Polska cyberprzestrzeń jest źle chroniona i stale narażona na ataki – mówi kmdr por. dr Katarzyna Karwacka z Akademii Marynarki Wojennej. Między innymi z tych powodów AMW postanowiła uruchomić studia podyplomowe z cyberbezpieczeństwa. Nowy kierunek ruszy jesienią. – Mało jest specjalistów w tej dziedzinie. Chcemy to zmienić – dodaje kmdr por. Karwacka.
Utworzenie studiów dotyczących cyberbezpieczeństwa zaproponował Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Kmdr por. dr Katarzyna Karwacka przywołuje raport Najwyższej Izby Kontroli, która krytycznie oceniła ochronę naszej cyberprzestrzeni. – Dlatego bezpieczeństwo w tej dziedzinie powinno się stać dla nas wszystkich priorytetem – uważa.
Kwalifikacje na nowym kierunku będą mogły podnosić osoby, których praca jest związana z szeroko pojętym bezpieczeństwem i obronnością państwa. Oferta gdyńskiej Akademii jest skierowana zarówno do mundurowych, jak i cywili. Mogą więc z niej skorzystać np. pracownicy administracji publicznej, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. – Kierunkiem zainteresowało się już wojsko, policja oraz kilka firm informatycznych – przyznaje oficer z Akademii.
Aby zostać studentem cyberbezpieczeństwa, trzeba mieć dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia. Kandydat musi złożyć m.in. zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności. Na studiach jest tylko 20 miejsc, a o przyjęciu decyduje m.in. kolejność zgłoszeń.
Studia ruszą w październiku i potrwają rok. Program przewiduje 200 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. – Zawiera treści z zakresu bezpieczeństwa z uwzględnieniem zapewnienia ochrony systemów, infrastruktury teleinformatycznej oraz samych informacji – wylicza Karwacka.
Zajęcia obejmą m.in. prawo (przestępstwa komputerowe i ich ściganie), audyt systemów teleinformatycznych, zarządzanie bezpieczeństwem informacji i ochronę informacji niejawnych. Pojawią się też wykłady z kryptografii, analizy śledczej oraz najnowszych technik i narzędzi związanych z cyberprzestępczością. Poprowadzi je m.in. mgr inż. Witold Sobolewski, biegły sądowy w zakresie informatyki śledczej, który wykonał ponad 4 tysiące ekspertyz dotyczących na przykład odzyskiwania danych. Z kolei dr inż. Jerzy Kosiński to biegły sądowy w dziedzinie przestępczości komputerowej i kart płatniczych. Jest członkiem Grupy Roboczej ds. Cyberprzestępczości Interpolu i Grupy Eksperckiej ds. Cyberprzestępczości Europolu.
autor zdjęć: Krzysztof Miłosz/ AMW
komentarze