moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Każdy może być cyberżołnierzem

Żołnierze od dawna pilnują się, by nie używać na służbowych komputerach prywatnych pendrive’ów, na których może być zainstalowane szpiegujące oprogramowanie. Cóż z tego, skoro telefony i smartfony nieustępujące dziś możliwościami laptopom, bywają traktowane z rozbrajającą naiwnością. Jedna z wojskowych instytucji sprawdziła, jak wojskowy sztab w czasie ćwiczeń jest zabezpieczony przed atakiem hakerów. Co się okazało? Kilkunastu żołnierzy nie wyłączyło w swoich telefonach transmisji danych i w efekcie mogły one być użyte do ataku na znajdujące się w pobliżu komputery.

W Ołtarzewie pod Warszawą spotkali się żołnierze z jednostek walki radioelektronicznej, naukowcy pracujący nad nowymi urządzeniami radioeletronicznymi oraz przedstawiciele firm specjalizujących się w ich produkcji. Konferencję już po raz jedenasty zorganizowała Wojskowa Akademia Techniczna.

Spotkanie podzielono na dwanaście sesji dyskusyjnych, których problematyka została tak dobrana, aby każdy z uczestników znalazł tu coś dla siebie. Trudno bowiem podejrzewać, aby dywagacje nad dynamicznym zarządzaniem widmem, namierzaniem monoimpulsowym, kognitywnymi sieciami radiowymi czy szerokopasmowymi sprzęgaczami pierścieniowymi z inwerterem fazy były przeznaczone dla każdego żołnierza. Zdecydowanie jednak tematem dotyczącym każdego jest cyberbezpieczeństwo. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że choć problemowi ochrony infrastruktury krytycznej poświęcono tylko jedną sesję dyskusyjną, to sprawa walki z cyberzagrożeniami przewijała się właściwie w każdym panelu.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że choć z roku na rok rośnie świadomość żołnierzy zagrożenia cyberatakami, to nadal należy pogłębiać wiedzę w tym zakresie. Największe poruszenie wywołała opowieść eksperta WAT-u, który mówił o badaniach przeprowadzonych podczas największych w tym roku ćwiczeń sztabowych. Naukowcy sprawdzili, jak był chroniony przed cyberatakami utworzony na potrzeby manewrów sztab. Co się okazało? Otóż o ile sieci komputerowe zostały zabezpieczone wzorowo, o tyle żołnierze bardzo niefrasobliwie, żeby nie powiedzieć lekkomyślnie, podeszli do zakazu używania na terenie sztabu telefonów komórkowych z włączoną transmisją danych. Kilkunastu nie wyłączyło w swoich telefonach opcji Wi-Fi i Bluetooth. Te urządzenia mogły być użyte do ataku na znajdujące się w pobliżu komputery.

– Telefony i smartfony, które mają coraz częściej równie imponujące możliwości przesyłania danych jak laptopy, mogą być użyte do penetracji sieci komputerowych istniejącej w pobliżu. Poza tym same w sobie zawierają bardzo cenne informacje z punktu widzenia nieprzyjaciela, jak adresy e-mailowe, dane kontaktowe – mówił jeden z uczestników konferencji. Zgadzam się całkowicie. Żyjemy w czasach, gdy niemal każdy korzysta z urządzeń, które na bieżąco za pośrednictwem sieci udostępniają nam informacje o wszystkim, co dzieje się na świecie. Niestety oznacza to również, że i cały świat, więc także osoby niekoniecznie pokojowo nastawione, mają dostęp do informacji o nas. Nie sposób nie zapytać, jak to możliwe, że żołnierzom podczas ćwiczeń w ogóle pozwolono używać telefonów komórkowych, a nie nakazano zdeponować je przed rozpoczęciem szkolenia.

W społeczeństwie powszechna jest dziś świadomość zagrożenia ze strony hakerów, którzy próbują opanować nasze komputery. Niestety znacznie gorzej jest ze świadomością, że także telefony komórkowe i smartfony mogą być równie sprawnym narzędziem zdobywania informacji, które niekoniecznie chcemy przekazywać dalej.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Kadisz za bohaterów
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Gunner, nie runner
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna na detale
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO