Warszawskie metro skażone przez terrorystów, turyści wracają z Chin zakażeni dżumą, z reaktora w Świerku wydobywa się substancja promieniotwórcza – to tylko niektóre z epizodów, jakie zostaną rozegrane podczas ćwiczeń „Patrol-15”, które ruszają 17 listopada. Razem z wojskiem na niebezpieczeństwa reagować będą m.in. policja, ratownicy, straż pożarna.
Ćwiczenia „Patrol-15” organizowane są na terenie całego kraju. Obejmują neutralizowanie niebezpiecznych substancji, zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz szkodliwego promieniowania. Scenariusz zakłada sześć epizodów. Pierwszy zostanie rozegrany 17 listopada w Karczewie, gdzie chemicy będą musieli się zająć wywróconą cysterną i niebezpieczną substancją, wpływającą do Wisły. Kolejny epizod odbędzie się koło Hotelu Miłomłyn. Zgodnie z jego założeniem, turyści, którzy właśnie wrócili z Chin, są nosicielami dżumy. 18 listopada okaże się, że w Zakładach Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu z instalacji produkcyjnej wycieka amoniak. Dzień później w Centrum Badań Jądrowych w Świerku nastąpi atak terrorystyczny w wyniku którego z reaktora będzie się wydobywała substancja promieniotwórcza. Ostatni epizod zostanie rozegrany na przejściu granicznym w Połowcach. Tu straż graniczna wykryje, że z samochodu ciężarowego wydobywa się niebezpieczne promieniowanie. Zadaniem służb będzie zatrzymanie pojazdu, znalezienie źródła promieniowania i zneutralizowanie jego skutków.
Dla wojska najistotniejszy będzie epizod, który ma się odbyć w Warszawie. W nocy z 18 na 19 listopada na stacji metra Warszawa Stadion nastąpi skażenie w wyniku ataku terrorystycznego. Służby będą musiały zapanować nad sytuacją. – Wojsko zajmie się pobraniem próbek, identyfikacją skażenia, a także likwidacją jego skutków – opisywał zadania żołnierzy pułkownik Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, podczas konferencji prasowej zapowiadającej ćwiczenia. Na stacji próbki zostaną jedynie pobrane, ich analiza odbędzie się w specjalistycznym laboratorium, a neutralizacja zanieczyszczeń – w wyznaczonym terenie. Działania żołnierzy i samą stację będzie ubezpieczała Żandarmeria Wojskowa. – Ważną rolę w tym epizodzie odegra też straż pożarna. Jej funkcjonariusze zajmą się ratownictwem i ewakuacją skażonych – zaznaczył płk Kot. A nie będzie to proste, bowiem w realizację tylko tego scenariusza zostało zaangażowanych 80 statystów.
Nad przebiegiem ćwiczeń będzie czuwał Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. W nim też ulokowane zostanie centrum dyspozycyjne, gdzie będą trafiały wszystkie informacje dotyczące wydarzeń. – Każda ze służb wydeleguje do centrum swojego przedstawiciela, który będzie przekazywał informacje i koordynował jej działania – mówi pułkownik.
Celem szkolenia „Patrol-15” jest sprawdzenie skuteczności działań Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz zgranie pracy jednostek zaangażowanych w jego funkcjonowanie. W ćwiczeniu wezmą udział wojsko, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni, pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki. – Do neutralizacji skutków zdarzeń o charakterze chemicznym, radiacyjnym czy biologicznym rzadko wykorzystywani są sami żołnierze. Jest to współdziałanie wszystkich służb, które odpowiadają za problematykę związaną ze skażeniami. Dlatego tak ważne jest zgranie wszystkich elementów systemu – podkreśla płk Kot.
W ćwiczenia będą zaangażowane jednostki podległe sześciu ministerstwom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska, a także Infrastruktury i Rozwoju. Wszystkie są bowiem zaangażowane w funkcjonowanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA), który tworzy wiele elementów, jednostek i organów zobowiązanych do reagowania i ochrony przed zagrożeniem skażeniami. KSWSiA powołany został rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku, w celu skoordynowania działań w poszczególnych resortach. Jego funkcjonowanie nadzoruje i koordynuje minister obrony narodowej. Organem wspierającym jest Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. Poza wspomnianymi służbami, resortom zaangażowanym w system podlegają też m.in. inspektorzy ochrony środowiska, transportu drogowego i nadzoru budowlanego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, prezesi urzędów Lotnictwa Cywilnego oraz Transportu Kolejowego, instytucje związane z żeglugą.
autor zdjęć: DGRSZ, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń
komentarze