Jak się zachować w razie ataku napastnika? Co zrobić, by oswobodzić się z uścisku przeciwnika? Odpowiedzi na te pytania poznasz podczas kursu samoobrony, który przygotowaliśmy razem z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej i z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zapraszamy na pierwszy odcinek serii, z którego dowiesz się, jak reagować, gdy ktoś szarpie cię za ubranie.
Latem ubiegłego roku Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło program „Samoobrona kobiet”. Zajęcia, na których wojskowi instruktorzy uczyli panie podstawowych zasad obrony podczas ataku napastnika, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Przez cały rok w ćwiczeniach wzięło udział ponad tysiąc kobiet. Dla tych pań, które nie mogły uczestniczyć w szkoleniu, przygotowaliśmy razem z żołnierzami 15 Brygady Zmechanizowanej i z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej cykl krótkich filmów uczących samoobrony. Wszystkie omawiane przez nas zagadnienia wywodzą się ze szkoleń, które zorganizował MON.
Przez sześć kolejnych tygodni – w każdą sobotę – będziemy publikować film poświęcony jednemu tematowi. Żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej omówią na czym polega zagrożenie w danej sytuacji i zademonstrują, jak się zachować. Każdy problem szczegółowo omówi kapitan Tomasz Dembiński, który od 25 lat trenuje sztuki walki m.in. MMA, boks, karate, kickboxing, judo, jujitsu, combat 56 (system walki wręcz opracowany przez mjr. Arkadiusza Kupsa dla oddziałów specjalnych), kali arnis (to filipińska sztuka walki z wykorzystaniem jednego lub dwóch kijów). Kapitan od 18 lat ćwiczy także krav magę. To właśnie na podstawie tej ostatniej sztuki walki opracował techniki, które prezentujemy w naszych filmach. – Krav maga to izraelski system walki wręcz oparty na prostych odruchach. Jeśli zostaną prawidłowo zastosowane, dają dużą szansę podczas starcia z napastnikiem. Pamiętajmy jednak, że celem zajęć z samoobrony nie jest nauka podejmowania walki, lecz jak najszybszego oswobodzenia się i zerwania kontaktu. Kiedy tylko pojawi się taka możliwość, należy uciec i wezwać pomoc – podkreśla kpt. Dembiński.
Instruktor wyjaśnia, że zestaw ćwiczeń jest tak opracowany, aby mogły je wykonywać osoby na różnym poziomie zaawansowania. Trening samoobrony warto powtarzać przynajmniej dwa razy w tygodniu po 20 minut oraz uzupełnić je dodatkowym rodzajem aktywności. – Aby samoobrona była skuteczna, trzeba być szybkim, wytrzymałym, a także silnym. Rower, basen, siłownia, bieganie – to na pewno jest aktywność, która przyczyni się do szybkiego opanowania wszystkich elementów szkolenia – mówi Dembiński. Instruktor radzi też, by trenować regularnie. – Dzięki temu w momencie zagrożenia zareagujemy automatycznie, przez co zwiększymy swoją szansą na oswobodzenie się i ucieczkę – dodaje.
Przygotowane przez nas filmy mogą być ciekawym urozmaiceniem treningu. Ćwiczenia z samoobrony można wykonywać w duecie. – Pamiętajmy jednak, że partner, z którym będziemy ćwiczyć, to nie nasz wróg. Bądźmy ostrożni, aby przez przypadek nie zrobić mu krzywdy – przestrzega kapitan.
Obrona przed chwytem za ubranie
1. Kiedy przeciwnik atakuje kobietę, chwytając ją za ubranie, automatycznie przerzuca na nią ciężar swojego ciała. Kobieta odruchowo wykonuje krok do tyłu.
2. Aby powstrzymać napastnika, musisz skręcić biodra o 90 stopni w lewo, równocześnie łapiąc lewą ręką za nadgarstek przeciwnika. Prawą rękę podnieś wysoko do góry.
3. Ugnij kolana – w ten sposób obniżysz sylwetkę. Teraz ugiętą prawą ręką zadaj cios w zgięcie łokciowe (dół łokciowy) przeciwnika.
4. Dystans między tobą a przeciwnikiem znacznie się zmniejszy. Wykorzystaj to i uderz go łokciem prawej ręki w głowę.
5. Następnie prawą ręką złap przeciwnika za szyję. Przestaw lewą nogę do przodu, a prawą zadaj cios w okolicę krocza napastnika.
6. Prawym łokciem lub zaciśniętą pięścią uderz przeciwnika w potylicę. Teraz masz szansę na oswobodzenie się. Nie czekaj, aż napastnik zaatakuje ponownie. Uciekaj!
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze