moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Obrazy wojny” – pomóż w zebraniu materiałów

Powstaje projekt filmowy polsko-brytyjskiej ekipy artystycznej. Będzie opowieścią o losach i twórczości polskich twórców wojennych służących w armiach Europy w czasie I Wojny Światowej. Ekipa filmowa apeluje o wsparcie w zbieraniu materiałów.

W czasie tzw. Wielkiej Wojny Polacy służyli w wojskach niemal wszystkich państw biorących udział w konflikcie. Najliczniej oczywiście w armiach państw zaborczych - Niemiec, Austro-Węgier i Rosji. Tysiące Naszych Rodaków walczyło pod obcymi sztandarami, licząc na rychłe odrodzenie Ojczyzny, której obciążeni wysiłkiem wojennym zaborcy nie zdołają utrzymać w niewoli.

Twórcy „Obrazów wojny”, zainspirowani brytyjskim dokumentem War Art with Eddie Redmayne o anglosaskich twórcach z czasu I Wojny Światowej, postanowili zbadać działalność polskich artystów frontowych z tego samego okresu, tym bardziej, że jest ona dziś tematem zapomnianym. O ile znani są twórcy, którzy zaczęli kariery artystyczne już po Wielkiej Wojnie (jak np. Władysław Strzemiński, w czasie konfliktu w armii carskiej) to o artystach tworzących w szynelach wojsk trzech cesarzy nie wiemy prawie nic, mimo, że nawet krótka lektura ewidencji oficjalnych artystów wojennych armii austriackiej ujawnia wiele polskich nazwisk.

Co więc stało się z ich dorobkiem? Ekipa Obrazów wojny postanowiła odpowiedzieć na to pytanie. Scenarzysta i narrator filmu, znany twórca i animator kultury Richard Berkeley - Brytyjczyk o polskich korzeniach, chce przywrócić pamięci oraz pokazać światu tę zapomnianą część polskiego dziedzictwa.

Na obecnym etapie prac głównym wyzwaniem ekipy filmowej jest zbieranie potrzebnych materiałów. O ile austriackie archiwa dostarczają jeśli nawet nie prace to przynajmniej ewidencję artystów, o tyle sytuacja w dawnym zaborze rosyjskim prezentuje się znacznie gorzej. Zarówno po stronie polskiej jak i rosyjskiej poszukiwania instytucjonalne przynoszą nikły rezultat.
Stąd gorący apel twórców Obrazów wojny o nadsyłanie na adres obrazywojny@gmail.com wszelkich informacji i materiałów które spoczywają być może w archiwach rodzinnych.

Poszukiwane są:
- rysunki, obrazy, grafiki, szkice
- wiersze, piosenki
- fotografie artystyczne
- rzeźby, drzeworyty
- listy zawierające różnego rodzaju artystyczne dodatki, np. odręcznie zdobione marginesy
- wszelkiego rodzaju inne dzieła wykonane ręką polskich artystów wojennych

Ekipa filmu zachęca również gorąco do przejrzenia zamieszczonej wyżej ewidencji austriackiej w poszukiwaniu nazwisk przodków, o których wiadomo, iż brali czynny udział w konflikcie.

Twórcy Obrazów wojny mają gorącą nadzieję, iż projekt ten i wsparcie Czytelników sprawią, że artyści tacy jak np. wymienieni w archiwach Bolesław Czedekowski, malarz wojenny czy Izydor Krzyżanowski, malarz i rysownik przestaną być jedynie numerami na archiwalnych listach, a zaistnieją w naszej świadomości, jako ci, którzy mimo tragicznych okoliczności, z uporem dbali o kontinuum sztuki polskiej.

Aktualne informację o projekcie dostępne na Facebooku (https://www.facebook.com/obrazywojnyfilm/).

PZ

autor zdjęć: Arch. twórców „Obrazów wojny”

dodaj komentarz

komentarze


Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Jelcze z Raciborza
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Pierwszy krok do Invictusa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Paliwowy krwiobieg NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Gen wojownika
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Spadochronowy triumf
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Pancerne starcie
„Albatros” dozbrojony
Jak obronić się przed dronami?
Odnaleziono „Roja”
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Kajakiem na światowe podium
Odniesione w walce rany łączą
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
MON i MSZ o szczycie NATO
Test w stratosferze
Azjatycka szansa
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wojsko stawia na „armię talentów”
Inwestycje w bezpieczeństwo
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Marzenia częściowo spełnione
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Triumf wojskowych lekkoatletów
Święto wojska pod hasłem SAFE
Ostatnia niedziela…
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Trudne początki polskich bombowców
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Pieta Michniowska
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Rakietowcy na Hawajach
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Innowacje z PERUNA
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Wyścig snajperów
Salto mortale komandosa
Baobaby docierają do wojska
Śmierć w sercu Azji
Wsparcie ma znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO