Niemal 600 podchorążych pierwszego roku Wojskowej Akademii Technicznej złożyło dziś przysięgę wojskową. – To chwila wyjątkowa, w której podejmujecie moralne zobowiązanie wobec Rzeczypospolitej Polskiej, obrony jej niepodległości, konstytucji i honoru żołnierza – mówił do kandydatów na oficerów płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT.
Uroczysta przysięga podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się na placu apelowym warszawskiej uczelni. Rektor-komendant WAT podkreślał, że składanie wojskowej przysięgi wywodzi się z tradycji oręża polskiego i jest aktem, który nadaje sens żołnierskiej służbie. – To chwila wyjątkowa, w której podejmujecie moralne zobowiązanie wobec Rzeczypospolitej Polskiej, obrony jej niepodległości, konstytucji i honoru żołnierza. W słowach przysięgi zawarta jest istota służby wojskowej – mówił płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.
Wojsko potrzebuje wszechstronnych żołnierzy
Rektor-komendant WAT, zwracając się do podchorążych, zwrócił uwagę, że wybrali nie tylko uczelnię, na której rozpoczną naukę, lecz także drogę życiową. – Zawodowa armia potrzebuje dobrze wyszkolonych żołnierzy, wszechstronnie wykształconych, wysokiej klasy inżynierów, dowódców i profesjonalistów, przygotowanych do efektywnego wykorzystywania możliwości, jakie dają najnowsze systemy uzbrojenia – mówił płk Szczurek.
Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało 596 osób, w tym 78 kobiet. Na sztandar Akademii przysięgało czterech szeregowych podchorążych: Daniel Pękalski, Konrad Sroka, Wojciech Michalski i Jarosław Jagiełło. Podczas uroczystości zostali wyróżnieni żołnierze, którzy uzyskali oceny bardzo dobre oraz wykazali się wzorową postawą podczas poprzedzającego przysięgę szkolenia podstawowego. Wśród nich byli szeregowi podchorąży: Angelika Kaźmierczak (średnia ocen 4,88), Sebastian Tatko (4,88), Jakub Bąk (4,81), Konrad Belka (4,81), Tomasz Sadoch z Wydziału Logistyki, Mateusz Sokolnicki (4,69), oraz Piotr Nowak (4,69).
W imieniu podchorążych głos zabrał szer. pchor. Kacper Biernacki. – Cieszymy się, że możemy studiować w tak bardzo zasłużonej i powszechnie szanowanej uczelni. Jesteśmy świadomi, że wchodzimy w nową rzeczywistość, która będzie wymagać od nas ogromnego wysiłku przez kilka najbliższych lat studiów. Obiecujemy, że mundur podchorążego Wojskowej Akademii Technicznej będziemy nosić z dumą i godnością – mówił szer. pchor. Biernacki. Słowa podziękowań skierował do rektora-komendanta uczelni, dowódców i wykładowców, duszpasterzy, a także rodzin zebranych na placu apelowym Akademii.
Szlifowanie wojskowego rzemiosła
Zanim kandydaci na oficerów złożyli przysięgę, przeszli podstawowe szkolenie wojskowe, obowiązkowe dla wszystkich zaczynających studia mundurowe. Szkolenie trwało ponad miesiąc i obejmowało zarówno zajęcia w terenie, jak i naukę teorii. Podchorążowie uczyli się m.in. udzielania pierwszej pomocy, zagadnień saperskich, zakładania wojskowej odzieży ochronnej. Uczestniczyli też w zajęciach taktycznych, poznawali metody maskowania, poruszania się w terenie i pokonywania zapór inżynieryjnych. Trenowali na strzelnicy, korzystając z karabinków AK, Beryl i pistoletów. Z kolei podczas zajęć z teorii m.in. dowiadywali się o wojskowych przepisach, zasadach dyscypliny, łączności czy o kwestiach związanych z BHP.
– Dzisiejsza przysięga wieńczy to kilkutygodniowe szkolenie. Podczas niego poznawaliście jednak nie tylko żołnierskie obowiązki, wojskową dyscyplinę, lecz także własne możliwości. Jesteście przygotowani do studiowania w mundurze podchorążego. Jako przyszli oficerowie bierzecie na siebie zaszczytny obowiązek służby Ojczyźnie i kontynuowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, a także pomnażania wspaniałego dorobku Wojskowej Akademii Technicznej. To dla was, podchorążowie kolejnego rocznika, także symboliczny start w nowe zawodowe życie – mówił rektor-komendant. Dodał, że teraz wszystko zależy od samych podchorążych, od ich pracowitości, sumienności, zdyscyplinowania oraz postawy etycznej zarówno w murach uczelni, jak i poza nimi. – Wojskowa Akademia Techniczna będzie wam przyjazna, ale wymagająca. Wierzę głęboko, że sprostacie wymogom żołnierskiego rzemiosła, że zdobywanie wiedzy i poznawanie najnowocześniejszej techniki wojskowej sprawią wam ogromną satysfakcję oraz dostarczą niezapomnianych przeżyć – mówił pułkownik.
O przyjęcie na studia mundurowe w Wojskowej Akademii Technicznej ubiegało się w tym roku 1839 kandydatów. Podchorążowie studiują na dziesięciu kierunkach, m.in. elektronice i telekomunikacji, informatyce oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwie.
autor zdjęć: Grzegorz Rosiński
komentarze