moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rok sojuszniczej misji na wschodniej flance

Mija rok, odkąd w Polsce swoją misję rozpoczęła Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Dziś w Bemowie Piskim z żołnierzami z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Chorwacji oraz 15 Brygady Zmechanizowanej spotkała się Rose Gottemoeller, zastępca sekretarza generalnego NATO. – Wasza obecność pokazuje, że razem tworzymy Sojusz i działamy jak jeden organizm – mówiła.

Rose Gottemoeller, wiceszefowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, przyjechała do Bemowa Piskiego, gdzie stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO. Towarzyszyli jej Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej, i Bartosz Cichocki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – To wielki zaszczyt patrzeć, jak wszyscy działacie ramię w ramię w imię Sojuszu – zwróciła się do żołnierzy z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. – Wasza obecność pokazuje, że razem tworzymy NATO i działamy jak jeden organizm – oceniła. Gottemoeller przekonywała, że Batalionowa Grupa Bojowa symbolizuje ducha całego Sojuszu. – To, co tu robicie, można określić słowami: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – mówiła.

Rose Gottemoeller podziękowała żołnierzom Batalionowej Grupy Bojowej oraz 15 Brygady Zmechanizowanej za wysiłek, który wkładają w codzienną służbę na rzecz Sojuszu. – To prawdziwe świadectwo transatlantyckiej więzi. Wiem, że służycie z dala od waszych domów, rodzin, przyjaciół. Doceniam wasze poświęcenie – podkreśliła.

Generał brygady Jarosław Gromadziński, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej współpracującej z BGB, poinformował, że wizyta zastępcy sekretarza generalnego NATO miała charakter roboczy. Gottemoeller odwiedziła wcześniej batalionowe grupy bojowe Sojuszu, które w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO stacjonują na Litwie, Łotwie i w Estonii.

W Bemowie Piskim Gottemoeller zapoznała się z systemem szkolenia BGB. Przedstawicielka NATO pytała także o to, jak układa się współpraca żołnierzy. – Tydzień temu sukcesem zakończyło się szkolenie zgrywające ,,Puma ’18”. To potwierdza, że system szkolenia oraz współpracy z Batalionową Grupą Bojową, który przyjęliśmy, jest słuszny – ocenił dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o ulokowaniu w Polsce żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO zapadła podczas szczytu Sojuszu w lipcu 2016 roku. W kwietniu następnego roku do Polski przyjechali pierwsi żołnierze wojsk sojuszniczych. Służbę w Bemowie Piskim rozpoczęli Amerykanie z 2 Szwadronu 2 Pułku Kawalerii, Brytyjczycy ze Szwadronu A Pułku Lekkiej Kawalerii (Light Dragoons) oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z rumuńskiego 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions”. Przez następne sześć miesięcy współdziałali z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej. Wzięli udział między innymi w manewrach ,,Puma ’17”, ,,Saber Strike ’17”, czy w największych zorganizowanych w Polsce – „Dragon ’17”. Dwukrotnie, w ramach ćwiczenia ,,Bull Run”, operowali w rejonie Doliny Rospudy.

W październiku służbę w Polsce rozpoczęła II zmiana Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Jej szeregi zasilili artylerzyści z Chorwacji. Żołnierze zakończą służbę w Polsce już w przyszłym miesiącu. Ich miejsce zajmą kolejni wojskowi. Wezmą oni udział w jednych z największych tegorocznych ćwiczeń – „Saber Strike ‘18”.

Żołnierze BGB znajdują czas, aby poznać polską kulturę i historię. Biorą udział w świętach jednostek, a także zwiedzają nasz kraj. Byli między innymi w Warszawie, Krakowie i Olsztynie. – Słyszałem, że jest tu wiele pięknych jezior. Szkoda, że pogoda nie pozwala nam na to, aby pływać lub żeglować – mówi kapitan Slaven Horvat z armii chorwackiej. Niektórzy rozpoczęli naukę języka polskiego. – To trudny język. Jakiś czas temu zobaczyłem przy drodze tablicę z nazwą miejscowości – Szczuczyn. Nie byłem w stanie nawet jej wymówić, więc kiedy wróciliśmy do jednostki, znalazłem tę miejscowość na mapach w Google i poprosiłem tłumacza, aby mi ją przeliterował. Musiał powtórzyć kilka razy, zanim udało mi się ją powiedzieć – śmieje się kapitan Gary Loten-Beckford, oficer prasowy BGB.

W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) batalionowe grupy bojowe NATO ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie. W tym ostatnim państwie stacjonują między innymi żołnierze Wojska Polskiego. Polski Kontyngent Wojskowy, w ramach dostosowanej wysuniętej obecności (tFP – tailored Forward Presence), stacjonuje także na południowej flance Sojuszu – w Rumunii.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. kpr. Bartosz Grądkowski, ppor. Maciej Wrotniak, mł. chor. Piotr Kamiński

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1521363420
Kocham M777.
DB-3F-9C-53

Układ nerwowy Mieczników
 
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
„Grand Quadriga ‘24”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
By Polska była bezpieczna
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO