moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy podchorążowie na zawodach West Point

Od kilku miesięcy trenowali kondycję, ćwiczyli taktykę i strzelanie. Dziś 11 podchorążych wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych wyleciało za ocean. Jako jedyni będą reprezentować Polskę, rywalizując z kadetami z około 60 państw w prestiżowych zawodach użyteczno-bojowych „Sandhurst” organizowanych przez West Point.

Podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych będą mogli wziąć udział w zawodach West Point dzięki umowie o współpracy, którą w ubiegłym roku podpisały obie uczelnie. – To dla nas wyróżnienie, bo organizowane od ponad 20 lat zawody „Sandhurst” uchodzą za niezwykle prestiżowe. Cieszymy się, że będziemy mogli wziąć w nich udział – mówi mjr Aleksander Ziemiński, wykładowca Instytutu Dowodzenia AWL.

Do Stanów Zjednoczonych wyleciało dziś dwóch instruktorów polskiej reprezentacji i 11 wojskowych studentów, wśród nich dwie kobiety. Podchorążowie są członkami uczelnianych sekcji działań bojowych oraz szkoleń wysokogórskich.

Na poligonie i w górach

Przygotowania do zawodów zaczęły się już w październiku. – Dzięki temu, że razem z kapitanem drużyny jako obserwatorzy braliśmy udział w poprzedniej edycji zawodów, mogliśmy nasze doświadczenie wykorzystać podczas formowania zespołu i opracowywania harmonogramu przygotowań – mówi mjr Ziemiński.

By ćwiczyć kondycję i wytrzymałość, studenci wyjechali do ośrodka szkoleniowego „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie. Wiele czasu poświęcili również na szkolenie strzeleckie. – Podczas zawodów w USA zawodnicy korzystają zwykle z amerykańskich karabinków M4 i pistoletów M9. Dzięki współpracy z jednostką Nil mogliśmy postrzelać z tego rodzaju broni – mówi mjr Ziemiński. Z kolei Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych udostępniło studentom łodzie rozpoznawcze. – To były dość wymagające treningi, bo Odrę pokonywaliśmy w lutym, kiedy temperatury spadły znacznie poniżej zera – opowiada major.

Przygotowania do zawodów odbywały się także w Akademii. Na czas ćwiczeń hala sportowa zamieniała się w wielki tor przeszkód. – Trudno odwzorować dokładne warunki, jakie będą na zawodach, choćby z tego względu, że nasza hala jest dużo mniejsza. Jednak razem z przedstawicielami z Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu zbudowaliśmy tor przeszkód, na którym drużyna mogła trenować. Były kozły, poręcze, opony – mówi wykładowca z AWL-u.

Instruktorzy opracowali też dla podchorążych zadania specjalne. Trzeba było na przykład w ciągu 6 minut przygotować most linowy czy za pomocą desek zbudować szybkie przejście. – Gdy studenci byli już zmęczeni, dawaliśmy im do wykonania zadania logiczne i łamigłówki. Chodziło o to, aby przyzwyczaili się do działania pod presją czasu i w stresie – mówi mjr Ziemiński. Zawodnicy ćwiczyli także akcje z zakresu medycyny pola walki pod okiem kolegów z medycznego cywilno-wojskowego koła naukowego.

Liczy się taktyka i dobry lider

W USA podchorążowie spędzą ponad tydzień. Zanim staną do rywalizacji, będą mieli trzy dni, aby poznać obiekty akademii West Point i zasady poszczególnych konkurencji. W piątek, 13 kwietnia, razem z około 60 drużynami z całego świata, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemiec, Korei Południowej i Japonii, rozpoczną dwudniowe zmagania.

Organizatorzy przygotowali kilkanaście konkurencji, które sprawdzą wojskowe wyszkolenie zawodników, m.in. strzelanie z karabinka M4 i pistoletu M9, rzut granatem, pokonywanie przeszkody wodnej na łodzi Zodiak oraz toru taktycznego, marsz na azymut, wielobój siłowo-sprawnościowy. Nie zabraknie również konkurencji z tzw. leadershipu. Kapitanowie drużyn będą musieli podjąć decyzje dotyczące np. doboru startujących osób czy sposobów wykonywania zadań. A te wcale nie będą łatwe. Trzeba będzie np. na torze taktycznym (Leadership Reaction Course) przenieść sposobem beczkę, kanister lub elementy wyposażenia wojskowego. – To zadania, podczas których weryfikuje się przede wszystkim umiejętności przywódcze lidera zespołu. Ważne jest, jak dzieli on zadania, jak prowadzi zespół, rozwiązuje ewentualne konflikty, i jak to wszystko przekłada się na współpracę całej drużyny – mówi sierż. pchor. Maciej Łukaszewicz, kapitan polskiej drużyny. I dodaje, że w czasie kilku miesięcy przygotowań starał się, aby zespół jak najlepiej się poznał. – To, że potrafimy wykonywać pewne czynności w sposób zorganizowany jest bardzo ważne, ale kluczowa w tych zawodach jest dobrze zgrana drużyna. Dziś już wiem, jakie są silne i słabe strony poszczególnych zawodników. Jeśli na przykład będę musiał wytypować kogoś do strzelania, od razu będę wiedział, kogo wyznaczyć – mówi sierż. pchor. Łukaszewicz.

Jak polska ekipa ocenia swoje szanse na zawodach? – Nie chcemy niczego przesądzać, ale na pewno tanio skóry nie sprzedamy. Uważam, że mamy naprawdę mocną drużynę – zapewnia major z AWL-u. Kapitan drużyny dodaje: – Konkurencja będzie silna, bo niektóre kraje, jak Wielka Brytania czy USA biorą udział w zawodach od ponad 20 lat. Instruktorzy mają już spore doświadczenie, specjalne programy przygotowawcze i podręczniki. My będziemy dopiero przecierać szlaki. Ale czujemy się na siłach, by rywalizować z najlepszymi – zapewnia kapitan drużyny.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AWL

dodaj komentarz

komentarze


Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
 
Eurofightery znowu w Polsce
Lekcje z frontu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
Rusza kwalifikacja wojskowa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Spadochroniarze na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Pierwszy skok
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zielone światło dla Barbary
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Cud w Trewirze
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Invictus w zimowym stylu
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Ślubowanie kadetów OPW
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO