moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gra planszowa o losach gen. Sosabowskiego

Zostań żołnierzem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, ćwicz w słynnym „małpim gaju”, weź udział w desancie pod Arnhem podczas operacji „Market Garden” i przepraw się przez Ren pod niemieckim ostrzałem. Wszystko to jest możliwe dzięki nowej edukacyjnej grze planszowej „Sosab”, która od dziś dostępna jest za darmo w internecie.

Generał Stanisław Sosabowski był wielkim polskim bohaterem, przez lata niestety zapomnianym, dlatego chcieliśmy przypomnieć o nim młodym ludziom – mówiła Marta Ponikowska z Fundacji im. Jadwigi Chylińskiej podczas premiery gry planszowej „Sosab” w Muzeum Wojska Polskiego.

Fundacja zajmuje się upamiętnianiem bohaterów II wojny światowej, szczególnie żołnierzy Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Teraz na jej zlecenie powstała edukacyjna gra przybliżająca sylwetkę generała i dzieje stworzonej przez niego 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Brygada na planszy

Gra powstała dzięki grantowi z programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra”, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o historii naszego kraju. – Taka gra to ciekawa forma popularyzacji naszych dziejów – uważa dr Henryk Łatkowski, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Twórcami „Sosaba” są Karol Madaj i Tomasz Ginter, autorzy historycznych gier edukacyjnych m.in. o Dywizjonie 303 czy 111 Eskadrze Myśliwskiej. Obaj zapewniają, że choć „Sosab” jest przeznaczony dla dzieci od 8 roku życia, to bawić się przy niej mogą całe rodziny.

To gra typu „print and play”. Dostępna jest na stronie gry.fundacjachylinskiej.pl/pobierz-gre w wersji polskiej i angielskiej. Można ją pobrać z internetu za darmo i wydrukować. Zadaniem zawodników jest zbieranie kart opowiadających o ważnych momentach z dziejów gen. Sosabowskiego i 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Mówią one między innymi o powstaniu brygady w Szkocji, jej udziale w operacji „Market Garden” i przywracaniu pamięci o bohaterstwie polskich żołnierzy. Grę ubarwiają archiwalne ilustracje i mapa okolic Driel, gdzie lądowali Polacy.

Losy generała

Podczas uroczystości w Muzeum Wojska Polskiego przypomniano losy gen. Sosabowskiego. Po klęsce kampanii wrześniowej przedostał się on do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1941 roku stworzył 1 SBS, pierwszą w dziejach polskiej wojskowości jednostkę powietrznodesantową.

Brygada 21 września 1944 roku wzięła udział w jednej z największych alianckich operacji powietrznodesantowych II wojny – „Market Garden”. Jej celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Operacja zakończyła się niestety klęską aliantów.

Polscy żołnierze zostali zrzuceni kilka kilometrów od wyznaczonego celu, prosto pod niemieckie lufy. Tylko dzięki dowodzeniu gen. Sosabowskiego oraz waleczności spadochroniarzy udało się pod ich osłoną ewakuować resztki brytyjskich sił. Zginęło 93 Polaków, a ponad 200 zostało rannych. Anglicy winę za niepowodzenie operacji zrzucili na gen. Sosabowskiego i na ich żądanie odebrano mu dowodzenie brygadą. Po wojnie generał, aby się utrzymać, pracował w fabryce. Zmarł 25 września 1967 roku w Londynie, a jego prochy pochowano na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Walka o pamięć

O uhonorowanie polskich spadochroniarzy przez lata zabiegała Cornelia Baltussen, holenderska sanitariuszka Czerwonego Krzyża ze wsi Driel, w pobliżu której lądowali Polacy. Dzięki jej zaangażowaniu w 2006 roku królowa Holandii Beatrix przyznała generałowi pośmiertnie holenderski wojenny Order Brązowego Lwa, a chorągiew 1 SBS udekorowała Orderem Wojskowym Wilhelma, najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii. Dziś tradycje spadochroniarzy Sosabowskiego dziedziczy 6 Brygada Powietrznodesantowa z Krakowa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy bus do szczęścia
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Nowe zasady dla kobiet w armii
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Zwrot na Bałtyk
Po co wojsku satelity?
Skytrucki dla Niemiec
Najdłuższa noc
Pancerniacy jadą na misję
wGotowości do reakcji
Zwalczyć strach, rozwiać mity
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Mundurowi z benefitami
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Wojsko na Horyzoncie
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
107 lat polskiej Marynarki Wojennej
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
Komplet medali wojskowych na ringu
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Zmierzyli się z własnymi słabościami
AW149 made in Poland
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Marynarze podjęli wyzwanie
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
AW149 – moc kawalerii powietrznej!
Więcej Herculesów dla Abramsów
Pociski rakietowe dla Husarzy
The Darker, the Better
Wojsko ma swojego satelitę!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Gdy ucichnie artyleria
Buzdygan dowódcy Żelaznej Dywizji wraca do gry
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Militarne Schengen
Dzień wart stu lat
Nowe Kraby w Sulechowie
Razem na ratunek
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Niebo pod osłoną
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
Gotowi na zagrożenia cyfrowe
Noc Dnia Podchorążego
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Kapral Bartnik mistrzem świata
Polscy marynarze na misjach
Czwarta dostawa Abramsów
Polski „Wiking” dla Danii
Plan na WAM
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
W krainie Świętego Mikołaja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO