Okrętowy system zarządzania walką SCOT został nagrodzony przez prezydenta Andrzeja Dudę, a wóz dowodzenia na podwoziu kołowego transportera opancerzonego – przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka. Dziesięć produktów komisja konkursowa wyróżniła statuetkami Defendera. Ceremonia wręczenia nagród zakończyła XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.
– Ostatni dzień targów nazywamy bywa „Dniem Defendera”. Wręczenie nagród to już stały i niewątpliwie najważniejszy punkt w jego programie – mówił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, rozpoczynając uroczystość. – Sami wystawcy przygotowanymi przez siebie stoiskami, a także wyrobami udowodnili, że na nie zasługują – dodał.
Defendery to nagrody, które od ponad 20 lat są przyznawane za najbardziej innowacyjne rozwiązania służące wojsku. W tym roku laureatów wybrała komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz oficerów reprezentujących Siły Zbrojne RP. Przewodniczącym komisji był wiceminister obrony narodowej Sebastian Chwałek.
Film: Targi Kielce
Zespół ekspertów zadecydował, że Defendery otrzymają:
• Aviomet Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Badawczo-Produkcyjne z Warszawy za radioteodolitowy system sondażowy atmosfery RSSA BAR;
• TELDAT Sp. z o.o. sp.k. z Bydgoszczy za system wspomagania dowodzenia SWD C3IS JAŚMIN;
• PCO SA z Warszawy za optoelektroniczny zestaw modernizacyjny do czołgu Leopard 2A4;
• Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy za system informatyczny wspierający proaktywne zarządzanie bezpieczeństwem lotów w Służbie Ruchu Lotniczego SZ RP-TURAWA-MATS;
• ARPOL Narzędzia Profesjonalne Sp. z o.o. z Osielska za wyposażenie kontenerowego warsztatu remontu uzbrojenia;
• Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy – lider, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych z Warszawy, MSP Marcin Szender z Warszawy za tarczę powietrzną TP-1-system oceny strzelań do celów powietrznych;
• Mesko SA, Skarżysko-Kamienna – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia z Zielonki za pocisk rakietowy M-21 FENIKS HE;
• Konsorcjum: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy – lider, Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni, PIT-RADWAR SA z Warszawy, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA za 35 mm okrętowy system uzbrojenia (OSU-35);
• LUBAWA SA z Ostrowa Wielkopolskiego za lekki kombinezon odłamkoodporny-trudnopalny;
• Advanced Protection Systems Sp. z o.o. z Gdyni za CTRL+SKY- wielosensorowy system detekcji i neutralizacji dronów.
Ale to niejedyne wyróżnienia, które zostały wręczone podczas ceremonii wieńczącej XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Swoje nagrody tradycyjnie już przyznali także – prezydent i minister obrony narodowej. Zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda w tym roku nagrodził Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni za okrętowy system zarządzania walką SCOT. Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak wyróżnił wóz dowodzenia na platformie kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który został opracowany przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmę Rosomak SA i Grupę WB.
Dodatkowo 1 Pomorska Brygada Logistyczna otrzymała nagrodę dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych za przygotowanie najciekawszego stoiska, firma MASKPOL od dowódcy wojsk obrony terytorialnej za Dromadera, czyli zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia. Natomiast szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych nagrodził Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza za system szkolenia specjalistów służb technicznych pojazdu Jelcz 442.32 oraz 4 Regionalną Bazę Logistyczną z Wrocławia za dostosowanie pojazdu mercedes 250GD do wersji ZWD-WOLF PL.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedne z największych targów, które odbywają się w Europie. W tym roku w Kielcach można było przez cztery dni oglądać produkty oferowane przez 630 wystawców z 31 krajów.
Jak co roku swoje uzbrojenie prezentowała także armia. Tegoroczna wystawa sił zbrojnych odbyła się pod hasłem „Obronność. Współpraca. Suwerenność”. W sumie żołnierze przywieźli do Kielc aż 380 jednostek sprzętu, w tym eksponaty z wojskowych muzeów. Wszystkie będzie można zobaczyć w weekend podczas tzw. dni otwartych.
Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.
autor zdjęć: PGZ
komentarze