118 dni pod flagą NATO, z czego 84 spędzone na morzu, dziewięć tysięcy przebytych mil, ćwiczenia i manewry z jednostkami dziesięciu państw – to dotychczasowy bilans okrętu ORP „Czernicki” w natowskim zespole przeciwminowym, który operuje na południu Europy. Polscy marynarze przygotowują się do najbardziej intensywnej części misji.
ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” i hiszpański okręt zaopatrzeniowy ESPS „Patino” zbliżyły się na odległość około pięćdziesięciu metrów. Na obydwu jednostkach panowała gorączkowa krzątanina. Marynarze, krok po kroku, przygotowywali się do skomplikowanej operacji przetoczenia paliwa z pokładu na pokład. Ostatecznie węże, którymi miało popłynąć, nie zostały podłączone do aparatury. Ale nie to było celem ćwiczenia. Oficerom ze sztabu sił przeciwminowych, który stacjonuje na pokładzie polskiego okrętu zależało przede wszystkim na przetrenowaniu odpowiednich procedur. – Zwykle to „Czernicki” zaopatruje w paliwo inne okręty. Dziś role się odwróciły. A tego rodzaju treningi mamy okazję prowadzić niezwykle rzadko – podkreśla kmdr por. Aleksander Urbanowicz, kierujący sztabem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG2).
Ćwiczenie zaopatrywania na morzu stanowiło zaledwie jedną z odsłon dużo większego przedsięwzięcia. – Na południu Europy prócz naszego zespołu operuje jeszcze SNMG2, czyli natowski zespół dużych okrętów. Musimy być stale przygotowani do realizacji wspólnych zadań, dlatego wykorzystujemy każdą okazję, by się zgrywać – zaznacza kmdr por. Urbanowicz. Tym razem pomiędzy Maltą a Sycylią siły przeciwminowe współpracowały nie tylko ze wspomnianym ESPS „Patino”, ale też z hiszpańską fregatą ESPS „Mendez Nunez”. Okręty manewrowały w szykach, nawiązywały ze sobą łączność, najważniejszy jednak był trening z przeprowadzania dużych jednostek przez zaminowany akwen. – Rola prowadzących przypadła niszczycielom min ESPS „Tajo” i TGC „Alanya” oraz okrętowi wsparcia działań nurkowych FGS „Rottweil”. Każdemu z nich przypisana została jedna większa jednostka: fregata, okręt zaopatrzenia i ORP „Czernicki” – tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik SNMCMG2. Okręty prowadzące ruszyły przodem. Szukały min i przesyłały informacje, jakie części akwenu są „czyste”, a co za tym idzie bezpieczne.
Wspólne manewry jednostek z zespołów NATO trwały kilka dni. Na tym jednak nie koniec. – Wcześniej okręty z SNMCMG2 miały okazję przeprowadzić ćwiczenia Passex z maltańską jednostką patrolową P52 – informuje kmdr ppor. Cichy. Maltańczycy mieli okazję zapoznać się z obowiązującymi w Sojuszu procedurami łączności i manewrowania.
Ale misja na południu Europy ma nie tylko wymiar czysto wojskowy. Jeszcze przed długim weekendem polscy marynarze oddali hołd swoim kolegom, którzy kilkadziesiąt lat wcześniej polegli na służbie. W nocy z 15 na 16 czerwca 1942 roku w okolicach Malty zatonął niszczyciel eskortowy ORP „Kujawiak”. Okręt brał udział w operacji „Harpoon” – osłaniał idące do La Valetty alianckie konwoje z zaopatrzeniem. Teraz ORP „Czernicki” stanął nieopodal miejsca, gdzie spoczywa wrak, a załoga zgromadziła się na uroczystej zbiórce i złożyła wiązankę. – Historia na swój sposób zatoczyła koło – podkreśla kmdr por. Urbanowicz. – Trzynastu marynarzy z ORP „Kujawiak” zginęło wykonując zadania po tym, jak ich okręt wszedł na minę. Dziś my jesteśmy w tym samym rejonie świata, kierując poczynaniami sił przeciwminowych – zaznacza.
Po intensywnym tygodniu okręty SMNCMG2 zawinęły do sycylijskiego portu Trapani. Spędziły tam kilka dni. Był czas na odpoczynek, ale też na trening nurków na morzu w okolicach miasta. Zmienił się też skład zespołu – turecki niszczyciel min TGC „Alanya” został zastąpiony przez inną jednostkę z tego kraju – TGC „Erdek”. Od poniedziałku zespół znów jest na morzu. – Teraz ćwiczymy w swoim gronie. To czas na zgranie się z załogą nowego okrętu, a także okazja na wyeliminowanie ostatnich mankamentów – informuje kmdr por. Urbanowicz. W przyszłym tygodniu okręty zespołu rozpoczynają bodaj najbardziej intensywną część misji. Czeka ich cykl manewrów z flotą włoską („Mare Aperto”) i hiszpańską („Spanish Flotex” i „Spanish Minex”). Ćwiczenia będą trwały z krótkimi przerwami aż do końca czerwca.
SNMCMG2 pod polskim dowództwem i z ORP „Czernicki” jako okrętem flagowym działa od stycznia. Do tej pory polscy marynarze spędzili na misji blisko 120 dni, z czego aż 83 – realizując zadania na morzu. Ćwiczyli z okrętami z dziesięciu państw, w tym Bułgarii, Turcji, Ukrainy, Egiptu, czy Czarnogóry. Odwiedzili też 14 portów w ośmiu krajach południowej Europy.
autor zdjęć: kmdr ppor. Czesław Cichy
komentarze