moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaplecze dla wojska

Koncepcję tzw. paszportu do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP oraz jednolity program szkolenia członków organizacji proobronnych przedstawiło MON podczas konferencji poświęconej temu ruchowi. Na program składają się kursy w jednostkach wojskowych, obejmujące m.in. musztrę, taktykę, łączność, szkolenie medyczne i chemiczne.

Przedstawiciele prawie 50 najważniejszych organizacji proobronnych przyjechali do Warszawy, aby spotkać się z ministrem obrony narodowej na konferencji dotyczącej współpracy resortu z organizacjami proobronnymi w latach 2016–2017. – Bez waszej determinacji, bez ruchu proobronnego nie byłoby dążenia do przemiany i odbudowy Wojska Polskiego – powiedział Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że fundamentem działania organizacji proobronnych jest patriotyzm. – Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska – dodał.

Minister zaapelował o zachowanie jak największej jedności, spójności i współdziałania ruchu proobronnego, w tym o ujednolicanie wewnętrznych regulaminów i ćwiczeń. Szef MON zaznaczył przy tym, że organizacje nie muszą rezygnować z własnej tożsamości. – Ważne jest, abyście według podobnego modelu ćwiczyli, szkolili swoich członków i realizowali tę kluczową funkcję, która na was spada, czyli łączenie wysiłku na rzecz bezpieczeństwa struktur samorządowych i rządowych z wysiłkiem Ministerstwa Obrony Narodowej – podkreślił minister.

Antoni Macierewicz przypomniał, że członkowie organizacji proobronnych mogą wstąpić w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Obiecał, że MON będzie wspierał ich finansowo, a Agencja Mienia Wojskowego przekaże im mienie, które nie jest już potrzebne wojsku i znajduje się w jej zasobach. – Tworzycie naturalne zaplecze wojsk obrony terytorialnej, będącej piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Waszą rolą jest łączyć obronę terytorialną z działalnością struktur administracyjnych – mówił Antoni Macierewicz.


Film: MON

Koncepcję tzw. paszportu do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP przedstawił Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronych. – Paszport to zaświadczenie, że dana grupa odbyła szkolenie, które uprawnia ją do wspólnych ćwiczeń z oddziałem wojskowym – tłumaczył. Biuro opracowało jednolity program szkolenia składający się z kursów podstawowych i specjalistycznych, które w 2017 roku będą się odbywały w jednostkach wojskowych. Obejmują one m.in. musztrę, taktykę, łączność, szkolenie medyczne i chemiczne.

Program chwalił Mariusz Sybilski, wiceprezes stowarzyszenia FIA – Wierni w gotowości pod bronią, którego instruktorzy prowadzą szkolenia wojskowe dla członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Zwracał uwagę, że z jednej strony paszport dopuszcza organizacje do działania z wojskiem, a z drugiej – wyrówna poziom ich wyszkolenia. – To przepustka do dalszej współpracy z wojskiem. Dzięki paszportowi będę mógł w przyszłości pojechać na ćwiczenia poligonowe „Dragon” i działać razem z żołnierzami – mówi Mariusz Sybilski.

Propozycje MON dobrze przyjęły też inne organizacje proobronne. – Jesteśmy zainteresowani udziałem w szkoleniach – podkreślał kpt. Ireneusz Jastrzębski, szef Wydziału Organizacyjnego Związku Strzeleckiego „Strzelec”, organizacji mającej w całym kraju około 1500 członków. Jak mówił kapitan, w tym roku strzelców szkolili żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii w Mińsku Mazowieckim. W grudniu 35 członków organizacji zakończy naukę i otrzyma certyfikaty.

Konferencję zorganizowało Biuro do Spraw Proobronnych MON.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Armia Andersa w operacji „Honker”
 
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Gry wojenne w szkoleniu
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Orzeł dla bohaterów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Rajd ku czci saperów
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO