Prezydent Andrzej Duda mianował dziewięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Drugą gwiazdkę otrzyma gen. Jarosław Gromadziński, a generałem brygady zostanie płk Sławomir Drumowicz. Nominacje odbędą się 10 listopada, w przededniu Narodowego Dnia Niepodległości.
Prezydent Andrzej Duda mianował oficerów na wniosek Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Jak poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, drugą generalską gwiazdkę i stopień generała dywizji otrzyma dwóch oficerów: gen. bryg. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz gen. bryg. Dariusz Malinowski, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – dowódca Komponentu Powietrznego. Wśród nominowanych jest także oficer marynarki wojennej. Kontradmirał Jarosław Ziemiański – inspektor marynarki wojennej otrzyma awans na stopień wiceadmirała.
Najwięcej nominacji jest wśród pułkowników. Awans na stopień generała brygady otrzyma w sumie sześciu oficerów. To płk Artur Dębczak – zastępca dowódcy wojsk obrony terytorialnej, płk Sławomir Drumowicz – dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, płk Robert Kosowski – dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej, płk Jacek Ostrowski – dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej, płk Ireneusz Starzyński – dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk Radosław Jeżewski – oficer Służby Wywiadu Wojskowego.
To trzecie w tym roku nominacje generalskie. Wcześniej prezydent – zwierzchnik sił zbrojnych, wręczył awanse 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wtedy mianował 14 oficerów. Drugie nominacje odbyły się podczas Święta Wojska Polskiego. Prezydent Duda mianował wówczas 11 oficerów Wojska Polskiego na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie i admiralski.
gen. bryg. Jarosław Gromadziński – dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej
Ukończył studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej (uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych) oraz Akademii Marynarki Wojennej. Jest także absolwentem Akademii Obrony NATO w Rzymie i Szkoły NATO w Niemczech. We wrześniu tego roku minister obrony narodowej powierzył mu sformowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Wcześniej gen. Gromadziński był zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej, dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, służył także w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Uczestniczył w misjach wojskowych w Syrii i w Iraku. W 2016 roku otrzymał pierwszą generalską gwiazdkę, a rok później został uhonorowany Buzdyganem – nagrodą przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.
gen. bryg. Dariusz Malinowski – dowódca Centrum Operacji Powietrznych – dowódca komponentu powietrznego
Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Akademii Obrony Narodowej oraz studiów w Air War College (Maxwell Alabama, USA). W 2001 roku został zastępcą dowódcy nowo powstałej 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu personelu latającego do przeszkolenia w USA na samolot wielozadaniowy F-16, a w latach 2004–2006 sam uczestniczył w szkoleniu w 162 Skrzydle Lotniczym w San Antonio w Teksasie. W latach 2003–2010 dowodził 10 Eskadrą Lotnictwa Taktycznego, potem stanął na czele 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W styczniu 2014 roku objął stanowisko dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a w grudniu 2016 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – dowódcy komponentu powietrznego w Warszawie. Gen. Malinowski jest pilotem klasy mistrzowskiej, spędził za sterami różnych typów samolotów (TS-11, MiG-21, T-38, F-16) 2500 godzin, z czego 1200 na samolocie F-16. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymał w sierpniu 2014 roku.
kontradmirał Jarosław Ziemiański – inspektor marynarki wojennej
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, ukończył również Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Dowódczo-Sztabowej Połączonych Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii oraz Studium Polityki Obronnej w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Służbę rozpoczął w 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, gdzie był między innymi dowódcą jednostki rakietowej ORP „Górnik” i dowódcą 32 Dywizjonu Okrętów Rakietowych. Po studiach w USA został mianowany na stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP ds. Marynarki Wojennej WP, później był zastępcą dowódcy Centrum Operacji Morskich, wreszcie stanął na czele 3 Flotylli. W 2014 roku przeszedł do Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie został zastępcą inspektora marynarki wojennej. W czerwcu 2018 roku minister obrony narodowej wyznaczył go na stanowisko inspektora marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
płk Artur Dębczak – zastępca dowódcy wojsk obrony terytorialnej
Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej oraz studiów doktoranckich w Akademii Obrony Narodowej. Jest doktorem nauk społecznych. Służył w m.in. w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Gdańsku i 36 Brygadzie Pancernej w Trzebiatowie. W 2007 roku był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie (PKW UNIFIL), a w latach 2008–2011 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. Pełnił także obowiązki szefa delegacji wojsk lądowych przy CSS WG (Combat Service Support Working Group) NSA (NATO Standardization Agency, gdzie odpowiadał m.in. za przygotowanie kontyngentów wojskowych, grup bojowych i sił odpowiedzi NATO. Jest współautorem Narodowego Systemu Rozwoju Koncepcji i Eksperymentowania – NSRKiE, w ramach którego powstały najważniejsze prace, m.in. z zakresu nauczania na odległość, przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, działań militarnych w cyberprzestrzeni oraz zastosowania pojazdów autonomicznych i bezzałogowych. Od 2016 roku pełnił obowiązki zastępcy dyrektora Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, a od 3 stycznia 2017 jest zastępcą dowódcy WOT-u.
płk Sławomir Drumowicz – dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu. Od początku swojej służby związany z wojskami specjalnymi. Poprzednio dowodził Jednostką Specjalną Agat, wcześniej służył w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu, gdzie w 2001 roku został zastępcą dowódcy Batalionu Specjalnego. Po przeformowaniu pułku w Jednostkę Wojskową Komandosów objął stanowisko zastępcy dowódcy jednostki, a potem pełnił obowiązki dowódcy.
Od grudnia 2012 roku płk Drumowicz służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych, m.in. jako szef Oddziału Rozpoznania. Dowodził plutonem polskiego kontyngentu sił UNPROFOR w byłej Jugosławii, a także zgrupowaniem sił specjalnych PKW w Iraku. W październiku tego roku został wyznaczony na dowódcę Komponentu Wojsk Specjalnych. Za dotychczasową służbę wyróżniony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz tytułem honorowym „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia. W 2018 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
płk Robert Kosowski – dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej WOPL w Koszalinie, Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Ukończył też kurs NATO Peace Support Operations Course w niemieckim Obermmergau. Służył w 10 Brygadzie Zmechanizowanej, Dowództwie Wojsk Lądowych oraz Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W marcu 2018 roku został wyznaczony na dowódcę 17 Brygady Zmechanizowanej. Za dotychczasową służbę wyróżniony m.in. Złotym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
płk Jacek Ostrowski – dowódca 20 Brygady Zmechanizowanej
Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. W swojej dotychczasowej karierze wojskowej był m.in. szefem szkolenia – zastępcą dowódcy, szefem Sztabu – zastępcą dowódcy oraz szefem Sztabu 12 Brygady Zmechanizowanej, zastępcą dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz szefem szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej. W latach 2011–2013 służył w Dowództwie Wojsk Lądowych. Uczestnik misji Polskich Kontyngentów Wojskowych w Jugosławii, Afganistanie oraz dwukrotnie w Iraku. Od 2014 roku był szefem oddziału szkolenia w Inspektoracie Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W latach 2015–2018 stał na czele 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Od kwietnia 2018 roku dowodzi 20 Brygadą Zmechanizowaną.
płk Ireneusz Starzyński – dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
Absolwent dęblińskiej „Szkoły Orląt”, studiów wyższych na kierunku dowódczo-sztabowym w zakresie dowodzenia wojskami na Wydziale Lotnictwa i Obrony Powietrznej Akademii Obrony Narodowej oraz studiów podyplomowych w zakresie operacyjno-strategicznym w AON. Ukończył także Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Wojennej Sił Powietrznych w Maxwell w USA. Służbę rozpoczął w 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, gdzie był m.in. zastępcą dowódcy eskadry. Służył także w Mirosławcu, gdzie był kolejno szefem Sztabu 8 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, zastępcą dowódcy 8 Eskadry, a w 2006 roku został jej dowódcą. W latach 2008–2015 stał na czele 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Od stycznia 2017 roku dowodzi 1 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Jest pilotem instruktorem klasy mistrzowskiej z nalotem ponad 2100 godzin.
autor zdjęć: grafika PZ
komentarze