moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Skandynawska lekcja polonizacji

Umowa na dostawę Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego jest bardzo dobrym przykładem na to, jak należy realizować zamówienia zbrojeniowe. Kupiliśmy supernowoczesną, zagraniczną broń, a systemy niezbędne do jej używania zastosowaliśmy krajowe, nie rezygnując jednocześnie ze zobowiązań offsetowych sprzedającego – pisze Krzysztof Wilewski, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Od wysokich rangą wojskowych jeszcze kilka lat temu można było usłyszeć, że kupując uzbrojenie musimy się pogodzić z tym, że nie możemy liczyć na tak atrakcyjne i korzystne warunki, jakie mają np. Turcja, Izrael czy Indie.

Nie będę nawet ukrywał, że takie podejście – delikatnie rzecz ujmując – wzbudzało we mnie bardzo negatywne emocje. Bo niby co sprawia, że wymienione kraje mogą mieć taką wyjątkową pozycję? Geopolityczne położenie? Jak spokojna i bezpieczna jest nasza granica i jak pokojowo nastawiony jest nasz sąsiad, pokazała aneksja Krymu i wojna domowa na Ukrainie.

OK, przyznaję, że nie mamy tak dużej armii jak wymienione kraje, ale jeśli chodzi o budżet na wojsko, to w Europie nie ma obecnie innej armii, która planuje wydać tyle na modernizację ile my w ramach PMT 2013–2022.

Na szczęście od dawna już nie spotykam się z takim negatywnym, żeby nie powiedzieć strachliwym, podejściem do zakupów uzbrojenia. Wręcz przeciwnie, dominuje zdanie, które w pełni podzielam – to my rozdajemy karty i czas ustępstw i niekorzystnych dla nas umów dawno się skończył.

Świetnym na to przykładem jest umowa na NSM z 2008 roku. To był pierwszy, w mojej ocenie, kontrakt, który w pełni oddaje ideę polonizacji skomplikowanych systemów uzbrojenia, o której tak głośno jest teraz przy okazji tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Nie mając w kraju zaawansowanych rozwiązań rakietowych, zaryzykowaliśmy, zdecydowaliśmy się kupić innowacyjne, dopiero testowane rozwiązanie zachodnie, zyskując dzięki temu nie tylko dostęp do technologii, ale również, jako pierwszy klient, dobre, żeby nie powiedzieć wyjątkowe, warunki umowy.

Konsgberg zgodził się, aby poza pociskami i system dowodzenia wszystko inne, a więc nie tylko pojazdy i specjalistyczna zabudowa na nich, ale również radary i łączność, dostarczyły polskie podmioty. Co bardzo istotne, to norweska firma wzięła na siebie odpowiedzialność i gwarancje, że taka „fuzja” podsystemów będzie działała.

Norwegowie zgodzili się również – na nasze bardzo wyraźne żądanie – przeprowadzić dodatkowe testy rakiet, mające udowodnić, iż NSM osiągają wymagany przez nas zasięg około 200 kilometrów. Argumentowali wprawdzie, że nie sprzedaliby nam przecież niesprawnego i niepełnowartościowego produktu, ale koniec końców, wobec nieugiętego stanowiska MON, testy przeprowadzili na swój koszt.

Umowa na NSM z 2008 roku była w mojej ocenie nie tylko umową bardzo korzystną, ale przede wszystkim przełomową, jeśli chodzi o warunki, na jakich kupujemy od zachodnich firm zaawansowane systemy uzbrojenia. Cieszę się, że na równie korzystnych warunkach zawieramy drugi kontrakt z Konsgbergiem. Norweska firma zobowiązała się bowiem w ramach offsetu za warte kilkaset milionów zamówienie na drugi dywizjon NSM do sporego transferu najnowszych technologii rakietowych do Polski i stworzenia na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce centrum serwisowego pocisków, w którym rakiety będą obsługiwane i testowane oraz w razie potrzeby również naprawiane.

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~DIer
1419244320
Z Izraelem nie warto jak pokazała wojna w Gruzji.
A2-BC-CB-5D
~Katol
1418994060
Raz w roku powinniśmy odżałować i strzelić : NSM , AGM-65 Maverick, AGM-154 JSOW , ... tak , żeby wiedzieć to możemy i, że działa. Z mniejszymi łatwiej się dogadać : Finlandia, Norwegia, Korea, Izrael. Jesteśmy w połowie drogi do pierwszej ligi. Przykład ten pokazuje , że nie musimy wszystkiego rodzić , projektować i wytwarzać sami tym bardziej , że wojna rozegra się w ciągu pierwszych 3 dni. Należy rozpocząć pracę nad integracją NSM z śmigłowcami. p.s. NSM nie powstałby bez udział USA. amerykanie nawet jak dają technologie to i tak wypełni ją kontrolują. Nam musi zależeć najbardziej , by mieć nowoczesną armię.
4B-26-E9-39

Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Front przy biurku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Przygotowania czas zacząć
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gunner, nie runner
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strażacy ruszają do akcji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO