Decyzje o zakupie śmigłowców wielozadaniowych dla SZRP spowodują, że te zakłady będą miały kolejne zamówienia i miejsca pracy – mówiła premier Ewa Kopacz podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi.
W wizycie Prezes Rady Ministrów w łódzkich zakładach lotniczych towarzyszyli wicepremierzy Janusz Piechociński i Tomasz Siemoniak, którzy wspólnie z premier zwiedzili linię produkcyjną Wojskowych Zakładów Lotniczych.
– Wojskowe Zakłady Lotnicze powstały w 1945 roku. Dzisiaj zajmują się remontami generalnymi i modernizacją śmigłowców. To są zakłady, które radzą sobie świetnie. W tej chwili mają podpisane umowy na 112 milionów złotych. W perspektywie najbliższych lat osoby, które są zatrudnione w Łodzi i Dęblinie mają zapewnioną pracę – mówiła premier Ewa Kopacz podczas wizyty.
– Chcemy, aby te zakłady rozwinęły się tak, jak i inne zakłady lotnicze w Polsce. Stąd, wymagając w przetargu na śmigłowce remontów i modernizacji śmigłowców w polskim zakładzie wskazaliśmy właśnie Łódź, chcąc dać Łodzi szansę na rozwój. Taką, jaką otrzymały inne zakłady w Polsce – podkreślił wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. – Jesteśmy w końcowej fazie negocjacji kontraktu – podkreślił szef MON w odniesieniu do umowy na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla armii.
– Przyszłe zamówienia naszej armii chcemy lokować w polskim przemyśle obronnym. W tym roku 5,5 mld zł wydamy w polskim przemyśle obronnym, to jest blisko 70 proc. wydatków. Te pieniądze tworzą miejsca pracy. - Chcemy, aby plan modernizacji armii do roku 2022 był jedną z lokomotyw rozwoju i przypływu technologii do Polski – dodał szef MON.
Wicepremier Janusz Piechociński zaznaczył, że przemysł zbrojeniowy jest jednym z ważniejszych sektorów polskiej gospodarki. – To także branża, w której duże znaczenie mają innowacyjne technologie oraz współpraca nauki i biznesu - dodał wicepremier.
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. są nowoczesną, stale rozwijającą się firmą, zapewniającą wysoką sprawność eksploatacyjną floty statków powietrznych będących na wyposażeniu lotnictwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to również jedna z wiodących firm europejskich branży lotniczej, która ugruntowała swoją pozycję na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym dzięki niestandardowej działalności remontowo-modernizacyjnej.
Praca Zakładów koncentruje się na remontach głównych oraz obsługach i modernizacjach śmigłowców typu Mi-2, Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24 oraz Kaman SH-2G. Spółka specjalizuje się również w usługach w zakresie pokryć galwanicznych, metrologii oraz obróbki mechanicznej. Zakłady współpracują również z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych realizując procedury przedłużania kalendarzowego resursu technicznego śmigłowców Mi-8, Mi-14 i Mi-24.
Źródło: DKS MON, mg.gov.pl
autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DKS MON
komentarze