moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Marsz dla Rafała

33-letni plut. Rafał Łusiak z 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie choruje na złośliwy nowotwór mózgu. Leczenie jest skomplikowane i kosztowne. Z pomocą ruszyli jednak koledzy z drużyny sportowej hrubieszowskiego pułku. Organizują ekstremalny marsz w Bieszczadach, podczas którego będą zbierać pieniądze na kurację kolegi.

Wiadomość o poważnej chorobie Rafaładotarła do członków drużyny sportowej 2 Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie, gdy przygotowywali się w Bieszczadach do międzynarodowych zawodów. Reakcja była natychmiastowa. – Od razu wpadliśmy na pomysł, by przy okazji następnego zgrupowania zorganizować akcję pomocy. Tak też narodził się pomysł zorganizowania ekstremalnego marszu pod hasłem „Zbieramy dla Rafała” – mówi por. Kamil Fedorowicz.  26 czerwca pokonają 120-kilometrową trasę w Bieszczadach. Mają na to zaledwie 60 godzin. – Za każdy kilometr, który przejdziemy będziemy wpłacać po 10 złotych – wyjaśnia Fedorowicz, jeden z inicjatorów charytatywnego marszu. Żołnierze zmierzą się z tym wyzwaniem w trzech etapach. Będą maszerować po 12 godzin dziennie, z przerwami na ośmiogodzinny odpoczynek.

Rafał Łusiak, który do armii wstąpił w 2006 roku, wielokrotnie reprezentował hrubieszowski pułk na zawodach na torach OSF czy zawodach użyteczno-bojowych. – Rafał był członkiem drużyny, ale przede wszystkim jest naszym dobrym kolegą – przyznaje kpr. Piotr Chalimoniuk. – Znam go od 12 lat. Gdy przychodziłem do jednostki, był moim dowódcą. Startowałem z nim w pierwszych zawodach i to od niego uczyłem się przygotowania do startów – dodaje.

Pod koniec maja Rafał przeszedł operację guza mózgu. Wyniki późniejszych badań wykazały, że jest to glejak anaplastyczny trzeciego stopnia, czyli złośliwy nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. 33-latek musi poddać się natychmiastowemu i jednoczesnemu leczeniu radio- i chemioterapią. – Rafał chce rozpocząć innowacyjne leczenie chemioterapią. Wiemy, że jest ono bardzo kosztowne. Dlatego postanowiliśmy działać. Umieściliśmy informację o wydarzeniu na Facebooku. Było ono skierowane wyłącznie do naszych znajomych, ale zainteresowanie inicjatywą zaczęło rosnąć w błyskawicznym tempie – mówi por. Kamil Fedorowicz.

Początkowo w ekstremalnym marszu mieli wziąć udział tylko członkowie drużyny sportowej z hrubieszowskiej jednostki. Jednak po upublicznieniu informacji do organizatorów zbiórki zaczęli zgłaszać się żołnierze z innych jednostek, a nawet przedstawiciele służby więziennej. Ostatecznie wyzwanie podejmie trzydziestu śmiałków. – Jesteśmy zaskoczeni, że zgłosiło się tak wiele osób, które chcą pomóc. Mamy trochę obaw, bo przed nimi ogromny wysiłek, ale mam nadzieję, że wszystko przebiegnie bez problemu – zaznacza por. Fedorowicz. Podobnie uważa st. szer. Stanisław Kropornicki. – Nasza drużyna szykuje się do zawodów w Estonii, a niedawno rywalizowaliśmy w Wędrzynie, więc o formę jestem spokojny. Jednak dla żołnierzy, którzy na co dzień nie mają specjalistycznego przygotowania, to nie będzie łatwe zadanie ­– zauważa.

Charytatywny marsz wystartuje w najbliższy wtorek o godzinie 8. Żołnierze chcą relacjonować go na żywo w internecie. Deklarują też, że będą na bieżąco umieszczać na stronie internetowej zdjęcia dokumentujące to wydarzenie. Jednocześnie zachęcają do wsparcia swojego kolegi. – Marsz to tylko jedna z naszych inicjatyw. Działamy cały czas. Każdy z nas mieszka w innej miejscowości. Dzięki temu możemy informować o naszej zbiórce lokalne społeczności – mówi kpr. Piotr Chalimoniuk. – Będziemy pomagać Rafałowi na wszystkie możliwe sposoby. Najważniejsze jest przecież to, by mógł podjąć leczenie – deklaruje.    

Żołnierze otworzyli specjalne konto. Można na nie wpłacać pieniądze, które w całości zostaną przeznaczone na leczenie plut. Rafała Łusiaka: 36 1020 5356 0000 1302 0201 8257 w tytule należy wpisać: „POMOC DLA RAFAŁA”

Piotr Raszewski

autor zdjęć: archiwum 2 pr

dodaj komentarz

komentarze


Nie szpital, a instytut
 
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
WAM wraca po latach
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Grand Quadriga ‘24”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pokazali bojowego ducha
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
NATO on Northern Track
WAT-owskie eksperymenty na ISS

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO