moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Teren po armii sprzedany. Zysk – na modernizację

XIX-wieczny Folwark Edwardowo w Poznaniu, który kiedyś należał do wojska, został sprzedany za 5,6 mln zł. Agencja Mienia Wojskowego podzieliła nieruchomość na pięć działek i zorganizowała przetarg. Jeden z nowych właścicieli zamierza odrestaurować przedwojenny dwór, w którym kiedyś mieściła się Wojskowa Administracja Koszar.

Działki, które Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaż, znajdują się przy ulicy Bukowskiej, po zachodniej stronie Poznania. Część tego terenu jest zabytkowa – znajduje się tu Folwark Edwardowo, którego historia sięga XIX wieku. W latach powojennych razem z położonym pół kilometra dalej lotniskiem Ławica teren przejęło wojsko. Przy Bukowskiej znajdował się skład materiałowy wykorzystywany przez wojska lotnicze, a w zabytkowej willi siedzibę miała m.in. Wojskowa Administracja Koszar. Kilka lat temu, kiedy wojsko opuściło lotnisko Ławicę, AMW przekazała jego wojskową część samorządowi, a działki przy Bukowskiej postanowiła sprzedać.

Działki pod młotek

Na licytację trafiło w sumie pięć działek. Ceny wywoławcze wahały się od 1 mln 200 tys. złotych do aż 8 milionów. – Choć te najdroższe nie znalazły kupca, to udało nam się sprzedać trzy działki. Wszystkie znajdują się w granicach terenu wpisanego do rejestru zabytków jako zespół dworsko-parkowy i folwarczny Edwardowo – mówi Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego.

Pierwszą działkę o powierzchni ponad 2 hektarów kupiła osoba prywatna. Na jej terenie znajduje się m.in. dwór z parkiem, oraz fragment zabytkowej bramy. – Nieruchomość wylicytowano za 1 milion 919 tysięcy złotych. Jednak ze względu na zabytkowy charakter zwycięzca mógł liczyć na 50-procentową bonifikatę, którą była objęta część działki – dodaje rzeczniczka AMW. Ostatecznie więc nabywca zapłacił ponad 1,06 mln zł.

Dwie inne działki o łącznej powierzchni ponad 2,5 hektara wylicytowała firma budowlana. Znajdują się tu m.in. zabytkowa brama i budynki magazynowe. Po uwzględnieniu bonifikaty zwycięzca przetargu zapłaci za obie nieruchomości 4,5 mln zł.

Hotel? A może galeria?

Co stanie się z zabytkowymi terenami, na których kiedyś stacjonowało wojsko? Nowi właściciele nie ujawniają planów, ale wiadomo, że nieruchomości mogą być przeznaczone na działalność usługową lub handlową. Atutem dla inwestorów jest lokalizacja. Teren znajduje się 7 kilometrów od autostrady A2 i 500 metrów od Portu Lotniczego Ławica. Jednak nowi właściciele przy wszelkich pracach będą musieli liczyć się z zaleceniami konserwatora zabytków.

– Wiemy, że nabywca pierwszej działki planuje renowację willi oraz otaczającego ją parku – mówi Małgorzata Golińska. Zalecenia konserwatorskie przewidują, że bryła budynku nie może ulec żadnym zmianom, ochroną konserwatorską objęta jest również stolarka drzwi. Każdy nowy budynek, jaki powstanie na tym terenie będzie musiał być utrzymany w stylu zabytkowych zabudowań.

Zyski ze sprzedaży poznańskich nieruchomości zasilą Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności Agencja przekazała już na ten cel ponad 1,69 mld złotych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1442928360
To może sprzedajcie Hindusom jeżeli znajduje się przy ruchliwej drodze głównej. Właśnie Hindusi byli zainteresowani zakupem zamku w Baranowie Sandomierskim który niedawno został wystawiony na sprzedaż ale znajduje się zbyt daleko od drogi głównej. Wyprzedajcie wszystko co się da w POlsce, niszczcie naszą kulturę, tożsamość narodową ale jak przyjdzie co do czego to.... na Polaków nie liczcie!
07-26-0C-B8

By Polska była bezpieczna
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
NATO on Northern Track
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Bohater odtrącony
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO