Monitorowanie napadów padaczki, diagnostyka, ocena skuteczności leczenia – to wszystko potrafi niewielkie urządzenie, które skonstruowali studenci i ich opiekun z Wojskowej Akademii Technicznej. Nerve, czyli mobilny system wsparcia leczenia epilepsji u dzieci, zdobył główną nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Warszawie. Jest szansa, że za 1,5 roku trafi do sprzedaży.
Międzynarodowa Wystawa Wynalazków (International Warsaw Invention Show) to największe w Polsce i trzecie w Europie wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Swoje osiągnięcia prezentują tu instytuty badawcze, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa i indywidualni wystawcy.
W tym roku wynalazki w 12 kategoriach (np. ochrony środowiska, mechaniki, budownictwa, elektroniki czy rozwiązań medycznych) prezentowali przedstawiciele 25 państw, m.in. Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu. Nie zabrakło reprezentantów Polski, którzy przedstawili prawie 190 wynalazków z rozmaitych dziedzin nauki.
Dla dzieci z epilepsją
Efekty swojej pracy zaprezentował m.in. zespół z Wojskowej Akademii Technicznej. Ppłk dr inż. Mariusz Chmielewski oraz troje studentów Wydziału Cybernetyki: Sylwia Sławińska, Filip Głowacki i Piotr Witowski stworzyli system Nerve (Neurological Environment for Recognition and Verification of Epilepsy). – To mobilny system nadzoru i wsparcia leczenia epilepsji u dzieci. Umożliwia on monitorowanie napadów padaczki, diagnostykę, a także ocenę skuteczności terapii lekowych – mówi ppłk Chmielewski, zastępca dziekana wydziału Cybernetyki WAT. Dodaje, że Nerve wesprze także rodziców, którzy żyją w ciągłej niepewności i strachu o stan zdrowia swoich dzieci. Prace nad systemem trwały ponad siedem miesięcy.
Pułkownik podkreśla, że ich wynalazek nie jest urządzeniem medycznym. – Wtedy byłby zbyt drogi i w produkcji, i w sprzedaży. Nasz system kwalifikuje się raczej do urządzeń klasy wereable, czyli noszonych. Ma być wsparciem w chorobie i leczeniu – dodaje ppłk Chmielewski.
System składa się z trzech elementów. Pierwszy z nich to sensor w kształcie mydelniczki o wymiarach 5 cm x 2 cm, który za pomocą dwóch elektrod mocowany jest do ciała dziecka. – Sensor wykorzystuje właściwości aktigrafu monitorującego ruchy podczas snu oraz elektromiografu, który pozwala ocenić funkcje mięśni i nerwów – wyjaśnia ppłk Chmielewski.
W razie ataku epilepsji, sensor za pomocą bluetootha natychmiast powiadomi rodziców. Dzięki mobilnej aplikacji, która jest drugim elementem systemu, opiekunowie mają szansę dowiedzieć się o zdarzeniu jak najszybciej. Urządzenie umożliwia również zarejestrowanie na wideo napadu choroby, co potem może przydać się w dalszej diagnostyce. To jednak nie wszystkie funkcje aplikacji. – Nerve przypomina też o dawkowaniu leków, a opiekunowie mogą wprowadzić do systemu dane o czynnikach, które mogą mieć wpływ na napady padaczki, np. informacje o tym, że dziecko ma infekcję, że jest podenerwowane czy zestresowane. To bardzo ważne przy ustalaniu etiologii napadu – dodaje ppłk Chmielewski.
Wszystkie te dane trafiają co centralnej bazy wiedzy, która stanowi trzecią część systemu. Zebrane w niej informacje pomogą lekarzom w dalszej diagnostyce oraz ocenie skuteczności leczenia.
Nerve będzie można kupić
Wynalazek Polaków docenili organizatorzy International Warsaw Invention Show. Ekipa z WAT-u zdobyła główną nagrodę wystawy – Grand Prix IWIS 2018 oraz platynowy medal.
– Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że chcemy kontynuować prace nad systemem. Teraz szukamy inwestora, który nas w tym wesprze – mówi ppłk Chmielewski. Nerve jest na razie prototypem, wynalazcy chcą sfinalizować i powołać spółkę, która zajęłaby się komercjalizacją produktu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem system mógłby trafić na rynek w ciągu 1,5 roku. – Chcemy, by urządzenie było finansowo dostępne dla potrzebujących. Zakładamy, że jego cena będzie się wahać się w granicach 800–1000 zł – dodaje oficer z Akademii.
Międzynarodowa Wystawa Wynalazków odbyła się w Warszawie po raz dwunasty. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym RP i Politechniką Warszawską. Prezydent Andrzej Duda objął wystawę patronatem honorowym.
autor zdjęć: WAT
komentarze