moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pacta Conventa” dla studentów ASzWoj

Udział w kołach naukowych, wyjazdy na praktyki i staże studenckie, szkolenia e-learningowe i językowe – to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowała dla swoich studentów Akademia Sztuki Wojennej. By ułatwić studentom wybór aktywności, uczelnia opracowała „Academici Pacta Conventa” – pierwsze w historii ASzWoju kompendium wszystkich dodatkowych zajęć.

Pomysłodawcą stworzenia „Academici Pacta Conventa” jest prof. dr hab. Jarosław Gryz, prorektor ds. studenckich Akademii Sztuki Wojennej. – Miałem okazję rozmawiać ze studentami na temat dodatkowych zajęć oferowanych przez uczelnię. Gdy mówiłem im na przykład, że mogą zdobyć certyfikat językowy zgodnie z NATO-owskimi standardami, patrzyli na mnie ze zdumieniem. Wielu z nich nie wiedziało, że dajemy taką możliwość. Uświadomiłem sobie, że mając tak wiele do wyboru, studenci nie do końca zdają sobie sprawę z bogactwa naszej oferty – mówi prof. Gryz.

Dlatego władze uczelni postanowiły wydać pierwszy w historii uczelni elektroniczny dokument zawierający zbiór wszystkich zajęć dodatkowych. Przygotowali go przedstawiciele samorządu uczelnianego i władze uczelni. – Nazwa jest nieprzypadkowa. Oznacza „warunki uzgodnione”, wiążące się ze zobowiązaniami obu stron. My, jako uczelnia, tworzymy i zapewniamy studentom warunki do rozwoju i kształcenia, z drugiej strony studenci zobowiązują się, że z tego skorzystają. Taka jest idea – mówi prorektor ASzWoj.

Koła, związki i staże

W dokumencie można znaleźć szczegółowe informacje na wszystkie tematy dotyczące życia studenckiego. – Począwszy od spraw bardzo prozaicznych, czyli informacji, w jakich godzinach otwarty jest basen czy biblioteka, aż po takie, które dotyczą – na przykład – etapów przystąpienia do egzaminów językowych. Wystarczy wejść w odpowiedni link i poznać szczegóły – wyjaśnia prof. Gryz.

Dokładnie opisana jest działalność sekcji i klubów akademickiego związku sportowego, grup artystycznych oraz kół naukowych, m.in. Lotniczego, Logistyki, Bezpieczeństwa Narodowego, Kryminalistyki i Kryminologii czy Sił i Służb Specjalnych. Studenci mogą też znaleźć informacje na temat e-learningowej oferty kształcenia oraz nauki za granicą. – Nie wszyscy wiedzą, że oferujemy bardzo szerokie możliwości wymiany semestralnej w ramach programu Erasmus +. Poza studiami za granicą proponujemy też studentom wakacyjne staże i praktyki zawodowe w krajach Unii Europejskiej. W „Pacta Conventa” umieściliśmy też linki do wybranych uczelni zagranicznych – dodaje prof. Gryz.

W dokumencie są również opisane inicjatywy Rady Samorządu Studentów (wydarzenia takie jak otrzęsiny, bale, wyjazdy integracyjne), działalność Biura Karier oraz formy pomocy materialnej (m.in. stypendia i zapomogi) udzielanej przez ASzWoj.

Nie tylko nauka

– Większość informacji, które znalazły się w „Pacta Conventa”, można znaleźć na stronie uczelni. Są one jednak rozproszone na podstrony wydziałowe i zwłaszcza studenci pierwszego roku mogą mieć kłopot, by się w tym odnaleźć. W przygotowanym kompendium wszystko jest w jednym miejscu, więc łatwiej wyszukać to, co nas interesuje – mówi Kuba Gradus, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego ASzWoj. – Być może dzięki tej inicjatywie niektórzy ze studentów przekonają się do większego zaangażowania w życie studencie uczelni – dodaje.

Podobnie uważa prof. Gryz. – Sądzę, że aktywność studentów jeszcze bardziej wzrośnie, tym bardziej że już od nowego roku zmieniamy formułę działalności kół naukowych. Dotychczas były one przypisane do wydziałów, teraz staną się ogólnouczelniane, dostępne dla wszystkich studentów, bez względu na to, na jakim wydziale i kierunku się kształcą – zauważa prorektor ASzWoj.

Dokument „Pacta Conventa” będzie obowiązywał do końca bieżącego roku akademickiego. W przyszłym roku planowana jest jego aktualizacja.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
NATO on Northern Track
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Orzeł dla bohaterów
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO