moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rośnie produkcja zbrojeniowa

Największe na świecie firmy produkujące lądowe oraz morskie uzbrojenie i sprzęt wojskowy zanotowały w 2015 roku przychody większe o 1,7% niż w roku 2014. To co prawda mniej niż przewidywano, oczekiwano bowiem wzrostu na poziomie około 3%. Jednak trzeba to uznać za przełom, gdyż te koncerny zbrojeniowe zwiększyły swoje zyski po raz pierwszy od kilku lat.

Firma Deloitte jest zaliczana, oprócz PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young i KPMG, do czterech największych na świecie przedsiębiorstw zajmujących się audytem finansowym. Jej specjaliści co roku przygotowują dokument pt. „Global aerospace and defense sector financial performance study” („Badanie wyników finansowych globalnej branży lotniczej, kosmicznej i obronnej”), analizując sytuację ekonomiczną setki największych na świecie firm z tego sektora. Badane są tylko te przedsiębiorstwa, których przychody roczne przekroczyły 500 milionów dolarów.

Pod koniec lipca analitycy z Deloitte ujawnili raport dotyczący finansów tej branży w 2015 roku. Podobnie jak było to w poprzednich latach, pierwszą dziesiątkę zestawienia tworzą giganci, których roczne obroty oscylują w okolicy 20 miliardów dolarów. Na czele listy znajduje się koncern Boeinga (96 mld dol.), a za nim kolejno: Airbus Group (71), Lockheed Martin (46), General Dynamics (31), United Technologies (27), BAE Systems (25), GE Aviation (24), Northrop Grumman (23), Raytheon (23) i Safran (20).

Łącznie setka największych na świecie firm lotniczo-obronnych osiągnęła w 2015 roku przychody w wysokości 674 mld dol., co oznacza, że były one wyższe aż o 3,8% niż w 2014 roku (649 mld dol.). Największy wzrost sprzedaży odnotowały firmy związane z branżą lotniczą. W 2015 roku koncerny produkujące samoloty, śmigłowce, drony oraz części do nich i komponenty odnotowały przychody rzędu 325 mld dol., co daje wzrost o 6,35% w stosunku do roku 2014.

Analitycy z Deloitte podkreślają, że po raz pierwszy od kilku lat wzrost zysków odnotowały w ubiegłym roku koncerny produkujące lądowe i morskie uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy. W 2015 roku ich obroty sięgnęły 326 mld dol., czyli o 1,7% więcej niż w 2014 roku (322 mld dol.).

Co ciekawe, to przede wszystkim zasługa przedsiębiorstw europejskich. Amerykańskie firmy zbrojeniowe odnotowały bowiem w ubiegłym roku niewielki, ale jednak spadek zysków: o 0,9% – z 231 do 229,9 mld dol. Natomiast europejskie koncerny mogą się pochwalić prawie 7% wzrostu – z 90 mld dol. w 2014 roku, do prawie 97 mld dol. w 2015.

Piotr Świętochowski, dyrektor w Dziale Audytu Deloitte, podkreśla, że podobna sytuacja, jak w przemyśle obronnym, ma także miejsce w branży lotniczej. Tam również firmy europejskie odnotowały znacznie większy wzrost przychodów niż ich amerykańscy konkurenci. – Dzięki większej konkurencyjności, wyższym wydatkom na obronność oraz stałemu wzrostowi produkcji liczby samolotów cywilnych w Europie, to te ostatnie zanotowały znaczący wzrost przychodów, wynoszący aż 8,2%. Z kolei w przypadku przedsiębiorstw z USA wyniósł on jedynie 1,4% – wyjaśnia.

Analitycy z Deloitte prognozują, że w przyszłym roku firmy obronno-lotnicze jeszcze wyraźniej zwiększą swoje przychody. Więcej pieniędzy na wojsko, a więc i na jego uzbrojenie, zamierza bowiem przeznaczyć większość państw NATO, w tym również Polska. A w zbrojeniowym wyścigu będą uczestniczyć również Rosja i Chiny oraz Iran dążący do jak najszybszej odbudowy swojej armii. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Targi Kielce SA

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u w Forcie Sill
 
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polityka nie znosi próżni
KFOR: wyższy stopień gotowości
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Na granicy stratosfery
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
JWK to test siły i motywacji
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Emerytura wypłacana w … karmie
Duch Invictus jest, czas na formę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
W jedynym słusznym kierunku
Współpraca i wspólna pamięć
Course on Diplomacy
Test mobilności 12 Dywizji
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Advantages of Efficient Organization
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wybierz się na wojskowe studia
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Wilk na poligonie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Legia Akademicka po raz piąty
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polsko-tureckie obrady
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Przeprawa przez Narew
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ogień na alpejskich szczytach
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szef MON odwiedził USA
Ostatnie dni kampanii 1939
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Żołnierze bez testów z WF-u
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Ciemne strony Facebooka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO