Komandosi z Lublińca we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach stworzyli program, dzięki któremu do służby trafią dobrze przygotowani kandydaci. W Jednostce Wojskowej Komandosów odbył się pierwszy wspólny trening. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób: nauczyciele WF-u i kandydaci do służby.
O bezpłatnym szkoleniu dla nauczycieli wychowania fizycznego i kandydatów do służby Jednostka Wojskowa Komandosów poinformowała na początku lutego. By wziąć udział w spotkaniu, wystarczyło wysłać zgłoszenie pod wskazany adres e-mailowy. – Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca lublinieckich komandosów. – Zgłoszenia dostaliśmy z całej Polski. O uczestnictwo w programie starali się kobiety i mężczyźni, nauczyciele, kandydaci do służby i studenci AWF-u, a także trenerzy z klubów sportowych. W sumie otrzymaliśmy ponad 160 zgłoszeń – dodaje dowódca JWK.
Sprawdzian na drążku
Ostatecznie zaproszenie do udziału w szkoleniu jednostka wysłała do 33 nauczycieli i 37 osób zainteresowanych służbą w Lublińcu. Pozostali chętni będą zapraszani na kolejne spotkania. – To nie jest jednorazowa akcja, a pilotażowe szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego szkół średnich, które zamierzamy przekształcić w długofalowy program wsparcia – informuje płk Kukuła.
Podczas spotkania w jednostce wuefiści i kandydaci do służby zostali zapoznani z zasadami naboru do JWK i przebiegiem selekcji. – Mówiliśmy o cechach, jakie powinien posiadać kandydat do służby, wyjaśnialiśmy, na czym polega egzamin sprawnościowy w jednostce i jak wygląda kilkudniowa gra terenowa, prowadzona w górach – wyjaśnia instruktor WF z JWK w Lublińcu.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. – Chętni mogli przywieźć strój sportowy i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do długotrwałego wysiłku. Przygotowaliśmy kilka stanowisk, przy których czekali instruktorzy. Chcieliśmy pokazać sposób wykonywania ćwiczeń, najczęściej popełniane błędy. Podpowiadaliśmy też kandydatom, w jaki sposób przygotować się do egzaminu – mówi instruktor.
Wyzwanie komandosów podjęło 90 procent uczestników szkolenia. – Nie spodziewałem się, że aż tyle osób zdecyduje się na trening. Ćwiczyli wszyscy kandydaci do służby i niemal wszyscy nauczyciele – dodaje. Śmiałkowie podciągali się na drążku wysokim, uginali ramiona na ławeczce i na poręczach. Poza tym wykonywali skłony tułowia w przód i zaliczyli bieg wahadłowy.
To nie wszystko. Nauczyciele wychowania fizycznego wzięli udział także w szkoleniu metodycznym, prowadzonym przez kadrę naukową AWF w Katowicach. – Podczas spotkania z nauczycielami i trenerami mówiliśmy o odpowiedniej metodyce, o sposobach szkolenia młodzieży. Przekazywaliśmy techniczne wiadomości, które pozwolą przygotować uczniów do dyscyplin wymaganych są na egzaminie sprawnościowym w jednostce – mówi dr Artur Gołaś z Katedry Teorii i Praktyki Sportu na AWF w Katowicach. – Jestem pod wrażeniem sposobu, w jaki jednostka w Lublińcu dba o kandydatów do służby. Indywidualne podejście do każdego na pewno przyniesie pozytywne efekty – dodaje.
Cel: zyskać najlepszych kandydatów
Sobotni trening u komandosów to efekt współpracy, jaką jednostka nawiązała z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Żołnierze i naukowcy stworzyli program, który ma być odpowiedzią na niż demograficzny i w dłuższej perspektywie ma przynieść efekty w postaci większej liczby dobrze przygotowywanych kandydatów do służby. W projekt angażuje się także kadra Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu otrzymają wskazówki metodyczne, a wybranym szkołom udostępnimy innowacyjny program pedagogiczny, który będzie można wprowadzić obok obowiązującego programu nauczania – wyjaśnia jeden z komandosów.
Szkoły, które zdecydują się na wprowadzenie programu przygotowanego przez JWK i AWF w Katowicach, otrzymają certyfikat od jednostki oraz bezpośrednie wsparcie w procesie nauczania. Oznaczać to będzie, że placówki będą mogły korzystać ze szkoleń organizowanych przez JWK i brać udział w różnego rodzaju akcjach promocyjnych. – Chcemy współpracować ze szkołami, których celem będzie przygotowywanie najlepszych kandydatów na żołnierzy – podkreśla dowódca lublinieckiej jednostki.
Dowództwo JWK zapowiada, że kolejny taki trening odbędzie się w maju.
autor zdjęć: Ireneusz Dorożański
komentarze