moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zaangażowane w „Szlachetną Paczkę”

Magdalena i Andrzej wychowują troje dzieci i ledwie wiążą koniec z końcem. Mieszkają w domu, który wymaga generalnego remontu. Marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych postanowili im pomóc. Zebrali pieniądze i kupili wyposażenie łazienki. A wszystko w ramach akcji „Szlachetna Paczka”.  Wojsko angażuje się w nią od kilku lat. 

W sobotę marynarze z Dywizjonu Okrętów Podwodnych, a także wolontariusze „Szlachetnej Paczki”, przywieźli wojskową ciężarówką materiały niezbędne do remontu łazienki. – Gospodarze spodziewali się naszego przyjazdu. Byli jednak zaskoczeni ilością rzeczy, które im przekazujemy – przyznaje kpt. mar. Łukasz Rumkowski, zastępca dowódcy okrętu podwodnego ORP „Sokół”.

Do akcji „Szlachetna Paczka” podwodniacy z Gdyni dołączyli cztery lata temu. – Zbiórka prowadzona jest w całym dywizjonie, ale za jej organizację odpowiada załoga naszego okrętu – mówi kpt. mar. Rumkowski. Najpierw wojskowi wybierają rodzinę, która otrzyma pomoc. W tym roku padło na małżeństwo z okolic Kartuz na Pomorzu. Magdalena i Andrzej wychowują troje dzieci. Najstarsze ma siedem lat, najmłodsze siedem miesięcy. Niedawno odziedziczyli stare gospodarstwo wraz z domem. Niestety budynek jest w opłakanym stanie. Wymaga generalnego remontu, na który jednak rodziny nie stać. Cała piątka żyje za nieco ponad dwa tysiące złotych miesięcznie. Andrzej zabrał się za odnawianie pomieszczeń, jednak sam nie jest w stanie wiele zrobić. Najpilniejsze jest odnowienie łazienki. – Doszliśmy do wniosku, że jest nas dostatecznie dużo, by zgromadzić niezbędną kwotę – tłumaczy kpt. mar. Rumkowski.

Zbiórka trwała kilka tygodni. – Udało nam się zebrać dary o wartości czterech tysięcy złotych oraz trzy tysiące złotych w gotówce – informuje kpt. mar. Rumkowski. – Zgodnie z założeniem „Szlachetnej Paczki” nie można przekazywać pieniędzy. Dlatego wydaliśmy je na armaturę do łazienki – dodaje. Ostatecznie marynarze przekazali rodzinie między innymi brodzik, zlew, baterię i glazurę. Do tego doszły jeszcze elektronarzędzia i komplet kluczy, trochę zabawek, damska torebka. – Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Mam nadzieję, że wszystko to się przyda – podsumowuje kpt. mar. Rumkowski.

Nie tylko marynarze…

Podwodniacy to nie jedyni żołnierze, którzy w ostatni weekend pojechali z darami do potrzebujących. Wojsko włącza się w pomoc poszkodowanym od początku „Szlachetnej Paczki”. Tak jest także podczas tegorocznej edycji. W weekend załoga fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko” wspólnie ze strażakami z OSP Bojanowo przywiozła pomoc dla trzyosobowej rodziny z okolic Ostródy. Kilka miesięcy temu straciła ona dobytek na skutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna. Marynarze, przy wsparciu mieszkańców Bojanic, zebrali kilka ton darów, w tym sprzęt AGD i RTV, wyposażenie łazienki i kuchni oraz meble. Do transportu „paczki” potrzeba było kilku ciężarówek. W sobotę dary dla potrzebujących przekazali także żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, wspomagani przez Amerykanów z 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (2 ABCT). Zebrali oni osiem tysięcy złotych na potrzeby rodzin z Chotkowa i Szprotawy w województwie lubuskim. Wojskowi kupili między innymi sprzęt AGD, odzież i słodycze.

W projekt „Szlachetna Paczka” włączyli się również żołnierze z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Wsparli oni 20-letnią Patrycję z okolic Radomia, która opiekuje się mamą walczącą z nowotworem krtani i chorobą płuc. – Za zebrane pieniądze kupiliśmy między innymi sprzęt AGD, środki czystości, bony na zakupy w jednym z supermarketów oraz nebulizator, specjalistyczną maszynę, która ułatwia oddychanie – wylicza mjr Łukasz Baranowski z 42 Bazy.

Z roku na rok coraz więcej paczek

„Szlachetna Paczka” to ogólnopolska akcja pomocy osobom chorym i znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Projekt realizuje Stowarzyszenie Wiosna. – Akcja rusza każdego roku w połowie września. Nasi wolontariusze rozpoczynają wówczas budowanie tak zwanego banku rodzin – mówi Łukasz Poświata ze „Szlachetnej Paczki” na Pomorzu. Zgodnie z przyjętymi zasadami po pomoc nie mogą zgłaszać się sami zainteresowani. – Wolontariusze docierają do nich między innymi za pośrednictwem ośrodków pomocy społecznej – wyjaśnia Poświata. Opis sytuacji, w jakiej znajdują się przyszli beneficjenci, z wyszczególnieniem, czego potrzebują, zamieszczany jest na stronie „Szlachetnej Paczki”. Zainteresowani udzieleniem wsparcia mogą wybrać rodzinę i przygotować dla niej dary. – Z reguły tydzień, dwa przed Świętami przekazują je do naszych regionalnych magazynów. Tak jest łatwiej ze względów logistycznych. Ale zakładamy również, że obdarowani wolą zachować anonimowość. Jeśli jednak jakaś ich część chce się później spotkać z darczyńcami, oczywiście umożliwiamy im to – zapewnia Poświata.

Liczba przygotowywanych paczek rośnie z roku na rok. – Nie wynika to z większej skali ubóstwa, ale z faktu rozrastania się naszego stowarzyszenia – podkreśla Poświata. Podczas tegorocznej edycji projektu darczyńcy w całej Polsce przygotowywali już 20 tysięcy paczek. Na Pomorzu liczba podarków sięgnęła tysiąca. – Potrzeby są duże, zwłaszcza że sporo rodzin odczuwa jeszcze skutki huraganów, które w drugiej połowie roku pustoszyły tę część kraju – zauważa jeden z  wolontariuszy. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Orzeł dla bohaterów
Śladami ojca
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Gry wojenne w szkoleniu
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO