moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krwiodawcy w mundurach

Podczas pierwszych trzech tygodni kampanii honorowego krwiodawstwa zebrano ponad 75 litrów krwi. Akcja „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” została zorganizowana przez wojsko z okazji zbliżającego się Dnia Weterana. Jej najważniejsza część odbędzie się w rozpoczynającym się właśnie tygodniu, przed głównymi uroczystościami.

– Gdy jedziemy na misję służyć w siłach stabilizacyjnych, robimy to, aby na świecie był pokój. W kraju stoimy na straży bezpieczeństwa Polaków, ich zdrowia i życia. To najważniejszy cel wojskowych krwiodawców – mówi starszy chorąży Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK, który działa przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Podoficer służył na misji w Iraku, Syrii, Libanie i Afganistanie. Z okazji rozpoczynających się 27 maja uroczystości Dnia Weterana to właśnie jego klub zorganizował akcję inaugurującą ogólnopolską kampanię krwiodawstwa.

Jej hasło „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” to sparafrazowany fragment roty przysięgi wojskowej. Słowa posłużyły m.in. za tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej przez Centrum Weterana, przedstawiającej sylwetki dziesięciu weteranów krwiodawców. Pod tym tytułem ukazała się także publikacja opisująca działalność wojskowych klubów HDK. – Postanowiliśmy iść dalej i włączyć się w obchody Dnia Weterana kampanią krwiodawstwa pod taką samą nazwą – wyjaśnia plutonowy Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, prezes Klubu HDK PCK Legion oraz weteran misji w Libanie i Afganistanie.

Kilkadziesiąt klubów krwiodawstwa

Do obu weteranów dołączył st. sierż. Grzegorz Skakowski z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Razem podjęli się skoordynowania działań wojskowych klubów HDK, aby zbiórka krwi trwała w całej Polsce. – Dzieli nas odległość, ale w styczniu udało nam się poznać osobiście. Zaczęliśmy szukać kolejnych wojskowych klubów HDK, pisaliśmy do regionalnych centrów krwiodawstwa, przeglądaliśmy Internet, dzwoniliśmy do jednostek. Udało się zainteresować wiele osób – mówi st. sierż. Skakowski, prezes Klubu HDK PCK „Podhalańczyk”. Dodaje, że w Rzeszowie już trzy razy przeprowadzono akcję krwiodawstwa z okazji Dnia Weterana.

Ostatecznie w kampanię „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” zaangażowało się kilkadziesiąt klubów i instytucji. Nie tylko wojskowych. Do 15 czerwca do akcji może dołączyć każdy klub, także cywilny. Pierwszych trzydzieści placówek, które przyłączą się do inicjatywy, dostanie upominki dla osób oddających krew. W kampanii biorą udział także indywidualni krwiodawcy w całej Polsce. Dla chętnych organizatorzy prowadzą konkursy z nagrodami, które można zdobyć co tydzień przez cały czas trwania akcji.

Najwięcej na Mazurach

Główna część kampanii odbędzie się w ośmiu oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Olsztyn w tygodniu poprzedzającym Dzień Weterana. – Nasilamy kampanię w tym regionie, ponieważ liczymy, że uda się namówić wiele osób do udziału w głównych uroczystościach 28 maja w Giżycku – wyjaśnia plut. Kowalewski. Krew będzie można oddać także w „krwiobusie” Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dniach 27–28 maja.

Do tej pory zbiórki odbyły się w Braniewie, Oławie, Gdyni, Zegrzu i Białobrzegach. Podczas tych pięciu akcji oddano 73 litry krwi. Kolejne zbiórki będą między innymi w Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu, Bartoszycach, Sandomierzu, Przemyślu, Chojnicach i Stargardzie. Kampanię zakończą akcje w Rzeszowie i Międzyrzeczu, które odbędą się 12 czerwca.

Organizatorzy planują już kolejne przedsięwzięcia. – Chcemy poszerzać działalność. Już teraz rejestrujemy się jako potencjalni dawcy szpiku, uczymy pierwszej pomocy, a jest jeszcze wiele do zrobienia dla zdrowia –  mówi st. chor. Jaszak.

Szczegóły kampanii dostępne na Facebooku: WOJSKOWE KRWIODAWSTWO

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Archiwum Wojskowego Krwiodawstwa
 

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Rajd ku czci saperów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Śladami ojca
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Krwawa noc pośród puszczy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Serwis K9 w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Gry wojenne w szkoleniu
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pierwsi na oceanie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO