moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielkie podniebne show w Radomiu

Dwa dni i dwadzieścia godzin podniebnych ewolucji najlepszych pilotów z Polski, Czech, Włoch i Hiszpanii. Radomski Air Show od lat przyciąga miłośników lotnictwa z całego świata. W tym roku organizatorzy pokazów przygotowali niespodziankę – publiczność zostanie sfotografowana i to w niezwykły sposób, czyli z pokładu śmigłowca.


Film: Foto Poork / materiały organizatora

Zdjęcie zostanie zrobione w przerwie pokazów. Kiedy – organizatorzy dopiero poinformują. Będzie świetnej jakości, wykonane w tak wysokiej rozdzielczości, że sfotografowani na lotnisku po powiększeniu będą się mogli bez problemu rozpoznać na zdjęciu.

Air Show odbędzie się w przedostatni weekend wakacji, 22 i 23 sierpnia w Radomiu. Każdego dnia przez 10 godzin na niebie będą się odbywały akrobacje lotnicze. – W poprzednich latach gwiazdami pokazów byli soliści, w tym roku stawiamy na zespoły akrobacyjne – mówi ppłk Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Patrouille Suisse

Jednym z nich będzie Patrouille Suisse ze szwajcarskich sił powietrznych. – W związku z planami wycofania z eksploatacji samolotów Northrop F-5E Tiger II, którymi latają piloci tego zespołu, tegoroczny ich występ będzie ostatnią okazją obejrzenia na polskim niebie tego typu statków powietrznych – zachęcają organizatorzy show. Swoje umiejętności zaprezentuje także Patrulla Águila, zespół akrobacyjny sił powietrznych Hiszpanii. Formacja powstała 30 lat temu. Od początku stacjonuje w bazie San Javier i wykonuje pokazy na samolotach szkolnych C-101, pomalowanych w czerwono-biało-żołte barwy zespołu. Razem wykonują akrobacje na siedmiu samolotach, na ósmym – solista. W Radomiu będzie też można podziwiać hiszpańskie śmigłowce Eurocopter Colibri i grupę Patrulla Aspa. Do Polski przylecą ponadto piloci duńskiego zespołu Baby Blue, łotewskiego Baltic Bees oraz jordańskiego Royal Jordanian Falcons. – Jeden z najatrakcyjniejszych pokazów dadzą na samolotach MB-399 Włosi z zespołu Frecce Tricolori 313 Grupy Pokazowej z bazy lotniczej Rivolto – sądzi ppłk Goławski. Podczas pokazów nie zabraknie rzecz jasna Polaków. Do występu szykują się Biało-Czerwone Iskry oraz Orlik.

Oprócz grup akrobacyjnych do Radomia przylecą też m.in. turecki śmigłowiec bojowy ATAK T129, austriackie Pilatusy, PC-7 oraz francuskie samoloty bojowe Rafale.


Tegoroczne AirShow jest poświęcone pamięci gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, lotniczego asa z czasów II wojny światowej, uczestnika powietrznej bitwy o Anglię. Z tej okazji w Radomiu zostanie zaprezentowany myśliwiec MiG-29UB o numerze 4105 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Samolot otrzymał podczas przeglądu technicznego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 okolicznościowe malowanie – odznakę rozpoznawczą jednostki na grzbiecie oraz dwie sylwetki generała Skalskiego na wewnętrznych powierzchniach stateczników pionowych. MiG w nowej szacie pierwszy raz zostanie pokazany publiczności.

Nie zawiodą się też miłośnicy efektów specjalnych. 22 i 23 sierpnia samoloty bojowe naszych sił powietrznych będą symulować dwa ataki na cele naziemne, czyli misję „Close Air Support”. Jeden wykonają piloci myśliwsko-bombowych Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, drugi – piloci F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. – Podczas przelotu tych samolotów nad lotniskiem zostaną zdetonowane beczki wypełnione łatwopalną cieczą. Odstęp między detonacjami w serii wyniesie tylko 0,2 s, więc fotografowie muszą wykazać się refleksem – zapowiadają organizatorzy.

Frecce Tricolori

Swoje umiejętności zaprezentują również żołnierze z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego, stacjonujący na lotnisku w Krzesinach. 12 wojskowych wykona skok ze spadochronem, rozwijając w jego trakcie flagi państw uczestniczących w pokazach oraz NATO. W pokazie wezmą udział instruktorzy oraz skoczkowie, którzy wykonali od 1300 do 8500 skoków. Większość z nich to zawodnicy – reprezentanci Wojska Polskiego oraz kadry narodowej w spadochroniarstwie.

Podczas Air Show pokazy będą się odbywały i w powietrzu, i na ziemi. Na lądzie będzie można zobaczyć m.in. Rosomaki, Leopardy, PT-91, pojazdy typu HMMVW, BRDM-2, M-ATV, stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakietowe, roboty saperskie, zestawy nurkowe, bezzałogowe pojazdy podwodne, sprzęt obserwacyjny oraz wyposażenie jednostek specjalnych.

Pokazy rozpoczynają się o godzinie 9.00. Bilety będzie można kupić godzinę wcześniej lub na stronie ebilet.pl.

EK

autor zdjęć: Foto Poork, Mirosław Gawroński, Bartosz Bera

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pytania o europejską tarczę
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Orzeł dla bohaterów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
I zdobyliśmy!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO