moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trojański Europejski Fundusz Obronny

Komisja Europejska zaproponowała kilka dni temu utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego, według deklaracji Brukseli, mają być finansowane wspólne prace badawczo-rozwojowe. Z tej puli mają być także robione grupowe, a więc tańsze, zakupy. Niestety, nie wierzę w czyste intencje Komisji Europejskiej w tej sprawie. Uważam, że państwa Unii mają już wystarczająco dużo narzędzi zarówno do prowadzenia wielonarodowych prac badawczych, jak i do dokonywania wspólnych zakupów broni. Obawiam się, że utworzenie Funduszu jest tylko pretekstem do zmiany przepisów, które umożliwiają państwom, takim jak nasze, składanie zamówień obronnych tylko w krajowych firmach.

Na pierwszy rzut oka idea utworzenia Europejskiego Funduszu Obrony, wydaje się ze wszech miar słuszna. No bo cóż złego może być w pomyśle, aby kraje Unii założyły coś na wzór wspólnego konta (na które wpłacałyby część swoich budżetów obronnych) i za ulokowane tam pieniądze razem kupowały uzbrojenie i sprzęt wojskowy. Ze środków gromadzonych w Funduszu miałyby być również finansowane programy badawczo-rozwojowe nad nową bronią.

Niestety uważam, że pod płaszczykiem oszczędności przy zakupach broni oraz w duchu europejskiej jedności w reagowaniu na zagrożenia płynące ze strony Rosji, serwowany jest państwom, takim jak Polska, „zakupowy koń trojański”. Po co bowiem Unia Europejska ma tworzyć nową strukturę odpowiedzialną za wspólne pozyskiwanie czołgów, karabinów, dział, amunicji etc. oraz koordynację prac badawczo-rozwojowych nad nimi, skoro dokładnie tym samym zajmuje się utworzona dwanaście lat temu Europejska Agencja Obrony?

Moim zdaniem po to, aby przy okazji tworzenia Funduszu, zmodyfikować unijne przepisy umożliwiające obecnie kupowanie sprzętu i uzbrojenia wojskowego tylko od krajowych dostawców. Przedstawiciele zbrojeniówek z Francji i Niemiec nie ukrywają, że mają za złe władzom swoich państw, że dopuściły do sytuacji, w której miliony euro kierowane na zbrojenia nie są rozdzielane na podstawie unijnych, otwartych dla każdego, przetargów. Z tego korzysta Polska i inne kraje regionu, udzielając zamówień krajowym producentom. Obawiam się, że utworzenie Europejskiego Funduszu Obronnego stanie się idealną okazją, by „naprawić” te przepisy.

Oczywiście, ponieważ brukselscy biurokraci znają się na swojej robocie, przy okazji projektu Funduszu zaproponowano również kilka dobrych zmian. Za taką zdecydowanie należy uznać np. propozycję, aby firmy obronne mogły korzystać ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który teraz jest poza ich zasięgiem.

Nie chcę ubierać się w szaty doradcy brukselskich biurokratów, specjalizujących się w normach dla ogórków i bananów, ale w mojej skromnej ocenie, kontynentalne bezpieczeństwo zdecydowanie więcej zyska, gdy Unia zadba o to, żeby kraje zachodnie wydawały na obronność tyle, ile wymaga NATO, czyli co najmniej 2% PKB, a nie pilnowaniem, żeby Polska czy kraje bałtyckie kupowały broń w przetargach otwartych dla firm niemieckich czy francuskich.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1481214960
https://www.youtube.com/watch?v=_yBk8ToitEE
96-69-5D-19
~Scooby
1481203980
Kolejnym projektem powinien być : Europejski System odstraszania nuklearnego , budowany przez Francję przy udziale finansowym wszystkich państw będących w obszarze Europy z tym państwa nie będące w Europejskich Siłach Zbrojnych płaciły by podwójna składkę.
96-69-5D-19
~Scooby
1481201400
A co z samochodami ? Dlaczego Polscy mają jeździć np francuskim? Obawy niesłuszne. Fundusz taki jest konieczny. Szczególnie dla nas. Wszystkie kraje europejski powinny łożyć do takiego bez względu czy są w UE czy w NATO również GB czy Szwajcaria. Pamiętamy operację w Mali gdzie Francuzi narzekali na kaszta prosząc o wsparcie a uratowali UE przed fala uchodźców wojenny , która mogła być podobna do tych z Syrii. Zgaszenie konfliktu w zarzewiu było w interesie nie tylko Francji ale , Beneluxu i bogatych krajów UE. Kolejna sytuacja w UE to praktycznie nie kompatybilny sprzęt w UE ( z wyjątkiem amerykańskiego) . Nie ma możliwości wsparcia dostawami samolotów . Nawet projekty takie jak śmigłowiec Tygrys różnią się w poszczególnych krajach. Nie lękajcie się. Z racji różnicy geopolitycznej kraje mniej zagrożone mogły by wspierać bardziej zagrożone. I to nawet zakupem sprzętu. Klasyczny przykładem to Rumunia , państwo praktycznie frontowe z archaicznym lotnictwem i dzielnymi żołnierzami. Nie widzę nic w tym złego by : Belgia, Holandia, Liechtenstein, Szwajcaria, Norwegia, Szwecja , RFN , Francja zafundowały im 48 nowoczesnych i dobrze uzbrojony myśliwców, łożyły na utrzymanie większej armii , czy pokrywały tak konieczne misje jak ta w Mali, to samo dotyczy Polski czy też Ukrainy.
96-69-5D-19

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zachować właściwą kolejność działań
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gunner, nie runner
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO