Zdjęcia ze szkolenia chemicznego, nauka musztry, zajęcia taktyczne – to jedne z wielu tematów, jakie na swoich fotografiach uwiecznili uczestnicy konkursu „Zoom na probronność”. Do organizatorów wpłynęło w sumie ponad 130 zdjęć i kilkanaście filmów. – Mieliśmy trudny wybór, bo prace były na bardzo wysokim poziomie – podsumowali członkowie jury.
Kamil Andrzej Misiak - Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk
Organizatorem konkursu było Biuro do Spraw Proobronnych MON. Tegoroczna edycja konkursu była trzecią z kolei. – Cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, ale to naturalne, bo coraz więcej osób angażuje się w szerzenie szeroko pojętej edukacji obronnej. Swoje prace przysłali do nas uczniowie klas wojskowych, członkowie organizacji proobronnych, ale też studenci biorący udział w szkoleniu Legii Akademickiej – mówi Magdalena Rochnowska, zastępca dyrektora biura, przewodnicząca kapituły.
Niestety, kilka z prac komisja musiała odrzucić już na samym początku. Głównie dlatego, że umundurowanie młodzieży przedstawionej na zdjęciu było niezgodne z obowiązującymi przepisami. – Konkurs promuje wychowanie proobronne i postawy patriotyczne, dlatego nie mogliśmy przymknąć oka na łamanie przepisów. Wielka szkoda, że autorzy zdjęć o tym nie pomyśleli, bo zdjęcia tematycznie i artystycznie były bardzo dobre – zauważa płk Mariusz Rutkowski, jeden z członków kapituły konkursowej.
Ostatecznie do konkursu zostało zakwalifikowanych 116 fotografii. Ich tematyka dotyczyła najczęściej szkolenia wojskowego w terenie. Dużo mniej było prac prezentujących oficjalne uroczystości wojskowe, patriotyczne czy obchody świąt państwowych. – Poziom prac był bardzo wysoki i naprawdę mieliśmy ciężki orzech do zgryzienia. Pod uwagę braliśmy walory artystyczne, pomysł wykonania zdjęcia, ale też samo ujęcie tematu – dodaje Magdalena Rochnowska.
Karolina Ingarden - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Sekcja Młodzieżowa Koła Myślenice
W kategorii fotografia pierwsze miejsce zdobył Kamil Andrzej Misiak z Jednostki Strzeleckiej 1006 z Płońska. Zrobione przez niego zdjęcie przedstawia sześciu młodych ludzi stojących przed pomnikiem „W hołdzie powstańcom 1863 roku”. „Serdecznie dziękuję wszystkim kolegom i koleżankom z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Sukces ten dedykuję ojcu i dziadkowi. Dziadek, starszy sierżant Piotr Misiak, walczył pod Monte Cassino” – napisał zwycięzca na jednym z portali społecznościowych.
Drugie miejsce zdobyło zdjęcie autorstwa Karoliny Ingarden ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Sekcji Młodzieżowej Koła z Myślenic (zajęcia chemiczne), a na trzeciej pozycji znalazła się fotografia Aleksandry Koń z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie (zajęcia z musztry). Jury przyznało też trzy wyróżnienia za zdjęcia wykonane podczas praktycznego szkolenia wojskowego. Otrzymali je: Aleksandra Wypych (Legia Akademicka w Lublinie), Tomasz Wieleby (Legia Akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) oraz Julia Dudek (Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie).
Pierwsze miejsce w kategorii filmowej zdobyło nagranie „W równym rzędzie” autorstwa Aleksandry Dziuli. Autorka w filmowym skrócie przedstawiła trzy dni z tegorocznego marcowego szkolenia unitarnego uczestników Legii Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Nagrywam filmy, ale był to mój debiut w temacie militarnym. Miałam doskonałą okazję, bo biorę udział w pilotażowym programie MON dla studentów. Sceny nagrywałam w Kampusie Wschodnim Uniwersytetu Lubelskiego przez trzy dni, a potem w wolnych chwilach, przez miesiąc, montowałam film. Nie było to łatwe zadanie, bo musiałam wybrać najlepsze ujęcia, które warto pokazać w filmie konkursowym – mówi Aleksandra Dziula. Trwający niewiele ponad trzy minuty obraz to krótkie wycinki ze szkolenia m.in. medycznego, taktycznego czy z obrony przeciwchemicznej. – Tym filmem chciałam pokazać, że młodych ludzi warto szkolić, że warto im pokazywać różne aspekty życia w organizacjach probronnych, bo takimi tematami są zainteresowani – mówi zwyciężczyni.
Aleksandra Koń - Zespół Szkół Technicznych w Rzeszowie
Wyróżnienie w tej kategorii zostało przyznane Zbigniewowi Skockiemu z Jednostki Strzeleckiej 1008 w Elblągu za film pt. „Dzień motywacyjny 2017”.
Wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się we wrześniu.
Konkurs „Zoom na proobronność” odbył się po raz trzeci. Jego ideą jest promowanie nowoczesnych form patriotyzmu oraz propagowanie działalności osób zaangażowanych w szerzenie edukacji obronnej. Prace biorące w nim udział muszą poruszać tematykę proobronną, edukacji obronnej lub wychowania patriotycznego.
autor zdjęć: Kamil Andrzej Misiak, Karolina Ingarden, Aleksandra Koń
komentarze