moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Baltops” dziś i wczoraj

Gdy polscy marynarze obserwowali ćwiczenia „Baltops”, zazdrościli żołnierzom NATO sprzętu i wyszkolenia. Teraz to w Polsce rozpoczynają się te wielkie morskie manewry Sojuszu. I są otwartą demonstracją wsparcia dla partnerów ze wschodniej flanki – pisze komandor Janusz Walczak oficer marynarki wojennej.

Polska Marynarka Wojenna 23 lata temu po raz pierwszy została zaproszona do obserwowania ćwiczeń „Baltops” w ramach programu „Partnerstwo dla pokoju”. Pamiętam ten czas. Marynarze z wielu powodów podchodzili do manewrów z rezerwą. Dlaczego? Na Bałtyku nie ucichły jeszcze odgłosy potężnych salw 406-milimetrowej artylerii pancernika USS „Iowa”, który kilka lat wcześniej wspierał politykę Zachodu podczas ćwiczeń „Baltops”. My wtedy byliśmy w Układzie Warszawskim po przeciwnej stronie barykady. I z tej pozycji obserwowaliśmy manewry na Bałtyku. Nie ukrywam, że robiła na nas wrażenie potęga militarna, skuteczność taktyki i solidarność państw NATO.

Nie wierzyliśmy wówczas we własne marynarskie umiejętności. Uważaliśmy się za gorszych. Zazdrościliśmy też żołnierzom NATO wyposażenia i sprzętu. Dodatkowo Zachód nas nie znał. Mimo że flota wojenna zawsze jest w awangardzie kontaktów międzynarodowych, a na oceanach nie ma granic, to jednak trzeba czasu, by poznać drugą stronę i zasłużyć na szacunek.

Z czasem wszystko się zmieniło. Jeszcze przed wejściem Polski do NATO, „oswajaliśmy” się z zachodnimi sojusznikami jako obserwatorzy szkoleń i ćwiczeń. Po 1999 roku, gdy Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu, nasze relacje jeszcze bardziej się zacieśniały.

Okazaliśmy się dobrymi marynarzami, a w niektórych dziedzinach, jak choćby zwalczanie min morskich, należymy do europejskiej czołówki. Zaczęliśmy też powoli modernizować flotę wojenną. Od lat zaniedbana i niedofinansowana doczekała się decydentów, którzy są gotowi przydzielić odpowiednie środki i konsekwentnie realizować plany modernizacyjne. Efekty zobaczymy już tego lata.

Ale wracając do ćwiczeń „Baltops”, warto podkreślić, że mają one wybitnie międzynarodowy charakter. Jednemu dowódcy podlegają jednostki różnych bander. Tymczasem w innych rodzajach sił zbrojnych mieszane, wielonarodowe jednostki taktyczne to nadal rzadkość.

Ale flota wojenna jest przede wszystkim narzędziem polityki międzynarodowej. A w wypadku „Baltops 2015” to polityka przez duże „P”. Ćwiczenia zgromadziły jednostki marynarki wojennej, lotnictwo i siły desantowe pod połączonym dowództwem operacyjnym sił morskich NATO (MARCOM). Wielkość manewrów też robi wrażenie. W tej części Europy podobnych, jeśli chodzi o liczbę jednostek i bander, jeszcze nie było. Wśród okrętów są te o największych zdolnościach w swoich klasach, jak choćby okręty desantowe, nosiciele śmigłowców czy okręty tworzące system obrony przeciwrakietowej USA.

W tym roku w „Baltops” bierze udział zespół dużych okrętów nawodnych normalnie stacjonujących na południowej flance NATO, głównie na Morzu Śródziemnym – Standing NATO Maritime Group-2. Jego przejście na Bałtyk to bardzo mocny sygnał wsparcia przez NATO wschodniej flanki. Jest to realizacja zapowiedzi z ubiegłorocznego szczytu NATO w Newport.

Polska Marynarka Wojenna wystawiła na ćwiczenia jeden z najliczniejszych zespołów okrętowych. Chcemy bowiem doskonalić umiejętności współpracy w środowisku międzynarodowym oraz zademonstrować na forum NATO swoją gotowość do realizacji zobowiązań.

Wreszcie to właśnie w Polsce ćwiczenia „Baltops15” się rozpoczęły. Po wyjściu z Gdyni zespoły bojowe na Zatoce Gdańskiej przystąpiły do morskiego etapu manewrów. 

kmdr Janusz Walczak
oficer Marynarki Wojennej RP

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zachować właściwą kolejność działań
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Ocalały z transportu do Katynia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Kolejne FlyEle dla wojska
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO