Wystawa „Krakowscy Wyklęci", cykl spotkań poświęconych rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu oraz otwarcie Muzeum Powstań Śląskich – to projekty, które zwyciężyły w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku”. Laureatów wskazali internauci.
– Historia może być inspirująca, ale tylko wtedy, gdy nie będzie zbiorem archiwalnych faktów, a jej tłumaczeniem zajmą się ludzie z wielką pasją – mówił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski na gali wręczenia nagród w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku”. Muzeum organizuje konkurs od siedmiu lat, żeby co roku wyróżnić autorów najciekawszych inicjatyw historycznych.
Bohaterowie podziemia
Tym razem do plebiscytu zgłoszono blisko 200 inicjatyw z całej Polski. Spośród nich jury wyłoniło 15 finalistów w trzech kategoriach. Ostatecznych zwycięzców wybrali internauci.
Najbardziej spodobała się ekspozycja „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wystawa upamiętnia 14 bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w konspiracji w latach 1944–1956 walczyli o niepodległość Polski. Byli wśród nich weterani I wojny, szeregowi żołnierze kampanii wrześniowej, konspiracji antyniemieckiej, a także cywile. – Chcieliśmy przywrócić dumę tym niezłomnym ludziom – mówił odbierając nagrodę Michał Niezabitowski, prezes muzeum. Ekspozycja przedstawia fotografie, dokumenty, relacje i pamiątki z tamtego okresu, m.in. broń.
Rotmistrz Pilecki. Wkrótce film
Natomiast w kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze przedsięwzięcie głosujący uznali otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Dzięki nowej placówce zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądało życie na Górnym Śląsku w czasach walk o niepodległość. Ekspozycja mieści się na czterech piętrach. Zaraz po wejściu zwiedzający znajdzie się w sali, której wystrój nawiązuje do wyglądu głównej ulicy miasta w okresie powstań. W muzeum można też obejrzeć np. zrekonstruowaną salę Pałacu Wersalskiego, w którym podpisano traktat.
„Projekt – Pilecki” to przedsięwzięcie, które zwyciężyło w konkursie w kategorii „Edukacja i multimedia”. W ramach inicjatywy w różnych miejscach Polski odbyły się spotkania poświęcone postaci rotmistrza, dobrowolnego więźnia Auschwitz i jednego z największych polskich bohaterów XX wieku. Można było np. przejść trasę ucieczki Pileckiego z obozu, powstał też portal internetowy na temat rotmistrza.
Autorzy projektu – Stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia chcieli w ten sposób zebrać pieniądze na fabularyzowany dokument o życiu Witolda Pileckiego. Wiceprezes Auschwitz Memento, Zbigniew Klima, zapowiedział, że kinowa premiera filmu odbędzie się we wrześniu, w 75. rocznicę deportacji rotmistrza do Oświęcimia.
autor zdjęć: Muzeum Historii Polski
komentarze