekatowska, mł. chor. Andrzej Domaszewicz

dodaj komentarz

komentarze


Borsuk pokazał swoje możliwości
 
Kask Weterana do zdobycia!
CBW świętuje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Course on Diplomacy
Nowe książeczki wojskowe
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Misje kształtują charakter
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
PKW Turcja już działa
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Afganistan. Czas wracać do domu
Jacht i menażki od wojska
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
W drodze do Ameryki
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Siła braterstwa
Moździerze dla WOT-u
Krwiodawcy w mundurach
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Co ze sprawdzianem z WF?
Grupy niszczycieli czołgów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kurs na dyplomację
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„Dragon” wskazał cel
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
„Albatros” wyszedł na morze
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Gorzka parada zwycięstwa
Podoficer, czyli lider
Żandarmeria świętuje
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Marynarz na „Korfantym”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Pierwszy dzień do zwycięstwa
A Multi-Front Operation
Nagroda nie tylko od dowódcy
Specjaliści od wsparcia
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Tygrysy grasowały także nocą!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO