moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Stoltenberg: NATO silniejsze po szczycie w Warszawie

Wzmocnienie obecności NATO na wschodniej flance, zwiększanie wydatków na obronność, przyjęcie pakietu wsparcia dla Ukrainy oraz wypracowanie nowych form dialogu z Rosją – to najważniejsze kwestie, które będą poruszane podczas szczytu w Warszawie. O tematach lipcowych obrad mówił dziś w Brukseli Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.


– Sytuacja bezpieczeństwa na świecie nieustannie się zmienia, pojawiają się nowe zagrożenia i Sojusz musi na nie reagować – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, w Brukseli w czasie konferencji prasowej poświęconej rozpoczynającemu się za kilka dni szczytowi NATO w Warszawie. Stoltenberg podkreślił, że Sojusz zrobił wszystko, do czego się zobowiązał na poprzednim spotkaniu, w Wali w 2014 roku. – Jesteśmy szybsi, silniejsi i bardziej gotowi, teraz czas na podjęcie kolejnych kroków – stwierdził Stoltenberg.


Dwie flanki


Sekretarz generalny zapowiedział, że przywódcy państw sojuszniczych zdecydują w Warszawie o militarnym wzmocnieniu obecności NATO na wschodniej flance. Zgodnie z planem w Polsce i krajach bałtyckich mają zostać rozmieszczone cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Przypomniał też, że kilka dni temu Kanada zadeklarowała wysłanie kontyngentu, który będzie stanowił trzon jednego z batalionów. Wcześniej zrobiły to Wielka Brytania, Niemcy i USA. – To ogromne wsparcie na rzecz naszego bezpieczeństwa i jasny sygnał, że jesteśmy gotowi do obrony – ocenił szef NATO. Dodał też, że podczas lipcowego szczytu ma zapaść decyzja o utworzeniu wielonarodowej brygady, stacjonującej w Rumunii.


W Warszawie będzie się także dyskutować o tym, jak poszczególni członkowie Sojuszu realizują zapisy dotyczące wydatków obronnych. Na szczycie w Walii państwa należące do NATO zobowiązały się zwiększyć je do poziomu 2% PKB w ciągu dekady. – Musimy wydawać więcej i lepiej – przekonywał Stoltenberg, odnosząc się do opublikowanego dzisiaj raportu na ten temat. – W 2015 roku po raz pierwszy od dawna zaobserwowaliśmy w państwach członkowskich niewielki wzrost tych wydatków – przyznał.


Innym ważnym tematem szczytu będą działania na rzecz stabilności państw w sąsiedztwie NATO. – Mamy m.in. zdecydować o wsparciu międzynarodowej koalicji przeciw tzw. Państwu Islamskiemu poprzez wysłanie samolotów nadzoru powietrznego i obserwacji AWACS – mówił Stoltenberg. Dodał też, że Sojusz chce nadal wspierać władze w Afganistanie, udzielając pomocy w szkoleniu tamtejszych sił bezpieczeństwa i wojska. – Będziemy po 2016 roku kontynuować misję „Resolute Support” oraz wspierać finansowo afgańskie siły zbrojne do 2020 roku – stwierdził.

 

NATO nie uznaje aneksji Krymu, ale chce rozmawiać z Rosją


Sojusz ma też wspierać partnerów na wschodzie Europy. Stoltenberg zapowiedział, że podczas szczytu odbędzie się posiedzenie Komisji NATO–Ukraina z udziałem prezydenta Petra Poroszenki. – Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina to klucz do bezpieczeństwa w regionie, dlatego NATO chce jej pomóc osiągnąć ten cel – zaznaczył sekretarz generalny.

W Warszawie zostanie przyjęty pakiet pomocowy dla Ukrainy, przewidujący m.in. wsparcie reform gospodarczych, politycznych, szkolenie ukraińskiej armii i walkę z korupcją. – Rozwijamy także nowe projekty, w tym dotyczące przeciwdziałania wojnie hybrydowej oraz urządzeniom wybuchowym – wymieniał Stoltenberg. Sojusz opracuje też pakiety wsparcia dla Gruzji i Mołdawii, państw ubiegających się o członkostwo w NATO.


Stoltenberg podkreślał, że sojusznicy nie uznają nielegalnej aneksji Krymu. – Rosja powinna przestać wspierać separatystów i wycofać swoje siły i sprzęt wojskowy z terytorium Ukrainy – mówił szef NATO. Powtórzył też, że porozumienia mińskie z lutego 2015 roku to jedyna droga do osiągnięcia pokoju na Ukrainie.

– NATO nadal chce być odpowiedzialnym i transparentnym partnerem, dlatego zależy nam na dialogu z Rosją – zaznaczył jednocześnie Stoltenberg. Przypomniał, że w kwietniu doszło do pierwszego od wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego spotkania Rady NATO–Rosja, jednak zakończyło się ono bez rezultatów. Sojusz chce doprowadzić do kolejnych takich rozmów niedługo po szczycie. – Rada jest ważnym forum dialogu i wymiany informacji, a rozmowy są tym ważniejsze, że nadal widzimy wzrost militaryzacji w Rosji – mówił szef Sojuszu.


Razem z Unią


Pytany przez dziennikarzy o skutki Brexitu – w referendum większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej – sekretarz generalny NATO podkreślił, że pozycja Wielkiej Brytanii w Sojuszu pozostanie niezmieniona. Jednocześnie zapowiedział, że w Warszawie ma dojść do zacieśnienia współpracy z UE. – Podpiszemy deklarację partnerstwa, aby jeszcze bliżej działać wspólnie przeciwko zagrożeniom hybrydowym – mówił.


Stoltenberg zapewnił, że decyzje, które NATO podejmie w Warszawie, wzmocnią Sojusz i będą demonstracją jego siły. – Lipcowy szczyt będzie największym wzmocnieniem kolektywnej obrony od czasu zimnej wojny – stwierdził.


Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się 8–9 lipca. Do Warszawy przyjedzie 58 delegacji, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje ONZ, UE, Kwatery Głównej NATO i Banku Światowego.

AD

autor zdjęć: www.nato.int

dodaj komentarz

komentarze


Inwestycje Stoczni Wojennej
 
Star Army
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Afganistan. Czas wracać do domu
Polityka nie znosi próżni
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Zbrodnia bez kary
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ciemne strony Facebooka
Ogień na alpejskich szczytach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Duch Invictus jest, czas na formę
Emerytura wypłacana w … karmie
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Szczury Torbuku
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
O bezpieczeństwie państw NATO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Legia Akademicka po raz piąty
Wybierz się na wojskowe studia
Course on Diplomacy
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
W jedynym słusznym kierunku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kraby dla podhalańczyków
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Time for Miecznik
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Czy będą podwyżki?
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Raki dla podhalańczyków
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Kobiety a pokój
Saper robi przejście
Szef MON odwiedził USA
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Dron dla hydrografów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO