moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moro-we panny są wśród nas

Co dziesiąty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest kobietą, dlaczego służba w piątym rodzaju sił zbrojnych cieszy się takim powodzeniem wśród pań? Dlaczego w WOT jest dwa razy więcej kobiet niż w innych rodzajach sił zbrojnych? Przede wszystkim decyduje o tym forma pełnionej służby, która jest doskonałym balansem między życiem osobistym, a służbą wojskową.

 

Specyfika służby w WOT umożliwia paniom podjęcie wyzwania, pozostawiając możliwość wypełniania swoich obowiązków domowych i zawodowych. To co przekonuje kobiety do wstąpienia do służby, to możliwość szkoleń i późniejszego działania na miejscu, tam gdzie jest ich dom. Oczekiwania kobiet są spełnione w idei terytorialności, która jest główną zasadą Wojsk Obrony Terytorialnej.  

Motywacja i zdeterminowanie do ukończenia szkolenia 16 dniowego, złożenie przysięgi wojskowej i późniejsza służba są bardzo wysokie. Wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe. Przedział wiekowy jest pełny – od 18 do ok. 50 roku życia.

Szer. Magda Danielczyk, ma 48 lat i pracuje w małym oddziale Poczty Polskiej pod Warszawą. Ze swoimi stałymi klientami zawsze zamienia parę zdań a teraz do tematów rozmów dochodzą opowieści o wojsku i bezpieczeństwie. Magda jest kobietą ambitną i niezważającą na stereotypy, mimo że znajomi dziwili się, iż chce jej się „w tym wieku” jeździć na poligony, ona wyszła poza swoją strefę komfortu i wstąpiła do WOT.  

Szer. Sandra Kruk, pięściarka, ma 29 lat, wicemistrzyni świata z 2012 r., mistrzyni Unii Europejskiej, wielokrotna mistrzyni Polski w boksie, dziesięciokrotna w kick – boxingu. Jej mąż Ariel także jest żołnierzem WOT, prywatnie jej trenerem.

Szer. Basia Jóźwik, jest mamą 4 dzieci, najmłodsze ma 7 lat. Basia jest bardzo ambitna i z pomocą męża oraz starszych dzieci, potrafi realizować się dodatkowo w służbie wojskowej. Szkolenie  szesnastodniowe tak bardzo ją zainspirowało, że zdała egzaminy i realizuje kurs oficerski dla Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Takich pań w Wojskach Obrony Terytorialnej jest wiele. Nabierają one kompetencji typowych dla żołnierza, ale w tym samym czasie w domu ich obowiązki muszą przejąć mężowie czy starsze dzieci.

Młoda mężatka szer. Monika Pawlik,  podczas swojego szkolenia podstawowego córeczkę zostawiła pod opieką męża, który w domu przy dziecku przechodził swój własny „poligon” w ojcostwie, będąc zdanym tylko na siebie.

Misja WOT w pełni odpowiada wrażliwości i istocie współczesnej kobiecości. Służba w OT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, cenione przez kobiety jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz – w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby.

W tym dniu powinniśmy pamiętać też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy - mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba. 

W dowództwie WOT, podobnie jak w innych rodzajach sił zbrojnych utworzono stanowisko pełnomocnika ds. kobiet WOT, obecnie obowiązki te pełni szer. Maria Kołtunowska, żołnierz TSW 5. Mazowieckiej Brygady OT.

Wojska Obrony Terytorialnej, piaty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

Źródło: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
 
Raki w Toruniu
Rumuński „Scorpion Spring”
Kto otrzyma Buzdygana?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
WOT szkoli snajperów
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Bój o czarną perłę w koronie
Śląskie salwy
To było wyzwanie dla wszystkich
Nowy karabin z Tarnowa
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
BME pod znakiem „Miecznika”
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
„Czajka” po udanej operacji
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Wspólny wysiłek
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Sto sekund do zagłady
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
AFN znów w oktagonie
Afganistan. Czas wracać do domu
Tygrysi zlot myśliwców
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Jak wojsko walczy z pandemią
MON robi zakupy amunicji
Szczepimy się
Kuźnie oficerskich kadr
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Nowe książeczki wojskowe
Nagroda nie tylko od dowódcy
Podchorążowie ćwiczą BLOS
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Pomoc w walce z dezinformacją
Specjalsi lądują w wodzie
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Misje kształtują charakter
Kurs na dyplomację
Kara śmierci za życie Zofii
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Wolverine Strike” odpiera atak
„Defender” dotarł do Europy
Walka z niewidzialnym wrogiem
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO