moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe przepisy mundurowe

Zamiast dwóch płaszczy – letniego i sukiennego – całoroczny. Koniec z białymi bluzo-koszulami. Piloci dostaną nowe kurtki. A pozostali żołnierze nowe swetry. Zmieni się sposób rozliczania należności mundurowych. Żołnierze raz w roku będą mogli odebrać wszystkie przysługujące im elementy umundurowania.


Prace nad zmianami w przepisach prowadzili specjaliści z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Wojskowego Ośrodka Badawczo- Wdrożeniowego Służby Mundurowej w Łodzi. Obowiązujące od 4 grudnia rozporządzenie określa m.in. szczegółowe warunki oraz normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i oraz tych, pełniących służbę kandydacką.

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie nowego sposobu rozliczania mundurów i elementów wyekwipowania. – Dotychczas żołnierze mogli pobierać należne im umundurowanie dopiero w miesiącu, w którym mijał termin jego użytkowania. Bywało, że elementy umundurowania pobierali kilka razy w roku. Teraz wprowadzona została tzw. należność roczna. Oznacza to, że mogą za jednym razem otrzymać z wojska wszystkie należne im w danym roku przedmioty. To wiele usprawnia – tłumaczy płk Jerzy Iwanicki, szef Szefostwa Służby Mundurowej w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych.

Mundury w szczegółach

Dzięki nowelizacji wszystkie elementy wojskowego umundurowania i wyekwipowania znalazły się w jednym dokumencie. W sumie to 39 zestawów, zróżnicowanych ze względu na m.in. korpus, stopień, stanowisko, płeć czy rodzaj wojsk, w których służy żołnierz.

 – Chcieliśmy, by nowe przepisy były bardziej czytelne. Modyfikacja tabel zestawów pozwoliła dostosować je do funkcjonującego w resorcie obrony zintegrowanego wieloszczeblowego systemu informatycznego. Dzięki temu łatwiej nam będzie zarządzać zaopatrywaniem żołnierzy – dodaje oficer z Inspektoratu.

W znowelizowanych przepisach wojsko zrezygnowało z wyposażania lądowców i marynarzy w bluzy olimpijki, a wszystkich żołnierzy wojsk lądowych i sił powietrznych w białe koszulobluzy z długimi i krótkimi rękawami. Żołnierze nie będą też dostawać np. szalokominiarek i ocieplaczy ćwiczebnych.

Niektóre elementy munduru zastąpiono innymi. Zamiast dwóch płaszczy: letniego i sukiennego, żołnierz otrzyma jeden – całoroczny. Nowy wzór (w tzw. serek) będzie miał wojskowy sweter, a nowa kurtka, w odróżnieniu od otrzymywanych dotąd kurtek wyjściowych, będzie miała dopinany kaptur i lepsze ocieplenie. –  Jako nowość do należności zostały wprowadzone kurtki dla pilotów, peleryny podhalańskie letnie oraz bluzy ocieplające – dodaje płk Iwanicki.

Zapasy zostaną wykorzystane

Zgodnie z nowymi przepisami osoby w służbie kandydackiej w okresie szkolenia do 12 miesięcy nie będą dostawać munduru wyjściowego (wcześniej je otrzymywali). Szeregowi zawodowi pierwszy mundur wyjściowy dostaną dopiero po 24 miesiącach służby.

Rozporządzenie określa też przedmioty umundurowania, za które żołnierz może otrzymać zamienniki. Określono też termin, do jakiego ich użytkowanie jest możliwe. Do końca przyszłego roku żołnierze zamiast np. munduru polowego wzór 2010 będą otrzymywać ten o wzorze 93. Wszystko dlatego, że armia wciąż posiada zapasy elementów umundurowania, które sukcesywnie wycofuje.

Znowelizowane przepisy to efekt zmian w ustawie pragmatycznej, a także dwóch innych dokumentów: „Koncepcji zmian funkcjonowania służby mundurowej w latach 2013-2022” oraz „Koncepcji zmian umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Sił Zbrojnych RP”.  Wprowadzone rozwiązania są też wynikiem propozycji oraz uwag zgłaszanych przez żołnierzy, doświadczeń i obserwacji z użytkowania mundurów, w tym przede wszystkim w polskich kontyngentach wojskowych, oraz zmian w umundurowaniu innych armii NATO.

Na podpis ministra czeka jeszcze inne mundurowe rozporządzenie. Dotyczy ono wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką.

PG

autor zdjęć: Bartosz Bera / www.rbsphotos.com

dodaj komentarz

komentarze

~śmiech
1427099760
Szkoda że NIK się nie zainteresuje gospodarką mundurową w MON. Nowe wzory mundurów zalegają w magazynach latami, potem Pan ''Zenek" wymyśli nowy wzór żeby Pan "Krzyś" zarobił a żołnierz dostaje zawsze te stare ZAMIENNIKI. Gorateks od 2004 r, 19lat służby i nie wydany żaden śpiwór, manierka, niezbędnik czy choćby plecak!!! O wydawaniu na sztukę nie wspomnę. SMIECH na sali! Gratulacje- super oszczędności! Przecież żołnierz sobie kupi, jak nie chce żeby mu dupa na poligonie nie zmarzła. Ciekawe, że żadna "kontrola" nigdy tego nie sprawdza-bardzo wygodnie? Proponuję żebyśmy zakupili dmuchane lale, ubrali je w te zamiennikii i jak trzeba pojechać na poligon, kurs czy służbę wyślijmy taki "zamiennik"!!!
75-01-BE-D1
~xyz
1423165080
Wraz z nowym rozporządzeniem wchodzi w życie możliwość noszenia podpinki od kurtki ubrania ochronnego samodzielnie w składzie ubiorów polowych i ćwiczebnych???
9B-AB-69-82
~desant
1421317680
A ja odszedłem z wojska i moje problemy z takimi głupotami się zakończyły. Pozdrawiam kolegów z 25BKPow
E1-42-D7-82
~piotr
1421219640
Oficerowie są zawsze biedni tak bardzo im się zużywają spodnie na pupie od siedzenia na internecjie
2F-42-60-CE
~zaw-sp
1420404660
Wszedzie sa problemy z wydawaniem sortow ja mam goratex juz od ponad 5l uzywam go codziennie bo taka mam funkcjie nie jeatem sztabowcem a na nowy nie ma co liczyc babka z magazynu mi powiedziala ze do 2017 nawet nie mam sensu sie putac o nowy bo sa zamienniki ale jak idzie oficer ze sztabu to dostaje nowy bo im leca w kazdej chwili a ja musze marznac w starym a co lepsze udalo mi sie wyrwac letnie buty po 3l w plecy ale w koncu dostalem bo poszedl meldunek na mnie ze na odprawie mam dziurawe buty a juz w nich codzilem prawie 6l i to na poligony itp az dziwne ze tyle wytrzymaly
E8-AB-E7-D2
~plut.
1418390340
Jak otrzymem mundur wyjsciowy na raty za drugim razem poszedłem i juz miałem zakreslone kołeczka a na oczy tego nie widziałem . Pracuje juz 4 lata i cagle mam zamiennik zamiast tzw .Gorateksa to Behatke mi wreczyli jako zamiennik. A kamizelki taktyczne to mozna pomazyc wydali mi zamiennik pasoszelki jak w tym sie wygladaz kazdy zołnierz wie a mamy armie zawodową a raczej zabytkową.
0D-55-F7-67
~st.kpr.rez.M
1418386140
A to ciekawe będąc w NSR dostałem mundur wz. 93 na okres używalności 6 lat oczywiście do zwrotu nie wspominając ze parę używanych rzeczy np. dresy Panie twierdziły że nowe się skończyły, kontrakt się skończył, sort zdany. Obecnie mam nowy kontrakt i znowu dostane mundur wz. 93 ??? jak będzie na własność od momentu otrzymania to i się w magazynach opróżni z nadmiaru mundurów. Dla mnie to jest jakieś dziwne bo normalną rzeczą by było że najpierw wydaje się wszystkie wz. 93 a potem wz. 2010 Ale gdzie kończy się logika zaczyna się wojsko. A tak na marginesie kiedy mundur wz . 93 będzie wycofany bo jeśli NSR dostanie taki mundur w 2015 na okres używalności 6 lat to czy może się okazać ze za parę lat będzie ćwiczył w nielegalnym umundurowaniu ???
B2-EF-71-C8
~st.sierż.
1418316540
Wszystko pięknie ładnie. Ale czy to wszystko będzie dostępne w magazynach mundurowych WOG ?
68-BC-9E-A2
~żołnierz
1418299080
A może sztabowce niech maja dłuższy okres używalności a liniowe oddziały krótszy! Może zamiast NSR ubierać w nowe sorty to wydać im wzór 93, dlaczego magazynierzy w Wogach ciągle kręcą "lody" na lewo wpisując że zołnierz pobrał sort choc tak naprawde na oczy go nie widział! Dajcie lepiej kase żołnierzom niech sami się umunduruja, kupią to co im potrzebne w dobrej jakości a nie to co dajecie sami płacąc ogromne pieniądze! mundur helikona mam 2 lata i nie jest jeszcze zużyty, wasze mundury ledwo na rok starczają! coś tu nie tak!
94-82-20-08
~jankes
1418242080
mnie denerwuje to ze jak sie idze po jakas czesc umundurowania to okazuje sie ze juz bralem a w rzeczywistosci nie brałem bo pani lub pan kiedy chce to postawi ze kreske i gra ze wzia.powino sie pod kazdy ubiorem skladac podpis na karcie a nie jeden podpis. a potem kazdy robi co chce na tej karcie
E5-80-A0-22
~pancio
1418241120
Co wy mówicie o nowych sortach!Najpierw wydawajcie w pełni należnośći! Ja od 3 lat śpiworu nie dostałem bo nie ma w magazynie rok mija i śpiwór przepada i tak jest z większością należnośći! ŻENADA!
E8-4D-94-35
~Paweł
1418234220
kolejne nie precyzyjne rozporządzenie pytanie do specjalistów od sortów: 1. Czy kategoria II skraca okres używalnosci?? jak w IX 2012 wydali mi np. GORE w "dwójce" to kiedy mogę pobrać kolejne GORE. Po 4 latach czy szybciej. 2. We wrzesniu 2013 mijał mi okres używalnosci na mundury, tylko że we IX mundurowali tylko afganistan i NSR w X nie dali rady, bo "polowe" wydawali tylko we czwartki a w XI i XII WOG wymyślił remanent i nie można było pobrać mundurów. Możliwość była dopiero w pierwszym tygodniu stycznia. A teraz wychodzi, że będę cały komplet zima-lato 2010 i obuwie w plecy. 3. Czemu rozporządzenie nie ujmuje co w przypadku braku możliwości pobranie umundurowania. np. śpiwór wydali mi teraz dopiero po 2 latach i 3 miesiącach. Bo wczesniej nie mieli na magazynie. Zakupiłem na allegro. Czemu rozporządzenie nie uwzględnia, że jeśli WOG nie ma sortów, to okres używalności nie może się liczyć od momentu pobrania tylko od momentu gdy odwiedzamy mundurówke
FF-34-B1-7A
~zawodowy
1418234040
A ja bym zabrał mundurówkę wszystkim... Usprawnił wydawanie sortów mundurowych. Wydłużyć okres używalności dla żołnierzy którzy siedzą po sztabach i kancelariach!!! A!! dla wojsk liniowych skrócił ten okres!!!! bo gdy się spędza kilka miesięcy w polu to ten mundur i buty robią się jak szmat* ! A tak na marginesie czy ktoś wie ile taki generał dostaje mundurówki? płk kpt ppor itd... A i ile szeregowy??? i kto się czołga w piaskach biega po poligonach?? kto tak naprawdę zużywa mundur w 100% ? SZEREGOWY bo pan pdf i oficer tylko staną przeczytają konspekt i naprzód :) i im z pewnością się należy nowy mundur czy mundorowka :) A OBSZYCIE SZEREGOWEGO JEST TAKIE SAME W CENIE JAK INNYCH :D A MIMO TO PDF I OFICER DOSTAJE DUŻO WIĘCEJ :D
6F-43-60-6E
~lotus
1418229120
niech ktos zrobi porzadek z wydawaniem mundurow w 6bpd bo zeby je otrzymac zolnierze stoja od 4 rano w kolejce!!! tak to nie pomylka od 4 rano a wydawanie jest od 8.
46-4A-43-44
~SNCO
1418225700
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001615
81-D2-B1-96
~Katol
1418223240
~saoz - bo od tego jest mundurówka- jeden pastuje, dba o buty, drugi nie . dlaczego mają dostawać po równo ? Nie zmuszam do szanowania ale jak kogoś stać lub lubi. Mundur musi żołnierz dostać i to wszystko. A czy chodzi w jednym podkoszulku tydzień czy 2 to mnie nie obchodzi. Ważne by trzymał fason i nie kompromitował formacji. Ocenia przełożony. . Jednemu Żona zaceruje dyskretnie koszule inny pójdzie po nową . Dlaczego mają być traktowani równo ? Jeden wie co to pasta do butów i prawidła inny nie zna tej technologi. Maja wyglądać. Ile zaoszczędza to ich.
4B-26-E9-39
~saoz
1418216760
W tym artykule jest napisane, że nowe wzory mundurów będą wydawane żołnierzom. To dlaczego w jednostce wojskowej w której służę informują nas, że do 2018r będziemy zmuszeni sami się w nie zaopatrzyć?? Twierdzą, że właśnie od tego jest "mundurówka".
AB-D9-33-61
~Katol
1418213520
Żeby dorosły człowiek musiał " gacie dostawać" ... .
4B-26-E9-39
~ciekawy
1418212260
można skądś pobrać te wszystkie tabele i rozporządzenia?
A4-B7-FA-DA

Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
SOR w Legionowie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO