Specjalną pamiątkową księgę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Jej pomysłodawcą jest Mariusz Błaszczak, szef resortu. – Napiszmy za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy, z czego jesteśmy dumni – napisał na pierwszej stronie minister obrony narodowej.
MON chce, by jak najwięcej Polaków włączyło się w akcję i poprzez życzenia pokazało swoją radość z życia w wolnej ojczyźnie. W założeniu księga ma się stać skarbnicą najpiękniejszych życzeń dla Polski. – Rok jubileuszu odzyskania niepodległości jest doskonałą okazją do złożenia życzeń Ojczyźnie. Napiszmy za co Polskę kochamy, cenimy i szanujemy, z czego jesteśmy dumni – napisał na pierwszej karcie księgi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej i pomysłodawca księgi.
Do pamiątkowej księgi 100-lecia odzyskania niepodległości będzie mógł się wpisać – 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego – każdy Polak. Będą trzy okazje do złożenia życzeń. Najpierw od godz. 9 do 12 księga zostanie wyłożona przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem od 13 do 15 życzenia skierowane do Ojczyzny będzie można wpisać przy Multimedialnym Parku Fontann. Od godz. 16 do 22 księga ponownie wróci na plac Piłsudskiego.
Życzenia od Polaków
Specjalna Pamiątkowa Księga z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości powstała też z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Na pierwszej stronie znalazły się podpisy prezydenta Polski, marszałków Sejmu i Senatu. – Księga jest dowodem żywych więzi pamięci i tożsamości i widomym znakiem woli naszej wspólnoty, pragnącym kultywować narodową tradycję i dziedzictwo – można przeczytać na pierwszych stronach.
Po raz pierwszy księga została wyłożona podczas Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 r. zwołanego w 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak dotąd wpisali się do niej m.in. posłowie i senatorowie, harcerze, a w czerwcu tego roku także przywódcy państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, m.in. prezydenci Rumunii, Litwy, Węgier, Słowacji i Bułgarii. Księga towarzyszyła prezydentowi także podczas podróży zagranicznych. Zabrał ją m.in. do Kuwejtu, gdzie 21 grudnia odwiedził polskich żołnierzy pełniących misję.
Obecnie Niepodległościowa Księga Prezydencka jest wyłożona na Jasnej Górze. Pozostanie tam do końca sierpnia.
Inicjatywy składania życzeń ojczyźnie w różnych formach podejmowane są też lokalnie. Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach np. zachęca do przysyłania życzeń drogą e-mailową lub na specjalnie przygotowanych okolicznościowych kartach pocztowych. A do końca roku życzenia dla Polski mogą wpisywać w księgę pamiątkową „Lubraniec dla Niepodległej” chętni mieszkańcy gminy. Akcje polegające na składaniu życzeń dla ojczyzny prowadzą też szkoły, urzędy miast i portale internetowe.
autor zdjęć: MON
komentarze