moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warszawa i NATO gotowe do szczytu

NATO udowodni w Warszawie, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. W piątek rozpoczynają się obrady największego w historii szczytu NATO.


Szef Sojuszu przyleciał dziś do Warszawy wczesnym popołudniem. Jutro i w sobotę Jens Stoltenberg będzie przewodniczył obradom szczytu NATO, który odbędzie się na terenie Stadionu PGE Narodowy. W spotkaniu weźmie udział ponad 2 tys. gości – 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw Sojuszu oraz 26 z krajów stowarzyszonych. Będą też przedstawiciele Kwatery Głównej NATO, Banku Światowego, Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

– Warszawa pamięta liczne konflikty, ale jest też symbolem wolności. Decyzje, które tutaj podejmiemy, uczynią nas jeszcze mocniejszym sojuszem – mówił dziś Jens Stoltenberg, który na początku swojej wizyty spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy rozmawiali m.in. o przygotowaniach do szczytu i jego agendzie. W spotkaniu wzięli udział także Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

– Od początku swego istnienia NATO ma jedno zadanie: obronę sojuszniczego terytorium bez podziału na strefy mniej i bardziej bezpieczne – powiedział Andrzej Duda. Zdaniem prezydenta, decyzje o ustanowieniu wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu są przełomowe w jego historii i potwierdzą jedność i solidarność organizacji. – Pokażemy, że zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” nadal obowiązuje – dodał.

Andrzej Duda i Jens Stoltenberg powtórzyli, że zarówno samo NATO, jak i decyzje, jakie mają zapaść na szczycie w Warszawie, mają charakter defensywny. Nie ukrywali jednak, że pakiet rozwiązań, o którym będą rozmawiali uczestnicy szczytu, powstał w odpowiedzi na agresywną politykę Rosji. – Sojusz zawsze był tym, który dbał o pokój. Nawet w najtrudniejszych czasach, kiedy trwała zimna wojna, wzmacniał się po to, aby nigdy nie doszło do wojny i swoje zadanie zrealizował – mówił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że NATO nigdy nie było agresorem czy okupantem. – Będzie wprawdzie przez najbliższe dwa dni „okupowało” stadion narodowy, ale to zupełnie inna historia – żartował prezydent.


Jens Stoltenberg zapewniał, że choć współpraca wojskowa z Rosją została zawieszona po wybuchu konfliktu na Ukrainie, to nadal prowadzony jest dialog polityczny. Nie wykluczył także powrotu do partnerskich relacji, ale pod warunkiem, że Moskwa zaprzestanie działań destabilizujących sytuację na Ukrainie i zacznie przestrzegać zapisów tzw. porozumień mińskich. – Musimy poruszać się krok po kroku. W tej chwili koncentrujemy się na spotkaniu w przyszłym tygodniu na poziomie ambasadorów. Potem ocenimy, czy jesteśmy gotowi na spotkania na wyższym szczeblu – zapowiedział sekretarz generalny NATO.

Szczyt NATO w Warszawie potrwa do soboty. Głównym punktem obrad będzie kwestia ustanowienia stałej, wysuniętej obecności wojsk NATO na wschodniej flance. Dla wzmocnienia potencjału odstraszania Sojusz wyśle na początku przyszłego roku do Polski, Litwy, Estonii i Łotwy cztery bojowe grupy batalionowe (1000–1200 żołnierzy każda). Będą to międzynarodowe oddziały, które mają stacjonować w systemie rotacyjnym na wschodniej flance. Do ich sformowania zgłosiły się cztery tzw. państwa ramowe – Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania i Kanada. Za stworzenie „polskiej” grupy będzie odpowiadała US Army. Potwierdził to dzisiaj w radiowej „Trójce” Paweł Soloch, szef BBN.

Poza tym przywódcy państw NATO będą rozmawiać w Warszawie m.in. o zabezpieczeniu południowej flanki NATO w obliczu niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, o pakiecie propozycji współpracy z Ukrainą oraz przebiegu misji „Resolute Support” w Afganistanie.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Orzeł dla bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
By Polska była bezpieczna
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO