Najpierw ćwiczenia z kanadyjskimi zwiadowcami, a potem kompanią spadochronową. Łatwo nie było. Strzelanie w trzydziestostopniowym mrozie, desant z pokładu Herkulesa C-130J, zdobywanie mostów przeciwnika i budowanie zasadzek. Żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej wzięli udział w ćwiczeniu „Rafale Blanche 2015” w Kanadzie.
– Na szkolenie pojechało 20 żołnierzy z 6 Batalionu Dowodzenia. To spadochroniarze z kompani rozpoznawczej – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Podstawowy cel szkolenia to przygotowanie do różnego rodzaju operacji wojskowych, od tradycyjnych działań bojowych po konflikty asymetryczne – dodaje rzecznik. Podkreśla, że utrudnieniem był wymagający teren i zimowe warunki atmosferyczne.
W manewrach „Rafale Blanche” poza Polakami i Kanadyjczykami wzięli udział także Francuzi. W sumie 2800 żołnierzy korzystało z 800 różnego typu pojazdów, śmigłowców oraz samolotów transportowych.
Rakiety śnieżne i tobogany
Polacy szkolili się z żołnierzami 1 Królewskiego Batalionu 22 Pułku, który stacjonuje w bazie Valcartier (prowincja Quebec). Spadochroniarze poznali historię, strukturę i wyposażenie jednostki oraz specyfikę działania kanadyjskich zwiadowców. Na początek wzięli udział w szkoleniu teoretycznym. Uczyli się o zasadach działania w niskiej temperaturze. Instruktorzy mówili im, w jaki sposób arktyczne warunki wpływają na organizm i działania żołnierzy, a także na właściwości broni.
– Przez tydzień szkoliliśmy się wspólnie z kanadyjskim plutonem rozpoznawczym. Pracowaliśmy na ich broni, trenowaliśmy marsze z wykorzystaniem rakiet śnieżnych i toboganów, czyli specjalnych sań do transportu towarów lub rannych – mówi ppor. Jarosław Kowalski, dowódca plutonu wyjazdowego. Spadochroniarze ćwiczyli się także w nawigacji terenowej.
Działali na pagórkowatym terenie, mocno ośnieżonym, gdzie temperatury w dzień wynosiły minus 15 stopni Celsjusza. – Trzeba było się przyzwyczaić do mrozu oraz do tego, że niektóre zadania wykonuje się inaczej, albo po prostu wolniej – dodaje oficer.
Żołnierze budowali bazy, szkolili się z zasad strzelania. Tygodniowe ćwiczenia zakończyli zajęciami w terenie, które trwały 24 godziny. Nocą temperatura spadała do minus trzydziestu stopni. – To był sprawdzian zdobytych wcześniej umiejętności. Musieliśmy wybrać odpowiednie miejsce na zorganizowanie bazy, a następnie rozbić tam namioty, ogrzać je lampami i kuchenkami naftowymi – mówi ppor. Kowalski.
Najpierw desant
Po ogólnej części szkolenia Polacy dołączyli do jedynej w pułku kompanii spadochronowej. W ośrodku szkolenia naziemnego przygotowywali się do desantowania, poznając procedury obowiązujące skoczków na pokładzie samolotu i w czasie zrzutu. – Są one bardzo podobne do naszych. Różnica polegała na tym, że w Polsce desantujemy się z pokładu C-130 Hercules przez boczne drzwi, a w Kanadzie wykonaliśmy skok z rampy tego samolotu – opowiada st. kpr. Michał Pach, instruktor spadochronowy. – Taki wariant jest dla żołnierzy o wiele wygodniejszy. Skoczek jest od razu ułożony tyłem do kierunku lotu. Zmniejsza to ryzyko, że żołnierz wpadnie w obroty i splączą mu się linki od spadochronu.
Żołnierze wykonali skok z Herculesa C-130J z wysokości 300 metrów. Wszyscy skakali z kanadyjskimi spadochronami CT-1 z samoczynnym systemem otwarcia.
Skok spadochronowy rozpoczął ćwiczenie „Rafale Blanche 2015”. Bezpośrednio po desantowaniu polscy zwiadowcy zostali przydzieleni do lekkiej kompanii, która miała za zadanie opanować wyznaczony obiekt. – Musieliśmy także zdobyć most i utrzymać swoje pozycje do nadejścia wojsk własnych. Później przygotowaliśmy trzy zasadzki, tak aby spowolnić i zmylić jednostki przeciwnika – opowiada ppor. Kowalski.
Podczas ostatniego zadania polskich żołnierzy wzmacniały dwie sekcje snajperów oraz para śmigłowców UH-1.
Strzelanie kontrolowane
Spadochroniarze korzystali z kanadyjskiej broni – 5,56 mm karabinów C7 i C8, sprzętu łączności oraz z systemu symulacji pola walki. Żołnierze wyposażeni byli w czujniki (montowane m.in. na hełmie i kamizelce), niewielki ekran, laserową broń i nadajnik GPS. Każde trafienie sygnalizowane było dźwiękiem, a na ekranie pokazywał się komunikat, jaką czynność trzeba wykonać, by uratować poszkodowanemu życie. – Jeżeli ktoś został postrzelony w rękę, to otrzymywaliśmy sygnał, że musimy użyć opaski uciskowej. To bardzo ciekawe doświadczenie. Poza tym, że sami mogliśmy kontrolować przebieg ćwiczenia, to jego organizatorzy na ekranach komputerów mogli śledzić każdy ruch żołnierza – dodaje podporucznik.
Żołnierze 6 Brygady z Kanadyjczykami współpracują od kilku lat. Co roku na szkolenia do Kanady wyjeżdżają spadochroniarze z innego batalionu. Rok temu w „Rafale Blanche” wzięli udział szturmani z Bielska-Białej. W tym roku 6 Batalion wysłał także kilku wojskowych, którzy wspólnie z żołnierzami 4 Regimentu Wsparcia Inżynieryjnego Armii Kanady wezmą udział w arktycznej szkole przetrwania.
autor zdjęć: Michał Klaczyński

komentarze