moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„ORP Kościuszko” po remoncie

Fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” powróciła do macierzystego portu po wymianie 76-milimetrowej armaty OTO Melara. Remont został przeprowadzony w gdyńskiej stoczni Nauta z udziałem specjalistów ze Stanów Zjednoczonych. W listopadzie na fregacie będą wymieniane anteny radarów bojowych. Później odbędą się testy morskie nowego sprzętu.

Okręt trafił do remontu w Gdyni niedługo po powrocie z misji na morzach Śródziemnym i Czarnym . – W stoczni czekał już przysłany ze Stanów Zjednoczonych kontener z armatą. Ta, z której korzystaliśmy wcześniej, miała zużyte elementy mechaniczne. Specjaliści zdemontowali ją i zastąpili nową – mówi kmdr por. Maciej Matuszewski, dowódca ORP „Kościuszko” . 76-milimetrowa armata OTO Melara potrafi niszczyć cele naziemne i nawodne oddalone o osiem kilometrów oraz powietrzne na dystansie pięciu kilometrów. W ciągu minuty oddaje sto strzałów.


Prace montażowe trwały zaledwie tydzień. Kolejny tydzień zajęły testy. Nie wiązały się one jednak z wyjściem w morze. – W przyszłym miesiącu czeka nas wymiana anten radarów bojowych. Kiedy się zakończy, przeprowadzimy kompleksowy sprawdzian działania nowego sprzętu. Wtedy też odbędą się strzelania – zapowiada kmdr por. Matuszewski.

ORP „Gen. T. Kościuszko” powrócił do macierzystego portu wczoraj. Do końca roku nie weźmie udziału w żadnych większych ćwiczeniach. – Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami powracający z misji żołnierze mają prawo odpocząć, wziąć zaległe urlopy. Teraz korzystają z tej możliwości – wyjaśnia kmdr por. Matuszewski.

ORP „Kościuszko” to jeden z największych i najważniejszych okrętów pływających pod biało-czerwoną banderą. Do polskiej marynarki trafił w 2002 roku. Wcześniej służył w US Navy. Do zadań fregaty należy między innymi zwalczanie okrętów podwodnych, ochrona konwojów, pilnowanie bezpieczeństwa na morskich szlakach żeglugowych. Okręt jest uzbrojony w wyrzutnie Mk13 przystosowane do rakiet przeciwlotniczych Standard i przeciwokrętowych Harpoon, sześciolufowy zestaw obrony bezpośredniej Phalanx, który jest przeznaczony do niszczenia nieprzyjacielskich pocisków i śmigłowców. Na ORP „Kościuszko” są także dwie potrójne wyrzutnie torped Mk32 i sześć WKM-ów kalibru 12,7 milimetra. Do podstawowego uzbrojenia zalicza się też wymieniona właśnie armata OTO Melara.

Załoga okrętu ściśle współpracuje ze śmigłowcem pokładowym SH-2G. Ostatnio „Kościuszko” reprezentował biało-czerwoną banderę podczas misji SNMG-2, czyli natowskiego zespołu dużych okrętów. Miała ona na celu szukanie nielegalnych emigrantów, którzy usiłowali przedostać się do Europy. Wcześniej fregata brała udział w ćwiczeniach „Cold Response” na dalekiej Północy, w manewrach „Steadfast Jazz” u wybrzeży Szkocji, a także w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę bitwy o Atlantyk.

ORP „Kościuszko” ma bliźniaka – fregatę ORP „Gen. K. Pułaski”. – Ona także w ubiegłym roku stanęła w stoczni Nauta, gdzie pozostaje do dziś. Prowadzony na niej remont ma jednak nieporównanie szerszy zakres niż w przypadku „Kościuszki” – informuje kpt. mar. Przemysław Płonecki, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Umowa zawarta pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, amerykańską firmą dostarczającą sprzęt i stocznią Nauta przewiduje, że na „Pułaskim” zostaną odnowione na przykład system kierowania uzbrojeniem, armata czy wyrzutnia rakiet. Jednostka przeszła też konserwację kadłuba, remont zbiorników dennych i balastowych, systemu napędowego i urządzeń pokładowych. Koszt renowacji został obliczony na 130 milionów złotych. Ma ona wydłużyć żywotność okrętu do 2025 roku. Podobny remont ORP „Kościuszko” powinien przejść za rok – dwa lata.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1476201660
Czy to naprawdę taki sukces? Panowie i panie to tylko jedno działo (jedno do cholery)
1B-35-C7-C7

Polska wiktoria na Monte Cassino
 
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pierwsi na oceanie
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Gry wojenne w szkoleniu
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
I zdobyliśmy!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Po przeprawie ruszyli do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO