moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie miny morskie zniszczone przez PKW Czernicki

Okręt dowodzenia SNMCMG2 ORP „Kontradmirał X. Czernicki” wraz z podlegającymi mu trzema jednostkami z Hiszpanii, Niemiec i Turcji uczestniczył we wspólnym ćwiczeniu z ukraińską marynarką wojenną. Chociaż prowadzone działania przeciwminowe miały charakter ćwiczebny, okręty wykryły i zniszczyły 2 bojowe miny morskie pochodzące z czasów II wojny światowej. Trzydniowe manewry na Morzu Czarnym zakończyły się 22 marca.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej Grupa 2 (ang. SNMCMG2) złożył wizytę w Odessie, gdzie dowódca Zespołu kmdr por. Aleksander Urbanowicz spotkał się z władzami wojskowymi i cywilnymi, a na polskiej jednostce gościł ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło. Pokłady NATO-wskich jednostek zostały udostępnione do zwiedzania mieszkańcom Odessy i podchorążym ukraińskiej Akademii Marynarki Wojennej.

Pierwszego dnia manewrów Passex pomiędzy SNMCMG2 i ukraińską MW okręty przećwiczyły elementy manewrowania oraz łączności w grupie. Wspólnie z dowodzonym z polskiego ORP „Kontradmirał X. Czernicki” Zespołem w składzie: ESPS „Duero”, TCG „Alanya” i FGS „Rottweil” współpracował ukraiński trałowiec UKRS „Genichesk”. Gospodarze wydzieli dodatkowo do współpracy dwie kolejne jednostki wspierające manewry. Następnie wszystkie okręty przeciwminowe udały się do wyznaczonych rejonów, aby tam przez kolejne dni prowadzić operacje przeciwminowe polegające na poszukiwania, identyfikacji oraz neutralizacji min morskich. Rolą polskiego sztabu działającego z ORP „Kontradmirał X. Czernicki” było nadzorowanie wszystkich przedsięwzięć podczas ćwiczeń przeciwminowych. To z pokładu polskiego okrętu wychodziły rozkazy, wytyczne i zarządzenia do podległych jednostek, a te z kolei składały meldunki zwrotne. Aby marynarze mogli wykonywać swoje zadania w warunkach zbliżonych do realnych postawione miny morskie, zarówno denne, jak i kotwiczne wyposażono w małe ładunki wybuchowe.

Zadania były wykonywane na akwenie, gdzie podczas I i II wojny światowej istniały zagrody minowe, dlatego też istniała szansa na znalezienie bojowych min morskich, pochodzących właśnie z tych konfliktów. Pierwszą minę morską wz.1912 zawierającą około 100 kilogramów trotylu i postawioną prawdopodobnie podczas II wojny światowej znalazł oraz zidentyfikował hiszpański niszczyciel min ESPS „Duero”. Kolejna (wz. 1908 z ładunkiem wybuchowym 115 kg trotylu) została wykryta przez niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil”. Obie miny pochodzenia rosyjskiego zostały zniszczone przez nurków minerów operujących z niemieckiej jednostki przy użyciu ładunków wybuchowych.

Zniszczenie dwóch bojowych min morskich to nic innego jak wykonanie podstawowego zadania Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Właśnie po to został stworzony ten Zespół, aby poprzez swoje działania zapewniać bezpieczeństwo żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych zgodnie z dewizą nadaną przez polskie dowództwo „Standing on watch for maritime security”. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii polski okręt dowodził operacją na Morzu Czarnym, podczas której zniszczono bojowe miny morskie, podnosząc tym samym poziom bezpieczeństwa na tym akwenie.

Przed ćwiczeniami wszystkie okręty Zespołu złożyły oficjalną wizytę w ukraińskim porcie Odessa. Dowódca PKW Czernicki i SNMCMG2 kmdr por. Aleksander Urbanowicz gościł na pokładzie polskiej jednostki ambasadora RP na Ukrainie Jana Piekło, któremu towarzyszyli między innymi Konsul Generalne RP w Odessie Dariusz Szewczyk oraz attache obrony RP płk Tomasz Strycharz. Postój w porcie był także okazją do upamiętnienia znamienitych Polaków, którym w Odessie poświęcono tablice pamiątkowe. Ambasador RP oraz dowódca PKW Czernicki złożyli wieńce na tablicy pamiątkowej śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego znajdującej się na ulicy jego imienia oraz śp. wiceadmirała Jerzego Świrskiego, jednego z twórców i dowódców polskiej marynarki wojennej. Komandor Urbanowicz złożył także wizyty w dowództwie ukraińskiej marynarki wojennej oraz władzom miasta i regionu Odessa. Na pokładzie okrętu dowodzenia odbyła się konferencja prasowa poświęcona współpracy pomiędzy NATO i Ukrainą oraz wspólnym ćwiczeniom morskim. Oprócz dowódcy PKW uczestniczył w niej Ambasador Czech Marius Janukonis, będący jednocześnie przedstawicielem NATO na Ukrainie, oraz kmdr Andreii Ryzhenko, zastępca szefa sztabu ukraińskiej MW do spraw integracji euroatlantyckiej. W Odessie z polskimi marynarzami spotkał się także dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Krzysztof Zdonek, jego zastępca kmdr Zygmunt Białogłowski oraz kmdr Zbigniew Górniak z Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, z jednostki która z ramienia Dowództwa Operacyjnego RSZ sprawuje narodowy nadzór nad PKW Czernicki.

Kolejny dzień postoju w porcie przeznaczony był na zaprezentowanie wszystkich NATO-wskich jednostek mieszkańcom Odessy. Przez dwie godziny pokłady czterech okrętów odwiedziło ponad 3 tysiące osób, a na samym tylko polskim okręcie dowodzenia ORP „Kontradmirał X. Czernicki” gościło 1100 osób. Następnie na jednostki Zespołu zostali zaproszeni podchorążowie ukraińskiej Akademii Marynarki Wojennej. Przyszli oficerowie mieli możliwość zapoznać się zarówno z zadaniami, możliwościami i danymi okrętów z Polski, Hiszpanii, Niemiec i Turcji, jak i zobaczyć jak wygląda służba marynarzy na tych jednostkach. W tym dniu odbyły się także spotkania dotyczące wspólnych ćwiczeń. Dodatkowo polscy oficerowie zorganizowali i przeprowadzili dla kadry ukraińskiej MW warsztaty z zakresu łączności, manewrowania, walki przeciwminowej, obrony przeciwawaryjnej okrętu i obrony przed bronią masowego rażenia.

Wspólne ćwiczenie z ukraińską marynarką wojenną oraz wizyta w Odessie była na pewno nowym doświadczeniem dla polskich marynarzy, dającym między innymi pierwszą w historii możliwość współdziałania z siłami przeciwminowymi Ukrainy. Polscy oficerowie mogli również podzielić się swoją wiedzą z kadrą ukraińskiej Marynarki Wojennej.

Tekst: kmdr ppor. Piotr Adamczak

red. PZ

autor zdjęć: kmdr ppor. Piotr Adamczak, CPO Christian Valverde (MARCOM)

dodaj komentarz

komentarze


Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Zełenski traci Order Orła Białego?
Powietrzne cysterny dla Polski
Twardy ma moc
Akcja na jeziorze
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
At the Controls of F-35A Husarz
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Kraków zaprosił weteranów
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Sportowe jubileusze
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Elektronika dla obrony powietrznej
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Sojusz Madrytu i Warszawy
Niebo bez dominacji
Polski wkład w operację „Overlord”
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Apetyt Smoka rośnie
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Sonda dla Jastrzębia
Święto DGRSZ
Cyberparasol nad wyborami
Marsz gąsienicowych kolumn
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Podróż w ciemność
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Mundur, medale i duma
Ratunek z powietrza
Musztra i marsz ubezpieczony
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Ważne decyzje w Brukseli
Ramię w ramię z Amerykanami
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Orka tuż, tuż
Bez zmian w emeryturach
Śmierć w sercu Azji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Wojna pod lupą
Atak w Porcie Elbląg
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Szermierze i pięściarki na podium
Wsparcie ma znaczenie
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
„Strzała weterana” spaja środowisko
Przerzut Abramsów do Lublina
Koło zamachowe gospodarki
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Równanie z „Iksem”
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
AMW oferuje mieszkania
PKW Irak zostaje w Jordanii
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Zbrodnicza farsa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratunek na polu walki
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO