moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Patrol-15”, czyli walczymy ze skażeniem i dżumą

Warszawskie metro skażone przez terrorystów, turyści wracają z Chin zakażeni dżumą, z reaktora w Świerku wydobywa się substancja promieniotwórcza – to tylko niektóre z epizodów, jakie zostaną rozegrane podczas ćwiczeń „Patrol-15”, które ruszają 17 listopada. Razem z wojskiem na niebezpieczeństwa reagować będą m.in. policja, ratownicy, straż pożarna.Ćwiczenia „Patrol-15” organizowane są na terenie całego kraju. Obejmują neutralizowanie niebezpiecznych substancji, zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz szkodliwego promieniowania. Scenariusz zakłada sześć epizodów. Pierwszy zostanie rozegrany 17 listopada w Karczewie, gdzie chemicy będą musieli się zająć wywróconą cysterną i niebezpieczną substancją, wpływającą do Wisły. Kolejny epizod odbędzie się koło Hotelu Miłomłyn. Zgodnie z jego założeniem, turyści, którzy właśnie wrócili z Chin, są nosicielami dżumy. 18 listopada okaże się, że w Zakładach Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu z instalacji produkcyjnej wycieka amoniak. Dzień później w Centrum Badań Jądrowych w Świerku nastąpi atak terrorystyczny w wyniku którego z reaktora będzie się wydobywała substancja promieniotwórcza. Ostatni epizod zostanie rozegrany na przejściu granicznym w Połowcach. Tu straż graniczna wykryje, że z samochodu ciężarowego wydobywa się niebezpieczne promieniowanie. Zadaniem służb będzie zatrzymanie pojazdu, znalezienie źródła promieniowania i zneutralizowanie jego skutków.

Dla wojska najistotniejszy będzie epizod, który ma się odbyć w Warszawie. W nocy z 18 na 19 listopada na stacji metra Warszawa Stadion nastąpi skażenie w wyniku ataku terrorystycznego. Służby będą musiały zapanować nad sytuacją. – Wojsko zajmie się pobraniem próbek, identyfikacją skażenia, a także likwidacją jego skutków – opisywał zadania żołnierzy pułkownik Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, podczas konferencji prasowej zapowiadającej ćwiczenia. Na stacji próbki zostaną jedynie pobrane, ich analiza odbędzie się w specjalistycznym laboratorium, a neutralizacja zanieczyszczeń – w wyznaczonym terenie. Działania żołnierzy i samą stację będzie ubezpieczała Żandarmeria Wojskowa. – Ważną rolę w tym epizodzie odegra też straż pożarna. Jej funkcjonariusze zajmą się ratownictwem i ewakuacją skażonych – zaznaczył płk Kot. A nie będzie to proste, bowiem w realizację tylko tego scenariusza zostało zaangażowanych 80 statystów.Nad przebiegiem ćwiczeń będzie czuwał Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. W nim też ulokowane zostanie centrum dyspozycyjne, gdzie będą trafiały wszystkie informacje dotyczące wydarzeń. – Każda ze służb wydeleguje do centrum swojego przedstawiciela, który będzie przekazywał informacje i koordynował jej działania – mówi pułkownik.

Celem szkolenia „Patrol-15” jest sprawdzenie skuteczności działań Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania oraz zgranie pracy jednostek zaangażowanych w jego funkcjonowanie. W ćwiczeniu wezmą udział wojsko, policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni, pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki. – Do neutralizacji skutków zdarzeń o charakterze chemicznym, radiacyjnym czy biologicznym rzadko wykorzystywani są sami żołnierze. Jest to współdziałanie wszystkich służb, które odpowiadają za problematykę związaną ze skażeniami. Dlatego tak ważne jest zgranie wszystkich elementów systemu – podkreśla płk Kot.

W ćwiczenia będą zaangażowane jednostki podległe sześciu ministerstwom: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Zdrowia, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Środowiska, a także Infrastruktury i Rozwoju. Wszystkie są bowiem zaangażowane w funkcjonowanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA), który tworzy wiele elementów, jednostek i organów zobowiązanych do reagowania i ochrony przed zagrożeniem skażeniami. KSWSiA powołany został rozporządzeniem Rady Ministrów z 7 stycznia 2013 roku, w celu skoordynowania działań w poszczególnych resortach. Jego funkcjonowanie nadzoruje i koordynuje minister obrony narodowej. Organem wspierającym jest Centralny Ośrodek Analizy Skażeń. Poza wspomnianymi służbami, resortom zaangażowanym w system podlegają też m.in. inspektorzy ochrony środowiska, transportu drogowego i nadzoru budowlanego, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, prezesi urzędów Lotnictwa Cywilnego oraz Transportu Kolejowego, instytucje związane z żeglugą.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ, Centralny Ośrodek Analizy Skażeń

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
SOR w Legionowie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO