moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chińskie okręty pierwszy raz w Polsce

Trzy okręty chińskie zawiną w przyszłą środę do portu w Gdyni. Na Bałtyku przywita je korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”. Będzie to pierwsza tego typu wizyta w historii. Chińczycy spotkają się przedstawicielami polskiej marynarki wojennej, rozegrają z naszymi marynarzami mecz piłki nożnej i otworzą pokłady swych okrętów dla zwiedzających.

W Gdyni pojawią się niszczyciel rakietowy CNS „Jinan”, fregata CNS „Yiyang”, a także jednostka zaopatrzeniowa CNS „Qiandaohu”. Należą one do 152 Okrętowej Grupy Zadaniowej, która niedawno zakończyła misję antypiracką w Zatoce Adeńskiej, a pod koniec sierpnia wyruszyła w pięciomiesięczny rejs dookoła świata. Łącznie na pokładach chińskich okrętów znajduje się przeszło 813 oficerów, podoficerów, marynarzy, lotników i członków obsługi, którzy dbają o dwa śmigłowce. Do tej pory zespół odwiedził porty w Sudanie, Egipcie, Danii, Finlandii i Szwecji. – Wizyta w Polsce i innych krajach ma na celu przyspieszenie rozwoju przyjacielskich stosunków oraz wymiany między Chinami i odwiedzanymi państwami – tłumaczył podczas konferencji zwołanej w Warszawie Li Xin, naczelnik wydziału politycznego i biura prasowego chińskiej ambasady.

Okręty wejdą do gdyńskiego portu w środę rano. – Na wysokości Półwyspu Helskiego będzie na nich czekała korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, która na chwilę przerwie udział w ćwiczeniach „Ostrobok”. Nasza jednostka odprowadzi gości do Gdyni, a następnie wróci na Bałtyk – zapowiada kpt. mar. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3 Flotylli Okrętów. Oficjalne powitanie nastąpi w porcie. Chińczyków będzie reprezentował kadm. Jianxum Wang, gospodarzy zaś – wiceadm. Marian Ambroziak, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz kadm. Mirosław Mordel, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

– Wizyta Chińczyków ma charakter kurtuazyjny. Przedstawiciele zespołu w kolejnych dniach obejrzą między innymi Centrum Operacji Morskich oraz Akademię Marynarki Wojennej, a chińscy marynarze rozegrają z naszymi towarzyski mecz piłki nożnej – informuje kpt. mar. Płonecki. Odbędzie się on w piątek, na Narodowym Stadionie Rugby. Tego samego dnia delegacje chińska i polska złożą kwiaty pod pomnikiem Obrońców Polskiego Wybrzeża na Westerplatte, na Zatoce Gdańskiej zaś zostaną zorganizowane polsko-chińskie zawody wioślarskie.

W sobotę okręty z Chin otworzą pokłady dla zwiedzających. Niszczyciel rakietowy „Jinan” będzie można obejrzeć w godzinach 8.30 – 16.30, natomiast pozostałe jednostki pomiędzy 8.30 a 18. – Dzień później Chińczycy opuszczą Gdynię i wyruszą w dalszą część rejsu – mówi kpt. mar. Płonecki. W planach mają jeszcze odwiedzenie Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, Timoru Wschodniego oraz Indonezji.

Początek wizyty azjatyckich okrętów zbiegnie się z 66. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Chińską Republiką Ludową. Jest ona efektem umowy o partnerstwie strategicznym, którą podpisano w 2011 roku. W lipcu tego roku w Chinach gościł wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Rozmawiał tam na temat bezpieczeństwa w Azji i Europie, a także odwiedził bazę sił morskich w Szanghaju. W przyszłym roku oficerowie z Chin mają się pojawić na kursach w polskich uczelniach wojskowych.

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej aż do początku lat 90. podlegała wojskom lądowym. Po usamodzielnieniu w szybkim tempie rozrasta się i modernizuje. Dziś uchodzi za drugą co do wielkości i siły marynarkę na świecie. Dzieli się na trzy floty: Morza Północnego z główną bazą w Qingdao, Morza Wschodniego z siedzibą w Ningbo oraz Morza Południowego z bazą w Zhanjiang. Chińska marynarka dysponuje między innymi 65 okrętami podwodnymi, lotniskowcem, trzema okrętami desantowymi, 44 fregatami i 24 niszczycielami.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze

~TomUK
1443854460
A w tym samym czasie na morzu srudziemnym cwicza z rosjanami w okolicy syrii - chroniac baze lotnicza assada na ktorej sa rosyjskie samoloty bojowe. A my im wizyte towarzyska pozwalamy urzadzac? Prawdziwym powodem ich wizyty jest wsparcie floty baltyckiej w kalinigradzie w razie rozszezenia sie konfliktu Syryjskiego. Narazie mamy budowanie sily w regionei dzialania. Kiedy nadejdzie czas podejmowania decyzji przez politykow i dyplomatow wtedy ich obecnosc bedzie miala znaczenie przy negocjacjach.
80-40-2A-A7

Serwis K9 w Polsce
 
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
WAT-owskie eksperymenty na ISS
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Ratownicy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Przysięga w Limanowej
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Piedimonte – samobójcza misja
Pokazali bojowego ducha
Honor weteranom misji!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO