moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia polskiego oręża w Katedrze Wojska Polskiego

Kiedyś żołnierze składali tu przysięgę przed wyruszeniem do boju. Dziś w Katedrze Wojska Polskiego upamiętniane są ważne wydarzenia z historii Polski, a w podziemiach świątyni można obejrzeć cenne eksponaty opowiadające dzieje polskiego oręża. – To stąd słowo Boże płynie do wojskowych kościołów w całej Polsce – mówi proboszcz ppłk Mariusz Tołwiński.

Świątynia na warszawskim Starym Mieście została Katedrą Wojska Polskiego po odzyskaniu niepodległości, w 1919 roku. Podczas okupacji kościół przejęło niemieckie duszpasterstwo. Wojsko Polskie pojawiło się w katedrze 6 VIII 1944 roku, po niemal pięciu latach nieobecności. Tego dnia odbyła się jedyna podczas powstania warszawskiego defilada wojsk powstańczych. Żołnierze Batalionu AK „Gozdawa” przemaszerowali ulicą Długą, przy której stoi Katedra. W czasie powstania w jej podziemiach mieścił się szpital. Gdy 20 VIII na świątynię spadły bomby, pogrzebały pod gruzami rannych – zginęło wówczas 120 osób.

Po II wojnie światowej kościół został odbudowany, ale władze komunistyczne zlikwidowały ordynariat polowy, katedra była więc „polowa” tylko z nazwy. Ponownie uzyskała status Katedry Polowej Wojska Polskiego w 1991 roku.

Kaplice pamięci

Wojskowy charakter świątyni podkreślają zawieszone w prezbiterium, wzdłuż nawy głównej, a także na ścianie balkonu dla chóru, sztandary jednostek wojskowych i formacji mundurowych oraz podarowane przez żołnierzy i weteranów ordery i odznaczenia wojskowe oraz wojenne.

W Katedrze znajdują się dwie kaplice: Żołnierza Polskiego – Mauzoleum Obrońców Ojczyzny oraz Katyńska. W tej pierwszej na jednej z tablic wymieniono najważniejsze bitwy w historii Polski: od Grunwaldu, poprzez Legnicę, obronę Jasnej Góry, odsiecz wiedeńską, Cud nad Wisłą, insurekcję kościuszkowską, powstanie warszawskie, aż po Monte Cassino – wszędzie tam polski żołnierz szedł do boju w obronie ojczyzny i wiary. Na drugiej tablicy wyryto nazwy państw, w których ginęli polscy żołnierze już po zakończeniu II wojny światowej, pełniąc służbę na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. W kaplicy znajduje się także krzyż z postacią Chrystusa i widocznymi śladami po kulach. Do Katedry krzyż przywieźli polscy żołnierze z ogarniętych wojną Bałkanów.

Z kolei w Kaplicy Katyńskiej na 15 tys. tabliczek wygrawerowano nazwiska Polaków zamordowanych w 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Jest tam także 7 tys. bezimiennych tabliczek poświęconych tym, których grobów dotąd nie odnaleziono. Uwagę przykuwa obraz Madonny, w aureoli wykonanej z guzików z płaszczy i mundurów wydobytych z grobów w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Wizerunek Matki Boskiej został umieszczony na sosnowej desce z obozowej pryczy. Na rewersie jest napis: „Kozielsk 28.02.1940 r.”. Autorem był por. Henryk Gorzechowski, jeden z polskich żołnierzy zamordowanych w Lesie Katyńskim. Obrazek wywiózł z obozu jego syn, Henryk Gorzechowski junior, podobnie jak ojciec oficer WP i więzień obozu w Kozielsku, który ocalał.

15 sierpnia 2010 roku w kaplicy odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. W szklanej urnie umieszczono ziemię z miejsca tragedii. – Ilekroć przechodzę obok, wspominam rozmowy i spotkania z Tadeuszem Płoskim, ordynariuszem polowym WP, i Janem Osińskim z Ordynariatu Polowego WP – mówi proboszcz ppłk Mariusz Tołwiński.

Muzeum w podziemiach

W podziemiach Katedry znajduje się Muzeum Ordynariatu Polowego. Na 250 metrach kwadratowych przedstawiono tysiąc lat historii Polski. Placówka została otwarta w 2010 roku i jest oddziałem Muzeum Warszawy.

Proboszcz ppłk Mariusz Tołwiński przypomina, że już od czasów Mieszka I kapelani towarzyszyli żołnierzom na polu walki. Nierzadko razem z nimi ginęli, jak kapelan Ignacy Skorupka, który poległ w 1920 roku w pobliżu Ossowa na przedpolach Warszawy. Legenda głosi, że zginął, gdy z krzyżem w ręku prowadził polskich żołnierzy do ataku na pewnych już zwycięstwa czerwonoarmistów. Także ojciec Augustyn Kordecki jest pokazany nie tylko jako przeor klasztoru paulinów na Jasnej Górze, lecz także jako dowódca obrony tej twierdzy podczas szwedzkiego potopu.

W podświetlonych gablotach zgromadzono eksponaty: ornaty, kielichy, mszały, mundury, medale i odznaczenia czy różańce wykonane przez żołnierzy. Jedną z cenniejszych pamiątek jest krucyfiks pochodzący z XIX wieku, wydobyty z podziemi Katedry podczas remontu. W zbiorach są także łuk krymsko-tatarski zdobyty pod Wiedniem w 1683 roku, pastorał pierwszego ordynariusza polowego, Stanisława Galla, ufundowany w 1918 roku przez duchowieństwo wojskowe, oraz infuła i rękawiczki pontyfikalne biskupa Józefa Gawliny. Gdy wybuchała II wojna światowa, Józef Gawlina, generał dywizji i biskup polowy Wojska Polskiego, napisał do żołnierzy list pasterki: „Wróg narzucił nam wojnę. Chce poniżyć naszą najukochańszą ojczyznę. Bądźcie godnymi bojownikami Boga i Polski”. Wraz armią gen. Władysława Andersa przeszedł cały szlak bojowy, a w bitwie pod Monte Cassino był kapelanem liniowym. Zmarł po wojnie we Włoszech. Chciał być blisko tych, z którymi walczył o wolną Polskę. Jest pochowany na Monte Cassino.

Specjalne miejsce na ekspozycji zajmują pamiątki po kapelanach, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Niedawno do muzeum została przekazana urna z grobów ochotników do Błękitnej Armii gen. Hallera, którzy w 1917 roku wyruszyli z obozu w Niagara-on-the-Lake do Europy. To dar Stowarzyszenia Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki” w Kanadzie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Uwaga, transformacja!
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Husarz na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Wiosenna burza nad Estonią
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
Zapraszamy na Festiwal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Polska wiktoria na Monte Cassino
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO na północnym szlaku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Treningi z wojskiem wracają
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Rajd ku czci saperów
Pierwszy polski technik AH-64
Ameryka daje wsparcie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Wielka droga” dostępna online
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sztuka ochrony zabytków
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Pierwsi na oceanie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO