moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moro-we panny są wśród nas

Co dziesiąty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest kobietą, dlaczego służba w piątym rodzaju sił zbrojnych cieszy się takim powodzeniem wśród pań? Dlaczego w WOT jest dwa razy więcej kobiet niż w innych rodzajach sił zbrojnych? Przede wszystkim decyduje o tym forma pełnionej służby, która jest doskonałym balansem między życiem osobistym, a służbą wojskową.

 

Specyfika służby w WOT umożliwia paniom podjęcie wyzwania, pozostawiając możliwość wypełniania swoich obowiązków domowych i zawodowych. To co przekonuje kobiety do wstąpienia do służby, to możliwość szkoleń i późniejszego działania na miejscu, tam gdzie jest ich dom. Oczekiwania kobiet są spełnione w idei terytorialności, która jest główną zasadą Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Motywacja i zdeterminowanie do ukończenia szkolenia 16 dniowego, złożenie przysięgi wojskowej i późniejsza służba są bardzo wysokie. Wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe. Przedział wiekowy jest pełny – od 18 do ok. 50 roku życia.

Szer. Magda Danielczyk, ma 48 lat i pracuje w małym oddziale Poczty Polskiej pod Warszawą. Ze swoimi stałymi klientami zawsze zamienia parę zdań a teraz do tematów rozmów dochodzą opowieści o wojsku i bezpieczeństwie. Magda jest kobietą ambitną i niezważającą na stereotypy, mimo że znajomi dziwili się, iż chce jej się „w tym wieku” jeździć na poligony, ona wyszła poza swoją strefę komfortu i wstąpiła do WOT.  

Szer. Sandra Kruk, pięściarka, ma 29 lat, wicemistrzyni świata z 2012 r., mistrzyni Unii Europejskiej, wielokrotna mistrzyni Polski w boksie, dziesięciokrotna w kick – boxingu. Jej mąż Ariel także jest żołnierzem WOT, prywatnie jej trenerem.

Szer. Basia Jóźwik, jest mamą 4 dzieci, najmłodsze ma 7 lat. Basia jest bardzo ambitna i z pomocą męża oraz starszych dzieci, potrafi realizować się dodatkowo w służbie wojskowej. Szkolenie  szesnastodniowe tak bardzo ją zainspirowało, że zdała egzaminy i realizuje kurs oficerski dla Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Takich pań w Wojskach Obrony Terytorialnej jest wiele. Nabierają one kompetencji typowych dla żołnierza, ale w tym samym czasie w domu ich obowiązki muszą przejąć mężowie czy starsze dzieci.

Młoda mężatka szer. Monika Pawlik,  podczas swojego szkolenia podstawowego córeczkę zostawiła pod opieką męża, który w domu przy dziecku przechodził swój własny „poligon” w ojcostwie, będąc zdanym tylko na siebie.

Misja WOT w pełni odpowiada wrażliwości i istocie współczesnej kobiecości. Służba w OT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, cenione przez kobiety jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby.

W tym dniu powinniśmy pamiętać też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy - mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba. 

W dowództwie WOT, podobnie jak w innych rodzajach sił zbrojnych utworzono stanowisko pełnomocnika ds. kobiet WOT, obecnie obowiązki te pełni szer. Maria Kołtunowska, żołnierz TSW 5. Mazowieckiej Brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej, piaty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Sprawdzian dla zawiszaków
Bieg ku pamięci bohaterów
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Skrzydlaci komandosi
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Polsko-estońska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Syndrom Karbali
Czerwieńsze będą…
Biało-czerwona na Monte Cassino
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Generał z cienia
Ryś w boksie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Husarze już w Polsce!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Groźny incydent w Libanie
Adaptacja i realizm
Armia testuje roboty do transportu
Od cyberkursu po mundurówkę
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Czekamy na F-35
Desant na Odrze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
WAT wzmacnia „opelotkę”
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
JW Agat: idziemy po młodych!
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Logistycy pod lupą
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Poznaj tajemnice Husarza
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Początek wielkiej historii
NATO i USA o Iranie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Jak wojsko chroni lotniska?
Wojsko zaprasza rodziny
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Ready for Every Scenario
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Symbol skupiający wiele znaczeń
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Ostatni most
Wodny chrzest Borsuków
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Wypadek w PKW UNIFIL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO