moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ wśród dostawców Raytheona

Polska Grupa Zbrojeniowa i amerykański koncern Raytheon podpisały list intencyjny, który poszerza ich dotychczasową współpracę. Polski przemysł zyskał m.in. znaczący, bo 50-procentowy udział w programie „Wisła” oraz możliwość włączenia się w programy modernizacyjne 220 zestawów Patriot, produkowanych przez Raytheona.Podpisanie listu intencyjnego poprzedziły wielomiesięczne negocjacje między PGZ a firmą Raytheon, producentem zestawów obrony powietrznej Patriot. Rozmowy miały związek z budową polskiej tarczy antyrakietowej. A konkretnie z realizacją programu „Wisła”, czyli kupnem przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Wiosną 2015 roku rząd PO–PSL wskazał na amerykańskiego giganta jako najbardziej prawdopodobnego dostawcę tych zestawów. Umowa nie została jednak podpisana, a nowy rząd rozpoczął negocjacje z Amerykanami m.in. na temat zakresu „polonizacji”, a więc współpracy koncernu z polskim przemysłem zbrojeniowym. Dziś Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, poinformował, że w rozmowach doszło do przełomu. – Strona amerykańska zgodziła się, że ponad 50% środków trafi do polskich podmiotów – powiedział w rozmowie z PAP minister Macierewicz. – W związku z tym podpisujemy list intencyjny, który sprawia, że najbardziej prawdopodobnym przedsiębiorstwem i stroną, która będzie realizowała polski system obrony przeciwrakietowej, będzie przedsiębiorstwo Raytheon i rząd amerykański, z którym zawrzemy umowę – dodał.

Zgodnie z zapisami listu intencyjnego polski przemysł wykona połowę prac niezbędnych do realizacji programu „Wisła”. – Oznacza to, że minimum 50% środków finansowych, jakie rząd przeznaczy na program, pozostanie w Polsce. Jest to istotne, dlatego że jeszcze w roku ubiegłym poziom ten wynosił zero – mówił Arkadiusz Siwko, prezes PGZ.

William O. Schmieder, prezes zarządu Raytheon Europe przyznaje, że zwiększenie udziału polskiego przemysłu obronnego w programie „Wisła” jest reakcją na nowe wymagania polskiego rządu. Nowe propozycje współpracy Raytheon przygotował po zapoznaniu się z możliwościami ponad stu polskich zakładów.

Podpisanie listu intencyjnego oznacza także włączenie PGZ w sieć dostawców Raytheona. Dla naszego przemysłu zbrojeniowego ma to niebagatelne znaczenie. Umożliwia bowiem polskim przedsiębiorstwom udział w programach modernizacyjnych 220 zestawów Patriot, będących w wyposażeniu sił zbrojnych 13 państw. – To daje nową jakość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, możliwość transferu technologii i udziału w budowie tarczy antyrakietowej – tłumaczył Arkadiusz Siwko.

Współpraca PGZ i Raytheona nie ograniczy się do tarczy antyrakietowej, lecz będzie dotyczyć różnych obszarów przemysłu zbrojeniowego. Polacy i Amerykanie przeanalizują teraz możliwości współdziałania w opracowywaniu technologii radarowych i rakietowych z wykorzystaniem potencjału naszego przemysłu. Jako przykład możliwej kooperacji wskazano podsystemy radarowe do wspólnie produkowanych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych wyrzutni rakietowych. Innym obszarem współpracy PGZ i Raytheona mogą niskokosztowe technologie rakietowe. – O szczegółach nie możemy na razie mówić – zastrzegł wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1467971640
osobiście nie wierzę w podmiotowe traktowanie polskich firm przez Amerykanów ... (klasycznym przykładem jest zakup F-16 i potraktowanie nas przez LM jak republikę bananową) i przez Francuzów - chodz widać wyrazny postęp w stosunku do podejścia do tego zagadnienia przez poprzednie kierownictwo MON ale nie rozumiem zadowolenia i hura optymizmu chyba że przyjmiemy że na bezrybiu i rak ryba ...
37-71-22-92
~ja
1467708480
>50-procentowy udział w programie „Wisła” < czyli: pompowanie opon, malowanie sprzętu, mycie sprzętu, nośniki czyli samochody naszej produkcji. Tyle można uzyskać od Jankesów!
4A-57-54-77

Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Cena wolności
Odstraszanie i obrona
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w świętym mieście, część druga
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Optyka dla żołnierzy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Kurs z dzwonem
Ogień w podziemiu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Weterani i bokser „Master”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Będzie można zostać snajperem lądowym
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojskowi medycy ratują i leczą
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO