Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Andrzej Reudowicz spotkał się 25 stycznia z elewami I turnusu służby przygotowawczej.
W murach „Błękitnej Brygady” dowódcę dywizji powitał jej dowódca gen. bryg. Dariusz Górniak. Spotkanie, które odbyło się w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, miało na celu zapoznanie się z przebiegiem szkolenia elewów realizowanym od 8 stycznia br. na bazie nieetatowego Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej. Podczas spotkania gen. bryg. Andrzej Reudowicz mówił o motywacji do służby będącej podstawą świadomej decyzji o wyborze wojskowej drogi kariery zawodowej. – Odpowiedzialna służba wymaga poświęcenia i poważnego podejścia, szczególnie w okresie skomplikowanej sytuacji międzynarodowej w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, każdy z Was musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest gotów na poświęcenia, nie tylko w kraju – zaznaczył dowódca dywizji.
Obecność wśród żołnierzy stanowiła sposobność do rozmowy o różnych aspektach szkolenia przygotowawczego i służby wojskowej. Generał Reudowicz nawiązał do modelu służby obowiązującego w przeszłości i wskazał zasadnicze różnice charakterystyczne dla służby przygotowawczej i zawodowej. Wspomniał o sznasie rozwoju dla młodych obywateli wyrażających chęć służenia Ojczyźnie w kontekście zapowiedzi resortu Obrony Narodowej o utworzeniu kolejnego rodzaju wojsk – obrony terytorialnej.
Dowódca dywizji przedstawił przyszłym adeptom sztuki wojskowej drogę do zawodowej służby wojskowej, wskazał na rolę przysięgi wojskowej i świadomej dyscypliny w powinności żołnierskiej, podkreślił znaczenie i przestrzeganie Konstytucji RP oraz „Kodeksu honorowego żołnierza zawodowego Wojska Polskiego”. Podczas spotkania z elewami dowódca dywizji wysłuchał także próśb i wniosków żołnierzy służby przygotowawczej oraz odpowiadał na zadawane pytania.
Szkolenie I turnusu służby przygotowawczej w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, w którym uczestniczy 232 ochotników, składa się z dwóch części i potrwa do 29 kwietnia. W pierwszej części elewi poznają podstawy wojskowego rzemiosła. Od kwietnia będą uczestniczyć w szkoleniu specjalistycznym. Po jego zakończeniu, ochotnicy zasilą szeregi Narodowych Sił Rezerwowych, a pozostali – wyszkolone rezerwy osobowe.
Służba przygotowawcza to rodzaj czynnej służby wojskowej adresowanej do osób niepodlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego. Odbyte szkolenie wojskowe pozwala zdobyć umiejętności do objęcia pierwszego stanowiska służbowego w ramach ochotniczej służby na przydziale kryzysowym w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz stanowi przepustkę do ubiegania się w przyszłości o powołanie do zawodowej służby wojskowej.
Tekst: mjr Marek Nabzdyjak
autor zdjęć: st. chor. Artur Walento
komentarze