moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Meble marszałka wracają do Sulejówka

Jeszcze rok temu nikt nie podejrzewał, że meble znajdujące się w pałacu w Helenowie, obecnie ośrodku reprezentacyjnym MON, należały niegdyś do marszałka Józefa Piłsudskiego. Kiedy pracownicy Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku odnaleźli meble, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podjął decyzję o przekazaniu ich Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego.


Uroczystość przekazania zabytkowych przedmiotów odbyła się dzisiaj w Dworku Milusin w Sulejówku. – Mamy wielką satysfakcję, że meble dziś wracają do tego miejsca – mówił Tomasz Siemoniak, wicepremier, minister obrony narodowej.

Wśród zabytkowych przedmiotów są m.in. stół, krzesła i komody kupione w 1923 roku z funduszy Komitetu Daru Żołnierza. Oprócz tego do muzeum wróciły dwa pejzaże miejskie z Wilna autorstwa Ignacego Pinkasa, obraz Kazimierza Stabrowskiego „Staw w parku” oraz „Szaman” – rzeźba autorstwa jego żony, Julii Stabrowskiej. Wszystkie te przedmioty znajdowały się w dworku marszałka w Sulejówku. Latem 1947 roku władze komunistyczne zdecydowały o ich wywiezieniu. – Zostały odnalezione dopiero w maju 2014 roku w pałacyku MON w Helenowie – mówi płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa. Na ich ślad naprowadził pracowników muzeum Janusz Onyszkiewicz, były wiceminister obrony. Szef MON Tomasz Siemoniak przekazał je następnie Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. – Marszałek jest dla nas, Polaków, postacią niezwykle ważną. Dlatego wielką wagę przykładamy do kultywowania pamięci o nim. Wojsko chętnie wspiera takie instytucje jak Muzeum Józefa Piłsudskiego. Gdy okazało się, że w jednym z budynków MON-u znajdują się historyczne pamiątki, z radością postanowiłem przekazać je w miejsce, w którym będą mogły je oglądać tysiące Polaków – mówił Tomasz Siemoniak. 

Film: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Nowe eksponaty w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku będzie można zobaczyć już w najbliższy weekend. Wybudowany w 1923 roku dworek „Milusin” był darem Komitetu Żołnierza Polskiego dla Józefa Piłsudskiego. Marszałek mieszkał tam do 1926 roku z żoną Aleksandrą i córkami – Wandą i Jadwigą. W okresie PRL-u urządzono w nim przedszkole. O odzyskanie dworku starała się przez wiele lat Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, założona przez córki marszałka. Udało się to w 2000 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1424571060
potrzebujemy BWP.a a nie mebli ... .
4B-26-E9-39
~Katol
1424570340
https://www.youtube.com/watch?v=nejl6wel1T8
4B-26-E9-39
~Katol
1424452740
Co tam meble . ale tak wąsy w słoiku - jako wojskowe relikwia , to było by już coś.
4B-26-E9-39

Logistycy pod lupą
Bieg ku pamięci bohaterów
Armia testuje roboty do transportu
Bez zmian w emeryturach
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Wraki w sonarze
Borsuki zdały wodny egzamin
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
NATO i USA o Iranie
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Generał z cienia
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Symbol skupiający wiele znaczeń
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Wodny chrzest Borsuków
Syndrom Karbali
Czerwieńsze będą…
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Początek wielkiej historii
Przyszłość „Łucznika”
Bez schematów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Groźny incydent w Libanie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Skrzydlaci komandosi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Uczczono ofiary zamachu majowego
JW Agat: idziemy po młodych!
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Adaptacja i realizm
Hornet czyli „polski Shahed”
Wyścig Stalina
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ostatni most
Jak wojsko chroni lotniska?
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wojsko zaprasza rodziny
Huta Częstochowa bliżej wojska
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Od cyberkursu po mundurówkę
Ready for Every Scenario
Biało-czerwona na Monte Cassino
Specjalsi przeciw flocie cieni
Wypadek w PKW UNIFIL
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO