14 czerwca o godzinie 9.30 patrol rozminowania nr 8 z 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, którym dowodzi płk Sławomir Kojło, przybył na miejsce zgłoszenia w Gdańsku celem podjęcia odkrytych przez archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na terenie Westerplatte pocisków.
Po przybyciu na miejsce zastępca dowódcy patrolu st. chor. Jacek Krusiński stwierdził, że odnalezionymi pociskami są: 2 sztuki pocisków artyleryjskich kal. ok. 355 mm i wadze 400 kg każdy i długości 162cm. Na miejscu znalezienia pocisków uzyskano informację, że mogą one stanowić dużą wartość historyczną, w związku z tym celowym było by zastosowanie systemu Vulcan by uszkodzenia skorupy pocisku były jak najmniejsze.
W związku z dużym wagomiarem pocisków nawiązano współpracę z żołnierzami Marynarki Wojennej w Gdyni celem ich załadunku. Zostały one podjęte i załadowane na pojazd, a następnie przewiezione do Elbląga, gdzie zdeponowano je w magazynie lokalnym. W trakcie realizacji zadania miejsce zabezpieczyli policjanci z Komisariatu II w Gdańsku. Wyznaczono strefę niebezpieczną o promieniu ok. 800 m od strony wjazdu na Westerplatte skąd usunięto osoby postronne. W akcji uczestniczyli: st. chor. Jacek Krusiński, sierż. Artur Rańcia, st. szer. Tomasz Mazella, st. szer. Piotr Czerwiński.
Od 1 stycznia patrol rozminowania nr 8 zrealizował 116 zgłoszeń w trakcie których podjął pozostałości wojenne m.in.: bomby lotnicze – 3 szt., granaty moździerzowe – 65 szt., granaty ręczne – 59 szt., pocisków artyleryjskich 112 szt., pocisków rakietowych 11 szt. oraz ponad 1,5 tys. sztuk amunicji strzeleckiej. Pojazdy patrolu przejechały prawie 30 tys. km. Patrol realizuje swoje ustawowe zadanie na terenie powiatów ziemskich: gdańskim, malborskim, nowodworskim, sztumskim, tczewskim oraz na terenie powiatu grodzkiego: Gdańsk.
Tekst: st. chor. Krzysztof Miszta, płk Artur Talik
autor zdjęć: st. chor. Jacek Krusiński
komentarze