„Kwartalnik Bellona” jest szczególnym świadkiem polskiej drogi do niepodległości. Tytuł powstał w pamiętnym 1918 roku, z misją wspierania tworzenia Wojska Polskiego. W ówczesnych, skomplikowanych warunkach początków wolności i państwowości, wielkim zbiorowym wysiłkiem narodu, nasi przodkowie powołali armię, która obroniła Europę przed sowiecką nawałą w 1920 roku, bohatersko walczyła na frontach II wojny światowej, wykazała niezłomność wobec powojennych okupantów Polski, a dla dzisiejszych pokoleń stanowi wspaniały wzorzec żołnierskiego patriotyzmu i poświęcenia.
Misja, z jaką 100 lat temu powstawał „Kwartalnik Bellona”, w znacznej mierze jest wciąż aktualna. Współczesne Wojsko Polskie, modernizujące się i przygotowujące do nowych wyzwań, potrzebuje wsparcia nauki w dziele budowania skutecznej siły obronnej kraju. Od naukowego pisma wojskowego, będącego miejscem wolnej dyskusji i prezentacji poglądów, naturalne i powszechne jest oczekiwanie inspirujących koncepcji, wniosków i projektów potencjalnie zwiększających bezpieczeństwo Polski.
W głębokim przekonaniu, że prowadzenie pisma szczycącego się 100-letnią historią i niepodległościową tradycją, to niewątpliwy zaszczyt, ale przede wszystkim wyzwanie i odpowiedzialność, życzę całemu zespołowi „Kwartalnika Bellona” wiele satysfakcji z dziennikarskiej pracy na rzecz wojska, obronności i nauki.
List Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, z okazji setnej rocznicy powstania pisma naukowego „Bellona”.
komentarze