Trzy okręty chińskie zawiną w przyszłą środę do portu w Gdyni. Na Bałtyku przywita je korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Będzie to pierwsza tego typu wizyta w historii. Chińczycy spotkają się przedstawicielami polskiej marynarki wojennej, rozegrają z naszymi marynarzami mecz piłki nożnej i otworzą pokłady swych okrętów dla zwiedzających.
W Gdyni pojawią się niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang”, a także jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu”. Należą one do 152 Okrętowej Grupy Zadaniowej, która niedawno zakończyła misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej, a pod koniec sierpnia wyruszyła w pięciomiesięczny rejs dookoła świata. Łącznie na pokładach chińskich okrętów znajduje się przeszło 813 oficerów, podoficerów, marynarzy, lotników i członków obsługi, którzy dbają o dwa śmigłowce. Do tej pory zespół odwiedził porty w Sudanie, Egipcie, Danii, Finlandii i Szwecji. – Wizyta w Polsce i innych krajach ma na celu przyspieszenie rozwoju przyjacielskich stosunków oraz wymiany między Chinami i odwiedzanymi państwami – tłumaczył podczas konferencji zwołanej w Warszawie Li Xin, naczelnik wydziału politycznego i biura prasowego chińskiej ambasady.
Okręty wejdą do gdyńskiego portu w środę rano. – Na wysokości Półwyspu Helskiego będzie na nich czekała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, która na chwilę przerwie udział w ćwiczeniach „Ostrobok”. Nasza jednostka odprowadzi gości do Gdyni, a następnie wróci na Bałtyk – zapowiada kpt. mar. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów. Oficjalne powitanie nastąpi w porcie. Chińczyków będzie reprezentował kadm. Jianxum Wang, gospodarzy zaś – wiceadm. Marian Ambroziak, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz kadm. Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.
– Wizyta Chińczyków ma charakter kurtuazyjny. Przedstawiciele zespołu w kolejnych dniach obejrzą między innymi Centrum Operacji Morskich oraz Akademię Marynarki Wojennej, a chińscy marynarze rozegrają z naszymi towarzyski mecz piłki nożnej – informuje kpt. mar. Płonecki. Odbędzie się on w piątek, na Narodowym Stadionie Rugby. Tego samego dnia delegacje chińska i polska złożą kwiaty pod pomnikiem Obrońców Polskiego Wybrzeża na Westerplatte, na Zatoce Gdańskiej zaś zostaną zorganizowane polsko-chińskie zawody wioślarskie.
W sobotę okręty z Chin otworzą pokłady dla zwiedzających. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można obejrzeć w godzinach 8.30 – 16.30, natomiast pozostałe jednostki pomiędzy 8.30 a 18. – Dzień później Chińczycy opuszczą Gdynię i wyruszą w dalszą część rejsu – mówi kpt. mar. Płonecki. W planach mają jeszcze odwiedzenie Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, Timoru Wschodniego oraz Indonezji.
Początek wizyty azjatyckich okrętów zbiegnie się z 66. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. Jest ona efektem umowy o partnerstwie strategicznym, którą podpisano w 2011 roku. W lipcu tego roku w Chinach gościł wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Rozmawiał tam na temat bezpieczeństwa w Azji i Europie, a także odwiedził bazę sił morskich w Szanghaju. W przyszłym roku oficerowie z Chin mają się pojawić na kursach w polskich uczelniach wojskowych.
Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej aż do początku lat 90. podlegała wojskom lądowym. Po usamodzielnieniu w szybkim tempie rozrasta się i modernizuje. Dziś uchodzi za drugą co do wielkości i siły marynarkę na świecie. Dzieli się na trzy floty: Morza Północnego z główną bazą w Qingdao, Morza Wschodniego z siedzibą w Ningbo oraz Morza Południowego z bazą w Zhanjiang. Chińska marynarka dysponuje między innymi 65 okrętami podwodnymi, lotniskowcem, trzema okrętami desantowymi, 44 fregatami i 24 niszczycielami.
autor zdjęć: US Navy
komentarze