moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyszkoleni specjaliści

W minionym tygodniu zakończył się kolejny kurs w Ośrodku Szkolenia Leopard, na którym pancernego rzemiosła uczyły się załogi czołgów Leopard 2A4 i 2A5. Czołgiści przez ponad dwa miesiące zdobywali wiedzę i umiejętności, które będą im niezbędne podczas dalszej służby.

Każdy dzień w trakcie trwania kursu był czasem, kiedy doświadczeni instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Leopard (OSL) szkolili czołgistów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 1 Warszawskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Żołnierze mieli okazję zdobywać wiedzę pod okiem najlepszych specjalistów. Każdy z uczestników kursu doskonale zdawał sobie sprawę, że czas spędzony w Świętoszowie to doskonała okazja, żeby odpowiednio przygotować się do dalszej służby na zajmowanym stanowisku.

Egzaminy, które były zwieńczeniem trwającego ponad dwa miesiące kursu składały się z dwóch zasadniczych części – teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności czołgiści rozwiązywali test z wiedzy, który zawierał szereg pytań dotyczących czołgu Leopard, począwszy od budowy, zasad eksploatacji, a kończąc na amunicji stosowanej w czołgu. Wszystkie zagadnienia poruszane na egzaminie były oczywiście wielokrotnie omawiane podczas wcześniejszego szkolenia. Po sprawdzeniu wiedzy teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Kursanci zostali podzieleni na grupy zgodnie ze stanowiskami, jakie zajmują – w takich grupach byli także szkoleni przez dziewięć tygodni trwania kursu. Każdy z żołnierzy otrzymywał pytania, które musiał szczegółowo omówić, a następnie wykonać nakazane czynności w praktyce. Ponadto pancerniacy na egzaminie byli sprawdzani z wyszkolenia ogniowego w oparciu o trenażer AAT oraz symulator ASPT.

W środę, 6 czerwca 2018 roku, na porannym apelu, komendant OSL wręczył żołnierzom certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu. Ponad pięćdziesięciu żołnierzy i dwóch Pracowników Resortu Obrony Narodowej odebrało dokumenty uprawniające ich do wykonywania zadań na określonych stanowiskach. Major Marcin Wdowiak pogratulował kursantom zdobytej wiedzy i umiejętności. Wyraził przekonanie, że czołgiści są dobrze przygotowani, żeby kontynuować swoją służbę w składzie załogi czołgu Leopard. Komendant OSL życzył żołnierzom powodzenia oraz samorealizacji w trakcie dalszej służby. Najlepszym spośród kursantów, tym którzy uzyskali najwyższe wyniki na egzaminie, komendant OSL wręczył osobne podziękowania.

Kurs dobiegł końca, czołgiści otrzymali certyfikaty i nadszedł czas powrotu do macierzystych jednostek i pododdziałów. Żołnierze jednogłośnie stwierdzili, że czują się dobrze przygotowani, aby wykonywać stawiane przed nimi zadania. Oczywiście zdają sobie sprawę, że to nie koniec nauki. Są jednak pewni, że jeśli kiedyś w przyszłości będą potrzebowali pomocy, to śmiało mogą się zwrócić do kadry instruktorskiej OSL, która chętnie pomoże rozwiązać zaistniały problem.

Źródło: kpt. Katarzyna Sawicka

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Armia testuje naziemne drony
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Gorący lipiec PKW Łotwa
Abordaż z polskim wsparciem
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Tarcza i miecz
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Aukcja dla weterana
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Walka w dwóch światach
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Coraz więcej Alpha Scramble
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
„Mewa” na północnym szlaku
Kolejne nominacje w strukturach armii
Dwa marzenia spełnione naraz
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Pantera przejdzie do historii
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Patrioty pod Płockiem
Cztery brygady, jeden cel
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Z prądem i pod prąd
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Battalions of the Future
Sojusznicza tarcza antydronowa
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
F-15 dla Polski?
Flanka pod strażą
Zmarł gen. Mirosław Różański
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
„Kryzysowy” Jaśmin
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kolejne F-35 lecą do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO