moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przedstawiciele OBWE wizytują polskie jednostki

Ponad 30 przedstawicieli 18 państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wizytuje polskie jednostki. Poznawali strukturę i zadania 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Obejrzeli infrastrukturę lotniskową i kołowanie wielozadaniowego samolotu F-16. Wczoraj delegaci OBWE przyglądali się także szkoleniu spadochroniarzy w Krakowie.

Przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) przyjechali do Polski w ramach realizacji postanowień „Dokumentu wiedeńskiego” z 2011 roku. Jest to międzynarodowe porozumienie dotyczące kontroli zbrojeń, rozbrojenia oraz „środków budowy zaufania i bezpieczeństwa w Europie”. Delegację OBWE tworzą przedstawiciele 18 państw, m.in. Białorusi, Belgii, Czech, Niemiec, Węgier, Francji, Norwegii, Rumunii, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Każdy kraj reprezentują dwie osoby. Są to żołnierze i cywile, np. pracownicy placówek dyplomatycznych. Obserwatorom towarzyszą przedstawiciele polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Piloci i spadochroniarze

Podczas wizyty w Polsce członkowie OBWE najpierw odwiedzili 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku, gdzie stacjonują wielozadaniowe F-16. Następnie pojechali do Krakowa, by tam obejrzeć fragment szkolenia żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Przekazaliśmy delegatom informacje na temat struktury i zadań naszej jednostki – mówi kpt. Joanna Motylińska-Szczych, rzecznik prasowy 32 Bazy z Łasku. – Później przedstawiciele OBWE obejrzeli infrastrukturę lotniskową i odwiedzili komendę obsługi lotniska – dodaje. W programie wizyty była także prezentacja w powietrzu myśliwca F-16. Niestety, ze względu na złą pogodę pilot wykonał jedynie kołowanie po pasie startowym.

W środę delegacja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odwiedziła Kraków. Uczestnicy wizyty poznali sprzęt i uzbrojenie, którymi dysponuje 6 Brygada Powietrznodesantowa. Obserwowali też zajęcia z wychowania fizycznego oraz trening w ośrodku szkolenia spadochronowego. Ponadto dowódca 6 BPD płk Grzegorz Chałupka opisał gościom strukturę organizacyjną Brygady, przeznaczenie oraz zadania polskich spadochroniarzy.

Następnie delegacja pojechała do 8 Bazy Lotnictwa Transportowego na Balicach, gdzie instruktorzy z 6 BPD zaprezentowali, w jaki sposób przygotowuje się ciężkie ładunki do desantowania, tzw. tarę desantową. Później, już na Pustyni Błędowskiej, przedstawiciele OBWE oglądali desantowanie ponad stu żołnierzy 6 Brygady. Skoczkowie wyposażeni w spadochrony AD-95 desantowali się z pokładu samolotu Casa C-295M.

Na zrzutowisku przedstawiciele OBWE obejrzeli także wyposażenie 6 Brygady, m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Spike, zestawy przeciwlotnicze Grom, ręczne granatniki przeciwpancerne, moździerze oraz karabiny maszynowe i wyborowe, karabinki i pistolety. Ponadto przedstawiciele Dowództwa Generalnego RSZ zaprezentowali dwie haubice Krab.

Obowiązkowe odwiedziny

Każde państwo, które podpisało „Dokument wiedeński”, jest zobowiązane do zorganizowania jednej takiej wizyty w ciągu pięciu lat. Poprzednio, gdy przedstawiciele OBWE gościli w Polsce, odwiedzili 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną w Międzyrzeczu i 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Przepisy zakładają, że podczas wizyty delegaci obserwują rutynową działalność jednostek wojskowych, a także szkolenie żołnierzy. Przedstawiciele OBWE powinni otrzymać dane na temat bieżącej działalności danej jednostki, mogą również rozmawiać z żołnierzami, a także obejrzeć wszystkie samoloty (w przypadku baz lotniczych) oraz inne wyposażenie i uzbrojenie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 32 BLot

dodaj komentarz

komentarze


MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Sojusz Madrytu i Warszawy
Przerzut Abramsów do Lublina
Śmierć w sercu Azji
Powietrzne cysterny dla Polski
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Ratunek z powietrza
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Święto DGRSZ
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
Musztra i marsz ubezpieczony
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Zbrodnicza farsa
Równanie z „Iksem”
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Niebo bez dominacji
Orka tuż, tuż
AMW oferuje mieszkania
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Elektronika dla obrony powietrznej
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ratunek na polu walki
PKW Irak zostaje w Jordanii
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Sonda dla Jastrzębia
Apetyt Smoka rośnie
Sportowe jubileusze
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Akcja na jeziorze
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Marsz gąsienicowych kolumn
Polski wkład w operację „Overlord”
Bez zmian w emeryturach
Wsparcie ma znaczenie
Podróż w ciemność
Wojna pod lupą
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Cyberparasol nad wyborami
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Zełenski traci Order Orła Białego?
Kraków zaprosił weteranów
Szermierze i pięściarki na podium
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Ważne decyzje w Brukseli
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Mundur, medale i duma
At the Controls of F-35A Husarz
„Strzała weterana” spaja środowisko
Koło zamachowe gospodarki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Atak w Porcie Elbląg
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO