moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyjątkowa fotografia

Nagrody Grand Press Photo wręczone! Do najbardziej prestiżowego konkursu dla fotoreporterów zgłoszono w tym roku 4 800 zdjęć, z tego 65 i 15 reportaży jury zakwalifikowało do ścisłego finału. Wśród nich była praca Michała Niwicza, fotoreportera „Polski Zbrojnej”. Jego fotografia z rekonstrukcji bitwy pod Komarowem z 1920 roku zajęła drugie miejsce w kategorii kultura i rozrywka. 

– Nie ukrywam, że jestem bardzo zaskoczony. Zazwyczaj nagrody otrzymują autorzy zdjęć, którzy uwieczniają ważne wydarzenia społeczne, ludzkie emocje czy najdalsze zakątki świata – mówi Michał. – Oczywiście nie mam wątpliwości, że moja praca jest bardzo dobra technicznie. Nie ma też co ukrywać, zdjęcie jest po prostu ładne, ale nie sądziłem, że jury doceni tak odległy dziś temat, jakim jest kawaleria. Ale bardzo się cieszę – podkreśla.

O mały jednak włos, a nagroda przeszłaby mu koło nosa. Michał bowiem nie zamierzał w ogóle brać udziału w konkursie. Jak mówi, nie sądził, że w swoim archiwum ma zdjęcie, które mogłoby się spodobać jury. Dopiero kolega, który zauważył na jego facebookowym profilu wyróżniającą się fotografię, zasugerował mu, że powinien ją wysłać na konkurs. Michał zrobił to w ostatniej chwili. Kilka tygodni później dowiedział się, że został nominowany do nagrody.

Zwycięskie zdjęcie, które Michał zgłosił do konkursu Grand Press Photo, zostało zrobione podczas rekonstrukcji największej bitwy kawaleryjskiej XX wieku, do której doszło 31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem. Było to wydarzenie towarzyszące ćwiczeniu wojskowemu „Huzar ’17”, które odbyło się w Zwiartowie niedaleko Zamościa. Wówczas Michał fotografował żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 2 Pułku Rozpoznawczego i 2 Lubelskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Bo tak naprawdę, od niemal trzech lat, to właśnie żołnierze są jego modelami, a poligony – jego drugim domem.

– Rzeczywiście można powiedzieć, że wojsko stało się moją specjalizacją, ale nie narzekam, bo to bardzo wdzięczny temat. Jest tu duża różnorodność, dynamika, czyli wszystko to, co fotoreporterzy lubią najbardziej – mówi. – Nie ukrywam, że dla mnie bardzo ważne jest to, że mogę bywać w miejscach, gdzie często inni fotoreporterzy nie mają wstępu, więc mogę robić naprawdę unikalne zdjęcia – dodaje.

A tych na swoim koncie Michał ma już tysiące. W tym zawodzie pracuje bowiem już 15 lat. Zanim trafił do zespołu „Polski Zbrojnej” pracował między innymi w „Życiu Warszawy”, „Życiu” i „Super Expressie” Czy to właśnie doświadczenie pomogło mu zdobyć nagrodę? – Sprzęt i umiejętności są ważne, ale aby zrobić dobre zdjęcie, trzeba być po prostu dobrym obserwatorem – mówi. Pytany o swoje ulubione, nie potrafi wybrać jednego, ma za to bardzo dobrze sprecyzowane plany na przyszłość. – Za mało uwagi poświęcam marynarce wojennej. Chyba czas wybrać się nad morze – odpowiada.

Grand Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla zawodowych fotoreporterów. Jego organizatorem jest magazyn „Press”. Wszystkie zgłoszone prace ocenia jury pod przewodnictwem fotografa o światowej sławie. W tym roku był to Włoch, Stefano De Luigi, czterokrotny laureat konkursu World Press Photo.

W tym roku do rywalizacji zgłoszono aż 4800 prac, z tego do ścisłego finału jury zakwalifikowało 65 zdjęć i 15 reportaży. Nadesłane zdjęcia są oceniane w kategoriach: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret oraz Projekt dokumentalny. Autorzy najlepszych z nich oprócz prestiżowego tytułu laureata nagrody otrzymują nagrody finansowe. Poza tym ich fotografie są prezentowane na wystawie, a także publikowane w albumie „Grand Press Photo”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, Sabina Piłat

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby zzaścianku
1526724120
A potem na zachodzie trza tłumaczyć przez 10-tki lat , że nie tylko tak było. Zaściankowy eksportyzm. p.s. Pochwalmy się procentem Noblistów z nauk ścisłych w stosunku do Izraela.
DB-3F-9C-53

Nowe zadania szefa SKW
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Abramsy w pętli
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ostatnia droga Pileckiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO