moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W maju kolejni żołnierze wyjadą do Afganistanu

Strzelają z różnych rodzajów broni, muszą przetrwać w terenie opanowanym przez wroga i przeprowadzić ewakuację medyczną ze śmigłowcem – tak na poligonie w Drawsku Pomorskim przygotowują się do misji w Afganistanie przeciwlotnicy i wojska zmechanizowane. Na IV zmianę polskiego kontyngentu wojskowego „Resolute Support” wyjedzie około 200 żołnierzy.

– Przygotowania do misji rozpoczęliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Teraz wkroczyły one w decydującą fazę. Wkrótce czeka nas certyfikacja na poligonie w Ustce – mówi ppłk Jarosław Bondalski, zastępca dowódcy IV zmiany polskiego kontyngentu wojskowego, która w maju w ramach misji „Resolute Support” wyjedzie do Afganistanu. Certyfikację żołnierze przejdą w kwietniu. Na misję mają wyruszyć w maju.

Na razie wojsko szkoli się na poligonie w Drawsku Pomorskim. – Ćwiczymy strzelanie z różnych rodzajów broni, ale też na przykład nawiązywanie łączności i współpracę ze śmigłowcem. Tego rodzaju wiedza przydaje się w bardzo różnych sytuacjach, choćby podczas ewakuacji medycznej – podkreśla kpt. Radosław Kozłowski, rzecznik IV zmiany. Żołnierze trenują też stosowanie procedur, które pomogą im przetrwać na terenie kontrolowanym przez nieprzyjaciela. – Główne cele ćwiczeń w Drawsku to współdziałanie kontyngentu i przygotowanie go do ostatniego testu oraz samej misji – wyjaśnia ppłk Bondalski.

Najważniejszą siłę nowego kontyngentu stanowią wojskowi 8 Pułku Przeciwlotniczego w Koszalinie i 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Będą ich uzupełniać między innymi żołnierze z 10 Brygady Logistycznej. – W ostatnich miesiącach na poligony wyjeżdżaliśmy kilkakrotnie. Ćwiczyliśmy choćby w Wędrzynie czy Ustce – wspomina kpt. Kozłowski. Jednak wojskowi szkolili się nie tylko w polu. Podczas zajęć w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach zdobywali wiedzę na temat islamu, afgańskiej armii, działających w tym kraju organizacji rządowych i pozarządowych, a także codziennego życia w Afganistanie. Uczyli się technik negocjacji z wykorzystaniem tłumacza, zdobywali też informacje na temat improwizowanych ładunków wybuchowych.

Misja „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku. Zastąpiła trwającą 13 lat misję stabilizacyjną ISAF. – Ma ona zadania szkoleniowo-doradcze. Specjaliści z krajów NATO pomagają w rozwijaniu zdolności bojowych afgańskiej armii – przypomina ppłk Piotr Walatek, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Kolejne zmiany polskiego kontyngentu liczą około 200 żołnierzy. – Wśród nich są doradcy, pluton ochrony, który dba o bezpieczeństwo ich samych oraz ochronę bazy, a także część dowódczo-sztabowa – wylicza ppłk Walatek. Każda ze zmian pełni misję pół roku.

Obecnie w Afganistanie służą przede wszystkim żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, wspomagani przez 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną i Jednostkę Wojskową Komandosów z Lublińca. Ich misja dobiegnie końca w maju. – Na razie nie wiadomo jeszcze, jak długo potrwa „Resolute Support” – informuje ppłk Walatek. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kpt. Radosław Kozłowski, por. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1458829860
A co tam NASI w tym dzikim Afganistanie robią? Czas zacząć szykować się do obrony naszych granic przed terrorystami/muzułmanami/islamistami
54-E3-16-AF

Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Apache’e kontra drony
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
NATO coraz silniejsze
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Buty żołnierzy po nowemu
Centrum wsparcia dla AH-64E
A może studia na WAT?
Francuska tarcza dla NATO
Polska buduje przewagę w kosmosie
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Piekło „Pługa”
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Szkoła pilotów FPV
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
„Ślązak” w warsztacie
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
PKW Irak ewakuowany
Pierwsze oderwanie od ziemi
Historyczny triumf terytorialsa
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
Ćwiczą, aby bronić granicy
GROM pod nowym dowództwem
Francuski most na Odrze
Patrol z Syriusza
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Nie tylko błękitne berety
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Kompetencje warte ponad milion dolarów
AWL stawia na rozbudowę
Wypadek w PKW UNIFIL
Taktyka „stopniowego oślepiania”
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Polski sukces w Duńskim Marszu
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Testy autonomicznego Black Hawka
Polsko-estoński sojusz
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Ratunek na szczycie
Czas nadziei, czas pokoju
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Od wirówki do lotu Gripenem
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO