moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT z tradycjami Armii Krajowej

W imieniu WOT zobowiązuję się do godnego kontynuowania misji Armii Krajowej, a także przywrócenia polskiej myśli wojskowej dziedzictwa AK – mówił gen. bryg. Wiesław Kukuła podczas przejęcia przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej AK. Decyzję w tej sprawie podpisał dziś minister obrony Antoni Macierewicz. 

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał decyzję o przejęciu przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.

Uroczystość z udziałem ministra Antoniego Macierewicza, sekretarza stanu w MON Michała Dworczyka, żołnierzy Armii Krajowej, parlamentarzystów oraz żołnierzy WOT odbyła się dziś w Warszawskiej Cytadeli. – Przyszła ta wielka chwila, ten niezwykły moment, kiedy stojące przede mną Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszej z formacji polskich sił zbrojnych, integralna część armii, kość z kości, krew z krwi narodu polskiego, przejmuje tradycje i dorobek żołnierzy Armii Krajowej. Przejmuje też ich dzielność, mądrość i nieustępliwość – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zaraz po podpisaniu decyzji o przejęciu przez Dowództwo WOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej. Wcześniej Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK zaakceptował wniosek gen. Kukuły o umieszczenie na tarczy orła WOT znaku Polski Walczącej.

Dowódca WOT podkreślał, że podobnie jak inne formacje, także i terytorialsi poszukują źródła swoich tradycji oraz fundamentu, na którym będą mogli zbudować swój etos. – Źródło naszych tradycji wskazały nam zarówno serce, jak i rozum. Wsłuchując się w nasze serca, widzimy w Armii Krajowej i powojennych organizacjach niepodległościowych wspaniałych polskich bohaterów, niezłomnych wojowników walki o niepodległość. Widzimy żołnierzy polskiego podziemia, z którymi się bezgranicznie identyfikujemy i wobec których mamy wielki dług pamięci. Najlepszym wyrazem tej pamięci będzie kontynuacja Waszej misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy – mówił generał. – Rozum postrzega źródła naszej tradycji odrobinę inaczej. Widzi dwie formacje: historyczną AK i współczesne WOT, które co prawda dzieli czas, ale łączy misja, struktura, terytorialność. Łączy też sposób, w jaki opieramy się na lokalnych społecznościach i wspieramy je. Ale również łączą nas pewne formy prowadzenia działań taktycznych, które mimo upływu czasu pozostają aktualne i niezmienne – mówił dowódca WOT.

Na ręce dowódcy WOT został przekazany projekt flagi. Wręczył go w imieniu żołnierzy AK kpt. rez. dr Janusz Kamocki ps. „Mamut”, zasłużony żołnierz AK, a także powojennych organizacji niepodległościowych. Jak mówili uczestnicy uroczystości, przekazanie flagi jest symbolem sztafety pokoleń. W ten sposób są przekazywane kolejnym pokoleniom najważniejsze wartości, takie jak: honor, męstwo, odwaga czy patriotyzm. W zaproponowanym projekcie flaga WOT ma kształt prostokąta, zakończonego dwoma trójkątnymi językami. Pośrodku flagi znajduje się wizerunek Orła Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dowódca WOT otrzymał dziś także projekt orła z kotwicą – znakiem Polski Walczącej. Projekt wręczył generałowi Kukule prof. dr hab. mjr w st. spocz. Leszek Żukowski, ps. „Antek”, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, żołnierz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego.

Generał Kukuła, podkreślając dzielność i poświęcenie weteranów, podziękował im za okazywane zaufanie. – Mówimy, że nigdy nie zostawiamy swoich. Ale mówimy tak, bo wy nas tego nauczyliście, między innymi w tym mieście, w 1943 roku, kiedy upomnieliście się o jednego ze swoich, o „Rudego”. Dziękujemy za takie lekcje. W szeregach naszej formacji znajdziecie sobie podobnych. W imieniu WOT zobowiązuję się do godnego kontynuowania Waszej misji, a także przywrócenia polskiej myśli wojskowej dziedzictwa Armii Krajowej – zapewniał gen. bryg. Kukuła.

Film: MON

Oba projekty generał Kukuła przekazał ministrowi obrony narodowej. Teraz parlament musi znowelizować ustawę z 19 lutego 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Po podpisaniu zmienionego prawa przez prezydenta wojska obrony terytorialnej będą mogły oficjalnie otrzymać tarczę z orłem i znakiem Polski Walczącej oraz flagę.

– Spada na Was odpowiedzialność i niezwykły obowiązek. Nie tylko dlatego, że wasza służba w wymiarze taktycznym i strategicznym jest tak niezwykle odpowiedzialna, lecz przede wszystkim dlatego, że spadło na Was zadanie odbudowy ciągłości polskiego wysiłku zbrojnego, polskiej walki niepodległościowej, przywracania ducha walki i zwycięstwa narodowi polskiemu oraz reprezentowanie tych wartości na co dzień, wśród lokalnych społeczności. Jako minister obrony narodowej, jako Polak, który długo czekał na ten moment, dziękuję Wam, żołnierze – mówił Antoni Macierewicz. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Strażacy ruszają do akcji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Odstraszanie i obrona
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
Zmiany w dodatkach stażowych
Szarża „Dragona”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO