moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe impulsy w reformie wojskowego szkolnictwa Ukrainy

Program wspierania reformy systemu szkolnictwa wojskowego Ukrainy przynosi konkretne efekty. Jak poinformował Iwan Rusnak, pełniący obowiązki ministra obrony narodowej Ukrainy, w najbliższym czasie resort ma przyjąć koncepcję tej reformy. Potwierdza to skuteczność działań podejmowanych pod flagą NATO przez wszystkie polskie uczelnie wojskowe oraz instytucje edukacyjne z innych krajów Sojuszu.

Celem programu (Defence Education Enhancement Program - DEEP) jest wsparcie ministerstwa Ukrainy we wprowadzaniu w tamtejszych wojskowych szkołach wyższych standardów kształcenia, które obowiązują w państwach NATO. Dotychczasowe przedsięwzięcia były skupione na sześciu obszarach: opracowywaniu programów kształcenia, podnoszeniu kwalifikacji kadry dydaktycznej, przywództwie, znajomości języka angielskiego, kształceniu na odległość (Advanced Distributed Learning – ADL) oraz szkoleniu podoficerów.

Zgodnie z inicjatywą doradcy NATO ds. reformy szkolnictwa wojskowego Ukrainy, prof. Bogusława Packa, nowym obszarem będzie współpraca naukowa. Plany zakładają opracowanie Białej Księgi dotyczącej wniosków, doświadczeń i rekomendacji związanych z operacją antyterrorystyczną na wschodzie Ukrainy. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest powołanie zespołu ekspertów NATO, który ma przeprowadzić badania, w ścisłej współpracy z naukowcami ukraińskimi. W skład zespołu NATO, kierowanego przez prof. Packa, wchodzą  przedstawiciele głównych ośrodków naukowych z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Słowacji. Zespół zainaugurował działalność 27 październikana konferencji zorganizowanej naUniwersytecie Obrony Narodowej Ukrainyw Kijowie.

Jednocześnie, podczas wizyty na Ukrainie, prof. Pacek przedstawił p.o. ministra obrony Iwanowi Rusnakowi założenia badań. Inicjatywa spotkała się z dużą przychylnością. Członkowie zespołu rozmawiali także z kierownictwem uczelni oraz dyrektorami, szefami instytutów i katedr, którzy wykorzystują w pracy dydaktycznej wnioski z konfliktu na wschodzie Ukrainy. Do szczególnie cennych należy zaliczyć spotkania z przedstawicielami katedry psychologii, którzy podzielili się osobistymi refleksjami dotyczącymi uczestnictwa w działaniach operacyjnych oraz sposobów przygotowania żołnierzy do funkcjonowania w warunkach stresu i możliwości ograniczania jego skutków (Post traumaticstressdisorder - PTSD). 

„DEEP Ukraine” – to program, w którym bierze udział kadra akademicka z uczelni NATO wielu państw. Od marca 2013 roku w ramach programu zorganizowano 14 przedsięwzięć. W 2014 roku – już 35. Natomiast w tym roku przeprowadzono już 66, a kolejne są zaplanowane.  Program  można podzielić na dwa etapy. W ramach pierwszego, przedstawiciele strony ukraińskiej zapoznawali się przede wszystkim z istotą procesu kształcenia w uczelniach państw NATO. W drugim – dokonano oceny skuteczności działań oraz wskazano główne kierunki dalszych zamierzeń. Przedstawiono także rekomendacje. Najważniejsza z nich zakładała, że Ukraina będzie reformować swój system kształcenia żołnierzy w oparciu o polski system ipoprzez bezpośrednią współpracę uczelni o tym samym profilu. Główny nacisk ma być położony na podnoszenie kwalifikacji kadry dydaktycznej oraz opracowywania programów służących kształceniu i szkoleniu według standardów NATO. Zmiany są wprowadzane stopniowo. Wynika to z faktu, że na Ukrainie prowadzone są działania wojenne. Ważnym kierunkiem jest obszar przywództwa, zwłaszcza kreowanie „młodych liderów”.

Zaangażowanie wszystkich polskich uczelni wojskowych w ramach DEEP stanowi dla Ukrainy wymierną pomoc, ale jest także promocjąPolskina arenie międzynarodowej. 

dr hab. Piotr Gawliczek , pełnomocnik rektora-komendanta Akademii Obrony Narodowej ds. współpracy międzynarodowej

dodaj komentarz

komentarze


Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Pożegnanie z Columbią
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Saber Junction” – gotowi do obrony
Debiut polskich Patriotów
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
Krok ku niezależności
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Dwie agresje, dwie okupacje
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Wielkie zbrojenia za Odrą
Niemiecki plan zniszczenia Polski
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rekompensaty na nowych zasadach
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Kurs dla najlepszych w SERE
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Defendery skompletowane
Zwycięska batalia o stolicę
Czołgiści w ogniu
NATO – jesteśmy z Polską
Cios w plecy
Brytyjczycy żegnają Malbork
17 września 1939. Nigdy więcej
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Wojskowi szachiści z medalem NATO
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Husarz z polskim instruktorem
W poszukiwaniu majora Serafina
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Hekatomba na Woli
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Największy transport Abramsów w tym roku
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Brytyjczycy na wschodniej straży
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Święto Wojsk Lądowych
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Orlik na Alfę
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Black Hawki nad Warszawą
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
„Road Runner” w Libanie
Z najlepszymi na planszy
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Obowiązek budowy schronów staje się faktem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO